EU RADAR 9/2018

EU RADAR 9/2018
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

 • Komise musí na členské státy víc dohlížet
 • Ovoce, zelenina a mléko dětem poproudí dál
 • Regionální politika klade důraz na výstupy, ale ne na výsledky
 • Rada definitivně odklepla vznik ETIAS
 • Olověné kulky a rybářská olůvka představují problém
 • Den #SOTEU přinesl řadu návrhů
 • Evropský parlament se v otázce reformy autorského práva postavil na stranu autorů
 • Prodávat bez vědomí zákazníků SIM karty se službami, které z nich tahají další prachy, je nečestné a nesportovní
 • Eurostat vydal tradiční ročenku o stavu regionů v EU
 • Náklady na pracovní sílu v EU rostou
 • Ženy těhotné, krátce po porodu nebo kojící musí být v práci chráněny
 • CETA se uplatňuje už rok
 • VAT Gap činil v roce 2016 147,1 mld. eur
 • EU bude mít jednotnou digitální bránu
 • Víte, jak to vypadá, když Evropa chrání? Celníci zadrží padělané zboží

EU NÁM

Komise musí na členské státy víc dohlížet, konstatoval 3. 9. Evropský účetní dvůr v tzv. situační zprávě týkající se (ne)uplatňování práva EU. Nejde o audit, dokument Komisi ani k ničemu nezavazuje, ale přesto bych zbystřil. Berlaymont se totiž čas od času umí poučit - a pak to stojí za to.

Komise 3. 9. zahlásila, že chce přezkoumat fungování kvóty na dovoz nehormonálně ošetřeného amerického hovězího, ale současně ujistila, že vše zůstane při starém. Takže vlk se nažere a kráva zůstane celá.

Začala škola a Komise neopomněla 3. 9. připomenout, že ovoce, zelenina a mléko dětem poproudí dál. Celá ta sranda vyjde každý rok minimálně na 250 mil. eur. Ale to nevadí, protože jak řekl komisař pro zemědělství a rozvoj venkova Phil Hogan, “na zdravé stravování není nikdy příliš brzy”.

BPA (bisfenol A) je známý strašák. Nejspíš proto dal Evropský úřad pro bezpečnost potravin 4. 9. na vědomí, že vznikla nová pracovní skupina, která ve světle nejnovějších toxikologických dat okamžitě začne s jeho přezkumem.

Regionální politika pořád klade důraz na výstupy, ale ne na výsledky, shrnul 4. 9. Evropský účetní dvůr. Přeloženo: Je jedno, zda to má smysl, ale hlavně že se čerpá. Ještě horší je, že euroauditoři k danému závěru došli i na základě šetření v Česku.

Konečně! Rada 5. 9. definitivně odklepla vznik Evropského systému pro cestovní informace a povolení aka ETIAS pro všechny ty, kteří do EU přicházejí ze zemí s bezvízovým stykem. Ano, je to k nevíře, ale Schengen dosud fungoval bez něj. A bude minimimálně do roku 2021, než bude skutečně zprovozněn.

Komise 5. 9. rozhodla o registraci nové evropské občanské iniciativy s názvem „Skoncujme s érou klecí“. Jejím iniciátorům jde o nosnice, králíky, kuřice, brojlery, křepelky, kachny, husy, prasnice a telata. V Berlaymontu je ale budou brát vážně až poté, co během roku získají podporu alespoň milionu euroobčanů z minimálně sedmi členských států.

Komise to s ochranou osobních údajů putujících mezi EU a Japonskem myslí vážně. 5. 9. zahájila postup pro přijetí tzv. rozhodnutí o odpovídající ochraně.

Erasmus je dobrá značka, program ale potřebuje zefektivnit, konstatovali 6. 9. auditoři Evropského účetního dvora. Složité je třeba podávání žádostí a předkládání zpráv.

Olověné kulky a rybářská olůvka představují problém, konstatovala 12. 9. Evropská agentura pro chemické látky. Zjistila, že “existují dostatečné důkazy o riziku pro odůvodnění dodatečných opatření”. Přeberte si to, jak chcete.

Den #SOTEU nastal 12. 9. a kromě očekávaného (a očekávatelného) projevu Jean-Clauda Junckera přinesl řadu skvostných legislativních i nelegislativních návrhů. Týkají se ”svobodného a spravedlivého” průběhu voleb do Evropského parlamentu (Komise se bojí fake news a kyberútoků), ”posledních kompromisních prvků” nutných pro reformu v oblasti migrace a hranic (Komise chce více peněz na Evropskou pohraniční a pobřežní stráž a Agenturu EU pro azyl), efektivnější architektury pro podporu investic mimo EU (Komisi vadí, že v rámci rozvojové politiky pravá ruka neví, co dělá levá), konce střídání letního a zimního času (Komise se chce zavděčit euroobčanům, kteří si to přejí), intenzivnějšího boje proti praní špinavých peněz (Komise je frustrovaná slabostí Evropského orgánu pro bankovnictví), zefektivnění rozhodování o společné zahraniční a bezpečnostní politice (Komise nechápe, proč si členské státy v této oblasti stále ponechávají právo veta), nových pravidel k odstranění teroristického obsahu z internetu (Komise je přesvědčena, že hodina musí stačit), boje proti přeshraničnímu terorismu (Komise si myslí, že zatím neexistující Úřad evropského veřejného žalobce potřebuje posílit) a nové “Aliance mezi Afrikou a Evropou pro udržitelné investice a zaměstnanost“ (Komise je přesvědčena, že černý kontinent nepotřebuje charitu).

V případě zrušení letu musí letecká společnost proplatit i provizi, kterou při prodeji letenky získal zprostředkovatel, rozhodl 12. 9. ve věci C-601/17 Soudní dvůr EU. Spotřebitelé jsou happy, aerolinky úpí. Mají jen jednu možnost: tvrdit, že o provizi nevěděly.

Evropský parlament se v otázce reformy autorského práva postavil 12. 9. na stranu autorů, tedy proti technologickým gigantům. Komise ho za to okamžitě pochválila.

Prodávat bez vědomí zákazníků SIM karty se službami, které z nich tahají další prachy, je nečestné a nesportovní, konstatoval 13. 9. ve spojených věcech C-54/17 a C-55/17 Soudní svůr EU. Řekl bych, že oprávněně.

Eurostat 13. 9. vydal tradiční ročenku o stavu regionů v EU. Podívejte se, jak si vede ten váš. Třeba v disciplíně využívání sociálních sítí. Je to k nevíře, ale Češi mají co dohánět.

Čerpání pro čerpání je blbost, vyplývá z nové zprávy Evropského účetního dvora uveřejněné 13. 9. Nejzajímavější na ní ale je, že střílí i do vlastních řad. Za neefektivní využívání evropských peněz může podle euroauditorů i Komise.

Náklady na pracovní sílu v EU rostou, konstatoval 14. 9. Eurostat. Ve druhém čtvrtletí 2018 meziročně o 2,6 %. V Česku byl ovšem nárůst takřka čtyřnásobný: 9,3 %.

Inflace v Česku byla v srpnu 2018 oproti EU jako celku mírně nadprůměrná. O 0,3 procentního bodu. Činila 2,4 %. Stejně jako v srpnu 2017 nebo červnu 2018, shrnul 17. 9. Eurostat.

Hohó! Evropská investiční banka 18. 9. schválila financování projektů celkem za 5 mld. eur a dostalo se i na Česko. Respektive zdejší železnice.

Komise 19. 9. zaregistrovala dvě nové evropské občanské iniciativy: “Eat ORIGINal! Unmask your food”, jejímž cílem je zavedení povinnosti uvádět informace o původu u všech potravinářských produktů, a Stop podvodům a zneužívání finančních prostředků EU”, která usiluje o uplatňování intenzivnějších kontrol a přísnějších sankcí v těch členských státech, jež nespadají do kompetence europrokurátora, čímž by měly být lépe chráněny finanční zájmy EU. Pokud každá z iniciativ získá během jednoho roku jeden milion podpisů z alespoň sedmi členských států, bude se jí Komise muset zabývat.

Ženy těhotné, krátce po porodu nebo kojící musí být v práci chráněny. Třeba před prací v noci. Alespoň tak trochu. Vyplývá to z rozsudku Soudního dvora EU vyneseného 19. 9. ve věci C-41/17.

CETA (Komplexní dohoda o hospodářské a obchodní spolupráci EU s Kanadou) se uplatňuje už rok, připomněla 20. 9. Komise. Ba co víc, nadmíru úspěšně. Například vývoz z EU meziročně vzrostl o více než 7 %. První zasedání společného CETA výboru se uskutečnilo 27. 9. v Montrealu.

 VAT Gap, tedy rozdíl mezi očekávanými a skutečně vybranými příjmy z DPH, činil v roce 2016 za celou EU 147,1 mld. eur, informovala 21. 9. Komise. Situace v Česku se zlepšila, ale přídomkem “stachanovec” bych Andreje fakt nenazval.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 21. 9. podpořila novou genovou terapii pro vzácnou dědičnou poruchu způsobující ztrátu zraku. Jmenuje se Luxturna.

Valsartan v tom nejspíš není sám. Evropská agentura pro léčivé přípravky 21. 9. oznámila, že prozkoumá potenciální nečistoty i v lécích obsahujících další sartany - candesartan, irbesartan, losartan a olmesartan.

Máme lék na neúčinná antibiotika? Evropská agentura pro léčivé přípravky 21. 9. jeden takový schválila (kromě léku na prevenci migrény například). Měl by se předepisovat dospělým pod názvem Vabomere.

Zneužívání platebních karet prostřednictvím bankomatu přestává být sexy, v roce 2016 oproti roku 2015 pokleslo o 12,4 %, informovala 26. 9. Evropská centrální banka. Trendy ale zůstává na webu.

Evropský sbor solidarity už nebude viset ve vzduchoprázdnu. Rada k radosti všech europionýrů 27. 9. schválila příslušné nařízení. I s tříletým rozpočtem ve výši 375 600 000 eur.

EU bude mít jednotnou digitální bránu, souhlasila 27. 9. Rada. Bude používat již existující název “Vaše Evropa”. Klíčová otázka zní: Nevyláme si Brusel na e-governmentu zuby?

Víte, jak to vypadá, když Evropa chrání? Celníci zadrží padělané zboží. V roce 2017 za více než 31 mil. eur, oznámila 27. 9. Komise. Celkově byly mezi zabavenými padělky nejvíce zastoupeny potraviny, které tvořily celých 24 %. Následovaly hračky (11 %), cigarety (9 %) a oblečení (7 %). Většina padělků do Evropy přišla z Číny, Turecka, Hongkongu a Indie.

EU si posvítí na dva nové syntetické opioidy. Jmenují se cyklopropylfentanyl a methoxyacetylfentanyl. Souhlasila s tím Rada, informovalo 28. 9. Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost.

EU SOBĚ

Euroombudsmanka poslala Komisi své doporučení týkající se jmenování jejího generálního tajemníka. Berlaymont na něj hned 4. 9. zareagoval. Jako by to nebylo jedno, protože problematický Martin Selmayr na svém postu stejně zůstane.

Ve výrobě se čím dál více uplatňují stroje a automatizace, zjistila 6. 9. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound. Co s tím? Dělníci budou muset víc používat hlavu.

Apple si může koupit hudební službu Shazam, rozhodla 6. 9. definitivně Komise poté, co navrhovanou fúzi náležitě prozkoumala. Hospodářská soutěž v jejím důsledku prý určitě nezahyne.

Evropská investiční banka 6. 9. vydala první zelené (“sustainability awareness”) dluhopisy v hodnotě 500 mil. eur. Jako první by na řadu měly přijít projekty spjaté s vodou.

Okolo projevu předsedy Komise o stavu Unie, kterému zainteresovaní neřeknou jinak než #SOTEU, je každý rok čím dál větší humbuk. Lační euroobčané se na ten letošní, poslední před dalšími volbami Evropského parlamentu, mohli díky Berlaymontu připravit už pět dní předem (7. 9.). Fakt by mě zajímalo, kolik jich tak učinilo.

Co členské státy dělají proti syndromu vyhoření? Odpověď najdete v nové zprávě Evropské nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound. Uveřejnila ji 10. 9. A komu by to bylo málo, může se podívat na video z 25. 9.

Xylella fastidiosa, napadající například ovocné stromy, už není vědcům tak neznámá. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 10. 9. informoval, že o ní dokončil dvě zásadní práce.

Znečištěné ovzduší stále zabíjí, shrnul 11. 9. Evropský účetní dvůr. Snažit by se podle euroauditorů měl zejména Brusel (například tím, že reviduje směrnici o kvalitě vnějšího ovzduší).

Propuštění katolického primáře katolickou nemocnicí proto, že se po rozvodu znovu oženil, může představovat zakázanou diskriminaci, rozhodl 11. 9. ve věci C-68/17 Soudní dvůr EU. Konečné slovo by ale v daném případě měl mít příslušný německý soud.

Euroauditoři 12. 8. zveřejnili tzv. podkladový dokument o prosazování politiky hospodářské soutěže. Znamená to, že se v ní teď budou nějakou dobu hrabat a do poloviny roku 2019 možná na něco přijdou.

Kdo narušuje územní celistvost Ukrajiny, zadělává si na problém. Minimálně do 15. 3. 2019. Rada 12. 9. prodloužila platnost sankcí. V současnosti se vztahují na 155 osob a 44 subjektů.

Na Cenu občanské společnosti aspiruje 148 kandidátů z 27 členských států, objevilo se 13. 9. na webu Evropského hospodářského a sociálního výboru. Zda taky z Česka (a popřípadě kdo), se však z tiskovky nedozvíte.

Soudní dvůr EU 13. 9. potvrdil protiruské sankce přijaté vůči několika ruským bankám a ropným a plynárenským společnostem v souvislosti s krizí na Ukrajině. Šlo o věci T-715/14, T-732/14, T-734/14, T-735/14, T-737/14, T-739/14, T-798/14 a T-799/14.

Závažný trestný čin status uprchlíka neruší. Takhle natvrdo to Soudní dvůr EU ve věci C-369/17 neřekl (vlastně je to celé jinak), ale kdekdo si to z jeho tiskovky vyvodí.

Evropská agentura pro léčivé přípravky chce, aby lidi konečně pochopili, co jsou to biosimilární léky. 13. 9. proto zveřejnila nové video. Nejásejte ale předčasně: česky zatím není.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy se podíval tzv. strukturované retailové produkty z hlediska ochrany investorů. A 13. 9. seznal, že je v různých členských státech různá.

V Eurojustu působí první Ukrajinec. Respektive Ukrajinka. Myroslava Krasnoborova. Instituce o tom informovala 13. 9.

Montrealský protokol plníme, informovala 14. 9. Evropská agentura pro životní prostředí ohledně (ne)používání látek poškozujících ozonovou vrstvu, jimž se v angličtině nepěkně říká ODS (ozone-depleting substances).

Oficiálně zdravé Řecko navštívili zástupci trojky (Komise, Evropská centrální banka a Mezinárodní měnový fond) a 14. 9. o tom podali report. První mise po ukončení pomoci byla “oťukávací”. Příště bude hůř.

Fotosoutěž WaterPIX se chýlí do finále. Evropská agentura pro životní prostředí 15. 9. předvybrala 49 finálových snímků. Hlasovat o nich můžete i vy. Do 15. 10. 2018.

Unijní pomoc Africe nefunguje, zjistili euroauditoři. V tiskovce Evropského účetního dvora z 18. 9. se píše, že Africká struktura pro mír a bezpečnost (aka APSA) má “slabou účinnost a je nutné změnit její zaměření”. Důležitější než provoz by mělo být budování kapacit.

Svobodná média a mladí novináři jsou základ, potvrdila konference ve Skopje, informovala 18. 9. Komise. Řeč sice byla o západním Balkáně, ale platí to obecně. (Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu k uvedenému výčtu o den později přidal ještě “objektivní žurnalistiku”.)

WTO je třeba reformovat. Podle Komise komplexně. Berlaymont svou pozici k modernizaci Světové obchodní organizace zveřejnil 18. 9. Chce posílit její kontrolní roli a zefektivnit mechnismus pro řešení sporů.

Mír v letech 2019-2021 jedině multilaterálně. Rada 18. 9. potvrdila základní pilíře strategického partnerství EU s OSN. Mezi jeho “zastřešující priority” patří kromě míru také ženy a bezpečnost (sic!).

Jak EU pokročila směrem k cílům udržitelného rozvoje?, táže se titulek tiskovky Eurostatu z 18. 9. A odpověď? Záleží na tom, který cíl vás zajímá. Každopádně za posledních pět let bychom měli být statisticky zdravější a vzdělanější.

Rada 18. 9. jmenovala novou zvláštní zástupkyni EU pro mírový proces na Blízkém východě. Jmenuje se Susanna Terstalová. Je z Nizozemska a velvyslancovala třeba v Íránu.

Komise od 18. 9. zkoumá, zda se BMW, Mercedes a Volkswagen nedohodly, že si nepolezou do zelí ve vývoji a zavádění systémů ke snížení emisí z osobních aut. Pokud se to prokáže, přijde je to draho.

Výbor pro humánní léčivé přípravky působící pod hlavičkou Evropské agentury pro léčivé přípravky minimálně na tři roky nového šéfa. Němce Haralda Enzmanna, našel jsem v tiskovce z 18. 9.

Takové zprávy mě vždycky spolehlivě uklidní: Komise v čele s Lucemburčanem a dlouholetým lucemburským premiérem nezjistila, že by Lucembursko poskytovalo společnosti McDonald's “selektivní daňové zacházení”. Píše se to v tiskovce z 19. 9.

EU od 19. 9. “novou a komplexní” strategii, jak lépe propojit Evropu s Asií. Dopravně, energeticky, digitálně, lidsky a - last but not least - finančně.

Eurozatykač vydaný Velkou Británií platí, brexit nebrexit. Tak lze do lidštiny přeložit rozsudek Soudního dvora EU ve věci C-327/18 z 19. 9 týkající se potenciálního odmítnutí nebo odložení výkonu evropského zatýkacího rozkazu vydaného Spojeným království v této neklidné době.

Rtuť pořád představuje problém, a to nejen v EU, informovala 19. 9. Evropská agentura pro životní prostředí. Hlavním zdrojem nových emisí rtuti v Evropě je podle EEA spalování uhlí.

Riziku lesních požárů zamezíme prevencí, slíbila 20. 9. Komise u příležitosti zveřejnění zprávy o lesních požárech v Evropě, na Blízkém východě a v severní Africe v roce 2017. O lesy se holt budeme muset víc starat.

Šok! USA jsou hlavním dovozcem sójových bobů do EU. Drží 52% podíl, zatímco v roce 2017 to bylo jen 25 %, informovala 20. 9. Komise.

Evropská pohraniční a pobřežní stráž bude operativně spolupracovat se Srbskem. Například při “náhlé změně migračních toků”. EU se na tom se zemí dohodla 20. 9.

Evropský hospodářský a sociální výbor od 20. 9. jasno: výdaje EU musejí v letech 2021-2027 dosahovat alespoň 1,3 % hrubého národního důchodu. Tak to jsem zvědav, když i Komise mluví maximálně o 1,11 %. A Rada bude nejspíš ještě přísnější.

Produkty ze zvířat, které byly předmětem rituální porážky bez předchozího omráčení, mohou dostat ekoznámku, navrhl 20. 9. generální advokát Nils Wahl. Rozsudek ve věci C-497/17 ale ještě nepadl.

V Salzburku se 20. 9. uskutečnil neformální summit. Zhodnotil ho i předseda Evropské rady Donald Tusk. Témata? Migrace, vnitřní bezpečnost a (stále problematičtější) brexit.

Musíme spolupracovat. To je hlavní message megakonference “Věda, potraviny, společnost”, kterou pořádal a 21. 9. uzavřel Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Proběhl festival evropské demokracie. V sobotu 22. 9. v jednom bruselském parku. A byl u toho Evropský hospodářský a sociální výbor. Takže to musela být povedená taškařice.

Velká Británie neplatí do evropského rozpočtu. Respektive neplatí, kolik by mohla, kdyby účinně bránila podvodům. Komise jí proto 24. 9. poslala tzv. odůvodněné stanovisko. Jde ale jen o peníze z cel, která už dávno nejsou, co bývala.

Komise 24. 9. zažalovala Polsko. Důvod je známý: ochrana nezávislosti polského Nejvyššího soudu. Nový je návrh na předběžná opatření, která by měla umožnit navrátit situaci ke stavu před 3. 4. 2018.

Co nejvíce ovlivňuje důvěru v instituce? V tiskovce Evropské nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound se píše, že je to “vnímaná kvalita” veřejných služeb, vzdělání a příjem.

80 % euroobčanů je pro zapojení soukromého sektoru do rozvojové spolupráce, vyplynulo podle tiskovky Komise (z 25. 9.) z šetření Eurobarometru. Rozvojovka totiž může (také) pozitivně působit proti nelegální migraci.

Země OSN chtějí zamezit obchodu s mučidly. A protože je řada z nich z EU (zemí, ne mučidel), informovala o tom 25. 9. i Komise.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy ESMA hledá od 25. 9. experty. Hlásit se mohou do 18. 10. 2018.

Evropa hodlá zůstat v čele boje proti změně klimatu, zní nadpis tiskovky, v níž Komise 26. 9. referovala o nadcházejícím vystoupení svých členů na summitu OSN Jedna planeta. Priority jsou holt priority.

Online platformy 26. 9. představily kodex zaměřený na boj proti online dezinformacím. Komise ale okamžitě kontrovala, že byznys se musí snažit víc.

Potká se Američan, Japonec a Evropan. Může to být vtip, ale taky příležitost k pošoupnutí mezinárodního obchodu správným směrem. 25. 9. se v New Yorku uskutečnil pokus o to druhé.

Koalice naděje se zavázala k dodržování lidských práv pro všechny, zní poněkud krkolomný název tiskovky Agentury EU pro základní práva z 27. 9. A co že se za ním skrývá? Nic extra. Jen vzletné shrnutí výročního eventu, kterého se účastnil každý, kdo v komunitě (údajně) něco znamená.

EU budou vládnout superpočítači. Rada 28. 9. schválila nařízení o vzniku nového společného podniku, který bude do konce roku 2026 “dohlížet na sdružování zdrojů určených na vývoj superpočítačů pro zpracování dat velkého objemu”, čímž “přispěje k řešení výzev současného světa”. Není divu, že Komise byla po hlasování celá bez sebe. Takové projekty miluje. A když ji to (ze začátku) vyjde jen na 486 mil. eur, proč do toho nejít.

Zástupci Komise a Evropské centrální banky vyrazili na Kypr zkontrolovat, jak se mu makroekonomicky vede poté, co dostal injekci. A zdá se že dobře. Tiskovka z 28. 9. je celá taková... sluníčková.

Jíst zdravěji, cvičit, vyhýbat se tabáku a zmírnit příjem alkoholu. Tohle bychom podle komisaře Vytenise Andriukaitise měli slíbit svému srdci. Proč? Protože 29. 9. byl Světový den srdce.

EU SVĚTU

EU pomůže Nigérii, Nigeru, Čadu a Kamerunu. Komise 3. 9. oznámila, že problematické země si v dohledné době přijdou na humanitární a rozvojovou pomoc v hodnotě 138 mil. eur.

Východní partnerství má svou první euroškolu. Komisař Johannes Hahn ji 4. 9. otevřel v Tbilisi. A podle všeho to byla velká sláva - dorazil i gruzínský premiér. Studenti se mohou těšit na “inovativní akademický program podporující multikulturní výměnu a spolupráci”.

Evropská investiční banka pomůže Makedonii. 11. 9. oznámila, že zemi půjčí 100 mil. eur na podporu malého a středního podnikání.

Komise 14. 9. podepsala memorandum o porozumění s Ukrajinou. Co to konkrétně znamená? Další “makrofinanční pomoc”, tentokrát ve výši až 1 mld. eur. Ve formě střednědobých a dlouhodobých půjček.

Středoafrická republika trpí humanitární krizí. Komise jí proto 18. 9. přislíbila 26,5 mil. eur. Jde o uprchlíky. Ze země jich do sousedních států prchá moc.

Rada 18. 9. prodloužila mandát mise EUCAP Sahel Niger, a to do 30. 9. 2020. Bude to stát 63,4 mil. eur.

EU posílí globální partnerství proti hladu, oznámila 25. 9. z New Yorku Komise. OSN přispěje 70 mil. eur.

Feminicida (zabíjení žen na základě pohlaví) v Latinské Americe prostě skončí, dohodla se 27. 9. EU s OSN. Na iniciativu Spotlight společně přispějí 50 mil. eur.

EU navyšuje svou podporu Palestincům. Komise 27. 9. oznámila, že uvolní dalších 40 mil. eur na školy a nemocnice.

EU a 79 zemí Afriky, Karibiku a Tichomoří (země AKT) začaly 28. 9. pracovat na nové dohodě. Protože v roce 2020 skončí platnost dohody z Cotonou. “Moderní politický rámec” by měl být zaměřen na “dosažení cílů udržitelného rozvoje”.

V Indonésii bylo zemětřesení. Komise neváhala a 30. 9. (v neděli!) oznámila, že do země pošle 1,5 mil. eur. Nic moc, co?

Štítky: