EU RADAR 8/2020

Dnešní EU není jen koronavirus. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

  • Vstoupila v platnost obchodní dohoda EU-Vietnam

  • Komise dokončila další jednání ohledně vakcíny proti covidu

  • Po dlouhé době se sníží cla mezi EU a USA

  • Když budou automobilky porušovat pravidla, nedoplatí se

EU NÁM

1/8 Vstoupila v platnost obchodní dohoda EU-Vietnam. Postupně zruší cla na 99 % veškerého zboží.

13/8 Komise dokončila další jednání ohledně vakcíny proti covidu. Předběžně “nakoupila” od firem Johnson & Johnson, AstraZeneca, CureVac a Moderna a připojila se k “nástroji” COVAX.

21/8 Po dlouhé době se sníží cla mezi EU a USA, oznámily obě strany ve společném prohlášení. Krok se dotkl kromě jiného humrů a zapalovačů.

24/8 Na peníze z koronavirového nástroje SURE si (zatím) přijde 15 členských států. Česku z 81,4 mld. eur připadnou na kurzarbeit celé 2 mld. eur.

28/8 Komise navrhla, které ryby by se měly příští rok lovit v Baltském moři (a které ne). Jde o hlavně o tresku, sledě a lososa.

31/8 Když budou automobilky porušovat pravidla, nedoplatí se. Komise připomněla, že vstupují v platnost “podieselgateová” pravidla.

 

EU SOBĚ

4/8 Google chce koupit výrobce nositelné elektroniky Fitbit, ale Komisi se to nezamlouvá. Plánovanou akvizi proto prozkoumá.

11/8 1 mg na kilo tělesné váhy denně. Tolik glykoalkaloidů (které jsou například v bramborách) můžete zbaštit, aniž by vám bylo blbě. Tvrdí Evropský úřad pro bezpečnost potravin EFSA.

12/8 Počet žádostí o azyl v EU se výrazně zvyšuje, pořád ale dosahuje jen poloviny stavu před koronáčem, potvrdil Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu EASO.

18/8 Evropská hlavní města kultury 2020 jimi budou kvůli opatřením proti koronaviru i příští rok, navrhla Komise chorvatské Rijece a irskému Galway.

21/8 Komise zaregistrovala evropskou občanskou iniciativu „Právo na léčbu“. Chce z očkování a léčby proti pandemii učinit globální veřejný statek. Berlaymont se jí ale bude zabývat, až když získá milion podpisů.

26/8 Rezignoval komisař pro obchod Phil Hogan. Z českého úhlu pohledu kvůli prkotině: nerespektoval pravidla proti covidu.

27/8 Evropská investiční banka nový index. Měří ekonomickou zranitelnost vůči covidu v zemích mimo EU.

27/8 Biodegradabilní plasty mohou pomoci, ale je třeba vědět, jak s nimi nakládat, potvrdila Evropská agentura pro životní prostředí EEA.

31/8 Firmy hlásí vývoz nebezpečných chemikálií mimo EU čím dál víc, pochvaluje si Evropská agentura pro chemické látky ECHA.

 

EU SVĚTU

7/8 Rada aktualizovala seznam zemí, z nichž lze opět cestovat do EU. Doporučení updatuje plus minus jednou za čtrnáct dní.

9/8 EU přislíbila Libanonu po výbuchu v Bejrútu 33 + 30 mil. eur.

11/8 Z letního tlení vyrušily EU prezidentské volby v Bělorusku. Dokonce zareagovala i Evropská rada.

12/8 Kambodža přišla o bezcelní přístup na trh EU. Kvůli problémům v oblasti lidských práv.

24/8 EU chce rozšířit preferenční obchod s nečlenskými státy, které leží u břehů evropských moří. Komise předložila hned 21 návrhů.

27/8 Euroauditoři prověřují podporu EU na boj proti “velké korupci” na Ukrajině. Výsledky by měly být v první polovině roku 2021.

31/8 Evropská investiční banka EIB půjčí Indii na metro ve městě Kánpur. Nevídaných 650 mil. eur.

Štítky: