EU RADAR 8/2018

EU RADAR 8/2018
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

  • Komise pomůže zemědělcům se suchem
  • Počet žádostí o azyl zůstává stabilní
  • Zpřístupnění fotky na webu, která je se svolením autora volně dostupná jinde, vyžaduje nové svolení
  • Nokia dostane na 5G
  • 84 % lidí chce, aby se v Evropě přestal střídat letní a zimní čas

EU NÁM

Nizozemsko se “připojilo ke společnému úsilí” chránit rozpočet EU před podvody. 1. 8. se stalo 21. členským státem, který hodlá respektovat Úřad evropského veřejného žalobce aka europrokurátora. Až začne fungovat, pochopitelně.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 1. 8. informovala, že si posvítila na preparáty s valsartanem. Mráz přichází z Pekingu, ale prý máme být v klidu, protože výrobce už přišel o licenci.

Komise pomůže zemědělcům se suchem. Na vodu nemá, a tak jim 2. 8. přislíbila alespoň to, že budou moci obdržet očekávané platby předem a nebudou muset část půdy nechávat ležet ladem (jak se po nich jinak chce).

Evropský orgán pro pojišťovnictví a zaměstnanecké penzijní pojištění EIOPA se začal věnovat pojištění kybernetických rizik. Z tiskovky uveřejněné 2. 8. plyne, že v USA už něco takového mají a Evropa je pozadu.

Počet žádostí o azyl podaných v EU zůstává stabilní, shrnul 3. 8. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu. V červnu 2018 jich EASO zaregistroval 51 300, o 1 600 méně než o měsíc dříve. Za první půlrok 2018 bylo v EU podáno 301 390 žádostí o azyl, tedy o 15 % méně než ve srovnatelném období roku 2017.

Zpřístupnění fotky na webu, která je se svolením autora volně dostupná jinde, vyžaduje nové svolení, rozhodl 7. 8. ve věci C-161/17 Soudní dvůr EU. Důvod? Takové zpřístupnění je totiž zpřístupněním “nové veřejnosti”.

Rozhodnutí vystoupit z EU by na výkon britského eurozatykače nemělo mít vliv, myslí si generální advokát Maciej Szpunar. Své stanovisko k věci C-327/18 zveřejnil 7. 8.

Europionýři a jim podobní mohou předkládat projekty. Komise 10. 8. zveřejnila první výzvu pod hlavičkou Evropského sboru solidarity. Přerozdělovat se bude 44 mil. eur.

Ratingová agentura Moody’s Investors Service (Nordics) AB má euroregistraci, informoval 13. 8. Evropský orgán pro cenné papíry a trhy. Celkově v EU působí už osmadvacet ratingových agentur.

HDP EU i eurozóny rostl ve druhém kvartále 2018 o 0,4 %. Jenže USA oproti prvnímu čtvrtletí vystřelily o celé 1 %, nepotěšil 14. 8. Eurostat.

Nizozemsko chce omezit používání osmi polycyklických aromatických uhlovodíků v granulích a mulčích využívaných v umělých trávnících. 16. 8. o tom informovala Evropská agentura pro chemické látky s tím, že se návrhem bude brzy zabývat. Aby ne, rakovina je sviňa!

Oběhové hospodářství + bioekonomika = udržitelná Evropa. Takhle jednoduché to prý je, tvrdí ve zbrusu novém reportu (z 27. 8.) Evropská agentura pro životní prostředí.

Nokia dostane na 5G. Tedy: Evropská investiční banka Nokii půjčí 500 mil. eur na výzkum v oblasti mobilních sítí páté generace. “Klasicky” pod hlavičkou Junckerova Evropského fondu pro strategické investice EFSI. Informovala o tom 27. 8.

Sucho vyprovokovalo Komisi k další akci. 30. 8. oznámila další legislativní úlevy zemědělcům. Cílem je ale pomoci hlavně zvířatům. Aby měla co baštit.

84 % lidí chce, aby se v Evropě přestal střídat letní a zimní čas, konstatovala 31. 8. Komise. Přestože veřejná konzultace se konala v naprosto absurdním termínu (mezi 4. 7. a 16. 8. 2018), zúčastnilo se jí bezprecedentních 4,6 mil. respondentů. Jde vidět, co lidi fakt trápí - a do čeho všeho Brusel strká nos.

Komise 31. 8. zahájila Juvenes Translatores, 12. ročník soutěže pro “mladé jazykové nadšence”. Soutěžící si mohou pro překlad vybrat kteroukoliv z 552 jazykových kombinací, které nabízí 24 úředních jazyků EU. Nejprve se ale musí zaregistrovat jejich školy. Čas mají do 20. 10. 2018.

Už je to trochu nuda: Nezaměstnanost v Česku činila v červenci 2018 znovu 2,3 %, informoval 31. 8. Eurostat. Unijní průměr činil 6,8 % a průměr eurozóny 8,2 %.

EU SOBĚ

Tohle je jak zpráva z Československého filmového týdeníku: Evropská komise dnes (1. 8.) zveřejnila nejnovější údaje o dovozu sójových bobů do EU. Z nich vyplývá, že dovoz sóji z USA se zvýšil o 283 %, a celkový podíl sójových bobů dovážených do EU z USA tak během jednoho roku vzrostl z 9 na 37 %.

Mnoho Evropanů ani neví, že obětí holokaustu se stali také Romové, čílili se 1. 8. komisaři Franz Timmermans a Věra Jourová, když vydávali prohlášení ke Dni památky romských obětí holokaustu (který připadá na 2. 8.).

Komise a španělská vláda vydaly 3. 8. společné prohlášení ohledně migrantů. Hlavní message? Musíme si pomáhat.

Jak na statistiku peněžního trhu? Evropská centrální banka navrhuje revizi příslušného nařízení a od 6. 8. se ptá stakeholderů, zda jim změny nebudou proti srsti. Čas vyjádřit se mají do 10. 9. 2018.

Uplynulo deset let od zahájení konfliktu mezi Ruskem a Gruzií. Federica Mogherini 7. 8. připomněla, že žábou na prameni je jednoznačně první z aktérů.

Dodržování zvykových práv původních obyvatel je předpokladem pro udržitelný rozvoj a mír, řekla 8. 8. u příležitosti Mezinárodního dne původního obyvatelstva euroministryně zahraničí Federica Mogherini. Tak si to zapište za uši.

Evropská agentura pro léčivé přípravky aka EMA pracuje pro všechny pacienty v Evropě. Alespoň to tvrdí tiskovka z 8. 8. doprovozená překvapivě příčetným animovaným videem.

Dovoz LNG z USA do EU roste, informovala 9. 8. Komise. Od dubna 2016 dosáhl 2,8 mld. kubíků. Berlaymont se tak mezi řádky pokusil naznačit, že je to Amerika, ne Evropa, kdo brání obchodu.

V Evropské investiční bance si hráli s blockchainem. EIB 10. 8. překvapila tiskovou zprávou o osmačtyřicetihodinovém kodérském eventu, jehož cílem bylo “dotknout se budoucnosti digitálních financí”.

Třetí energetický balík je v zásadě ok. Rusko Unii napadlo u Světové obchodní organizace (že prý diskriminuje ruské plynovody), ale WTO 10. 8. rozhodla, že neoprávněně.

Dva řečtí vojáci zadržení v Turecku byli propuštěni. A Jean-Clauda Junckera to mimořádně potěšilo. Dokonce tak, že svým tiskovým prohlášením ze 14. 8. málem redefinoval stávající vymezení pojmu rektální alpinismus.

Komise 14. 8. zaslala Polsku odůvodněné stanovisko ohledně jeho zákona o Nejvyšším soudu, protože “odpověď polských orgánů obavy Komise nerozptýlila”. Naši severní sousedé si prostě nedají říct. A Berlaymont to neuvěřitelně s***.

Evropská centrální banka 17. 8. prozradila, jak budou vypadat její Evropské kulturní dny začínající již 23. 8. Hlavní roli sehraje Litva.

Byl mi inspirací, řekl 18. 8. k úmrtí bývalého generálního tajemníka OSN Kofiho Annana šéf Komise Jean-Claude Juncker. Že by taky toužil po Nobelovce?

Řecko 20. 8. úspěšně ukončilo tříletý makroekonomický ozdravný program. Podle Komise jde o jasný důkaz “úsilí řeckého lidu, odhodlání této země k reformám a solidarity jejích evropských partnerů”. Fakt? A skutečně v tomto pořadí?

Jean-Claude Juncker si 21. 8. připomněl padesáté výročí zahájení sovětské okupace Československa. Respektive “padesáté výročí konce Pražského jara”. Umně tak pomlčel, kdo že k nám vlastně přijel. A ještě mezi řádky naznačil, že tehdejší režim bylo možné reformovat.

Hlavní brexitový vyjednavač Michel Barnier to fakt umí. V pár větách sdělit, že on nic, on muzikant, ale když už se Britové tak blbě rozhodli, tak to s nimi nějak dohraje. Tiskovka z 21. 8. je toho podle mě jasným důkazem.

Komisaři Frans Timmermans a Věra Jourová si 22. 8. připomněli Evropský den památky obětí všech totalitních a autoritářských režimů odkazující na uzavření paktu Molotov-Ribbentrop 23. 8. 1939. Možná slyším trávu růst, ale neučili jsme se ve škole o paktu, kde byla ona jména uvedena v opačném pořadí, tedy s Němcem na prvním místě?

Evropská agentura pro léčivé přípravky je jednou z těch, co mají smysl, o tom žádná. Přesto jí to nedá a čas od času přijde s videem, které má ukázat, jak je její role nezastupitelná. Naposledy 22. 8.

Euroauditoři budou prověřovat podporu nejchudším. Evropský účetní dvůr to oznámil 30. 8. s tím, že zprávu o svém šetření Fondu evropské pomoci nejchudším osobám (FEAD) zveřejní s největší pravděpodobností v první polovině roku 2019.

Co všechno je voda, v jakém je v Evropě stavu a jaká je její budoucnost. Tomu všemu se věnuje nová publikace Evropské agentury pro životní prostředí. EEA ji na svém webu zveřejnila 31. 8.

NGOisté si mohou přijít na cenu. Evropský hospodářský a sociální výbor 31. 8. upozornil, že přihlášky do zásadní soutěže o Civil Society Prize 2018, věnované tentokrát evropským hodnotám, identitám a kulturnímu dědiství, lze podávat jen do 7. 9. 2018.

EU SVĚTU

Jižní a jihovýchodní Asie bojuje s monzuny a Evropa pomáhá. Zásadními 6 mil. eur, oznámila 2. 8. Komise.

Solární energie pomůže odsolit mořskou vodu a napojit až 250 tis. lidí žijících v Pásmu Gazy, pochlubila se 2. 8. Komise. Kdo chce, může ji poplácat po ramenou.

Evropská investiční banka půjčí Bogotě na vybudování metra. Informovala o tom 6. 8. Půjčka bude činit 480 mil. dolarů a výsledná trať bude dlouhá 24 kilometrů.

Komise 6. 8. potvrdila, že následující den vstupuje v platnost tzv. blokovací nařízení na podporu hospodářské spolupráce s Íránem. Jde o reakci EU na krok USA odstoupit od protijaderného akčního plánu JCPOA a uvalit na Írán znovu sankce. Takhle že vypadá transatlantická vazba? Soudě podle navazující tiskovky z 23. 8., reportující o 18mil. finanční injekci Teheránu, ano.

Rada 10. 8. provedla rezoluci Rady bezpečnosti OSN č. 2428 o rozšíření sankcí proti Jižnímu Súdánu. Situace v zemi se pořád nelepší.

EU je největším poskytovatelem humanitární pomoci na světě. Jen v roce 2017 uvolnila více než 2,43 mld. eur na operace ve více než 80 zemích, přihřáli si u příležitosti Světového humanitárního dne 17. 8. polívčičku komisaři Federica Mogherini a Christos Stylianides.

Komise a Gruzie si rozumějí. A to tak, že Brusel zemi 31. 8. definitivně přiklepl 45 mil. eur makrofinanční pomoci. Gruzie podle Berlaymontu “dosáhla významného pokroku”.

 

O EU RADARU

Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Kompletní archiv EU RADARU je k dispozici na goo.gl/aGYlCF. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.

Štítky: