EU RADAR 7/2017

EU RADAR 7/2017
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

Můj drahý Helmute...

“Můj drahý Helmute, myslím, že jsi teď v nebi.” Jean-Claude Juncker se 1. 7. oficiálně rozloučil s někdejším německým kancléřem a čestným občanem Evropy Helmutem Kohlem. Prý ho jednou dokonce viděl plakat. Když Evropská rada rozhodla o východním rozšíření EU.

Flexibilní integrace v praxi? Ministři vnitra Francie, Itálie a Německa se 2. 7. separátně sešli s Komisí, aby prodiskutovali, jak naložit s migrační vlnou (znovu) atakující jih Apeninského poloostrova. Akční plán zveřejněný Berlaymontem dva dny nato se zaměřuje “na podporu Itálie, zmírnění tlaku a zvýšení solidarity”.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin se po čase opět zabýval přípravky na ochranu rostlin. Laikovi to bude jedno, stakeholdeři z byznysu by se ale měli s jeho zprávou (z 3. 7.) alespoň seznámit.

Vývoj léků na vzácná dětská onemocnění by měl být snazší. Zástupci Evropské agentury pro léčivé přípravky 3. 7. prezentovali, na čem se shodli se svými americkými protějšky. Například už vědí, jak budou spolupracovat.

V Česku bylo v květnu 2017 jen 160 tis. nezaměstnaných. Tedy 3 %. Což je nejméně z celé EU. Zdroj: Eurostat, 3. 7.

Jourová jednala s Japonci o ochraně dat

EU si přiblížení občanům představuje třeba tak, že jednotlivé legislativní iniciativy připodobní k vlakům a sleduje, které spoje už dorazily do cíle. Pokud jste striktně anglický Legislative Train Schedule ještě neviděli, pak vězte, že od 3. 7. obsahuje už i výdobytky maltského předsednictví.

Ochrana dat není jen tématem vztahů s USA, ale i s Japonskem. Komisaři Věra Jourová a Haruhi Kumazawa se 3. 7. shodli, že obě strany ještě musejí pořádně zamakat. O tři dny později to potvrdili i jejich šéfové.

Investující do udržitelné budoucnosti. Toť EU v představách Výboru regionů. 3. 7. to jeho zástupci řekli Estoncům, kteří se na půl roku ujali okleštěného unijního předsednictví.

Severokorejci 4. 7. údajně odpálili balistickou střelu, což EU pohněvalo natolik, že požádala mluvčího Evropské služby pro vnější činnost, aby se k tomu vyjádřil.

První místopředseda Komise Frans Timmermans 4. 7. přivítal ukončení arbitráže mezi Chorvatskem a Slovinskem v otázce námořních a pozemních hranic. Teď už prý nález jen naplnit.

Stop TTIP

Vody je málo a ještě jí plýtváme. V Evropské agentuře pro životní prostředí se proto zamysleli a 4. 7. zveřejnili, co s tím. Na nic originálního nepřišli: zvýšit cenu a realizovat informační kampaně.

Emise látek znečišťujících ovzduší byly v Česku v roce 2015 pod limitem. Zato nominálně “zelené” členské státy typu Dánska, Německa, Rakouska či Švédska měly problém, reportovala 4. 7. Evropská agentura pro životní prostředí.

Komise 4. 7. zaregistrovala evropskou občanskou iniciativu s výmluvným názvem Stop TTIP. Původně chtěla odpůrcům liberalizace obchodu s USA zatnout tipec, Soudní dvůr EU ale vystavil stopku jí.

Palestincům pomáhají i členské státy. Rada 4. 7. prodloužila jak mandát koordinačního úřadu pro podporu palestinské policie (EUPOL COPPS), tak mandát mise pro pomoc na hranicích na hraničním přechodu Rafáh (EU BAM Rafah). Další rok bude stát něco málo přes 14 mil. eur.

Rada chce v přípravcích na ochranu rostlin hledat endokrinní disruptory, informovala 4. 7. Komise s tím, že ji to nesmírně těší.

Proti Uberu ohněm a mečem

Evropská investiční banka 4. 7. oznámila, že půjčí Malawi. 20,5 mil. eur na upgrade vodovodní sítě.

Evropská investiční banka bude podporovat firmy v Moldavsku, Gruzii a na Ukrajině. Nový projekt spustila 4. 7. v Kišiněvě.

Ohněm a mečem. Členské státy mohou podle právně nezávazného stanoviska generálního advokáta Macieje Szpunara z 4. 7. Uber (resp. službu UberPop) nejen zakázat, ale i trestně stíhat.

Evropský účetní dvůr prověří, zda členské státy umějí zajistit vysokorychlostní připojení k internetu. Auditoři to oznámili 4. 7. Česku by se - na rozdíl od Německa, Polska a Maďarska - měli na svých cestách vyhnout.

Situace v Demokratické republice Kongo se zhoršuje. Podle zprávy Komise z 5. 7. natolik, že je zemi třeba dalších 5 mil. eur humanitární pomoci.

Peugeot si koupil Opela

Komerčním pilotem do 65 let, víc ani ťuk, potvrdil 5. 7. ve věci C-190/16 Soudní dvůr EU.

Peugeot si koupil Opela. Komise transakci schválila 5. 7. bez jakýchkoli dalších podmínek. Čili bez obav, že by fúze mohla narušit hospodářskou soutěž.

Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound si posvítila na změny na pracovním trhu v důsledku “velké recese” po roce 2008. 5. 7. zveřejnila zprávu, která má ambici nahlédnout “za” běžně dostupná čísla. Posuďte sami, zda se jí to povedlo.

Zástupci Evropské centrální banky byli na přelomu června a července na misi v Portugalsku. 5. 7. napsali, že se jim tam líbilo, ale tamější ekonomika stále není v kondici, která by byla s to je uspokojit.

Komise 6. 7. vydala výroční zprávu o uplatňování unijního práva v jednotlivých členských státech plus tzv. srovnávací přehled v oblasti vnitřního trhu. Vždycky píše, že by státy měly zabrat. Přitom zrovna Česko na tom bylo loni docela dobře.

Nejkulturnějšími městy EU jsou Paříž, Kodaň, Edinburgh a Eindhoven

Nejkulturnější a nejkreativnější města v EU? Paříž, Kodaň, Edinburgh a Eindhoven. Proč, to najdete v tiskovce Komise z 6. 7.

EU a Japonsko 6. 7. dojednaly základní prvky nové bilaterální obchodní dohody. V Zemi vycházejícího slunce by například měli zrušit cla na čedar, goudu a víno.

Fúze Komise nikdy nebrala na lehkou váhu. I proto 6. 7. iniciovala hned tři řízení proti společnostem (Merck/Sigma-Aldrich, General Electric a Canon), které podle ní porušily stanovená procedurální pravidla. Například zásadu, že lhát se nemá.

Včely, včelařství a včelstva. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 6. 7. vyhlásil tematickou fotosoutěž. Pokud do 30. 9. 2017 dáte na Instagram fotku s (včelí) matkou, dělnicí nebo prachobyčejným trubcem, opatříte ji hashtagem #the3bs (bees, beekeeping, beehives) a zajistíte jí co nejvíce lajků, úřad vám na oplátku zajistí věčnou slávu.

Bez peněz se nízkouhlíkové budoucnosti nedočkáme. V Evropské agentuře pro životní prostředí je to možná samý klimaalarmista, ale v tomto konkrétním bodě má naprostou pravdu. Více v tiskovce z 6. 7.

Aerolinka může účtovat stornopoplatky jen s mírou

Účtovat si storno poplatky jako aerolinka můžete, ale rozhodně ne tak, jak se vám zachce, konstatoval 6. 7. ve věci C-290/16 Soudní dvůr EU.

Evropský hospodářský a sociální výbor to 6. 7. řekl přesně: Nechť je financování rozvoje venkova jednoduché a ještě lepší. A dokonce poskytl i několik dobře míněných hraběcích rad.

V Africkém rohu je sucho, konstatovala 7. 7. Komise a přislíbila Somálsku, Etiopii a Keni 60 mil. eur humanitární pomoci.

Česko nepatří mezi top turistické destinace v EU, potvrdil 7. 7. Eurostat. Nezachrání jej ani matička Praha.

Evropský hospodářský a sociální výbor ocení inovativní projekty zaměřené na “kvalitní zaměstnávání” mladých, migrantů a jiných problematických skupin. Hraje se o 50 tis. eur. Hlásit se můžete od 7. 7. do 8. 9. 2017.

Novou komisařkou je Mariya Gabrielová

Komise 7. 7. zveřejnila předběžné výsledky klíčové veřejné konzultace věnované budoucnosti společné zemědělské politiky. Od února do května 2017 obdržela na 322 tis. podnětů (sic!).

Syřané chtějí do Německa. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu 7. 7. uveřejnil výroční zprávu.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 7. 7. omezila používání přípravku proti roztroušené skleróze Zinbryta. Pacienti z něj byli na játra.

Zástupci Výboru regionů cestují po regionech a debatují o Evropě. 7. 7. reportovali, jak jim to jde a co ještě chystají.

Mariya Gabrielová byla 7. 7. jmenována komisařkou pro digitální ekonomiku a společnost. Protože její krajanka Kristalina Georgieva zběhla do Světové banky.

Europionýři mohou pracovat

Obchodní dohoda EU s Kanadou známá jako CETA se uplatní od 21. 9. 2017. Prozatímně, ale přece. Svět se o tom dozvěděl 8. 7. z Hamburku, kde se tou dobou konal poněkud divočejší summit G20.

Europionýři z Evropského sboru solidarity už mohou pracovat ve Francii a Itálii, informovala 10. 7. Komise. Ještě že tak. Aspoň se jim nezkrátí žíly.

Komise 10. 7. poslala Tunisku 100 mil. eur. Poslední třetinu pomoci z roku 2014. Aby mohla začít kouskovat dalších 500 mil. eur schválených o dva roky později.

V EU žilo k 1. 1. 2017 takřka 512 mil. lidí, o 1,5 mil více než v roce 2016. Podle Eurostatu, který o tom 10. 7. informoval, za to mohou výhradně migranti.

Můžeme se obejít bez testů na zvířatech? Evropský úřad pro bezpečnost potravin si myslí, že ano. 10. 7. proto spustil databázi OpenFoodTox, která prý může pomoci.

Ochrana pracovníků před karcinogeny

Nejen běžné, ale i sociální bydlení musí být “udržitelné”, tedy co nejméně energeticky náročné. Své o tom vědí i v Amsterodamu, jemuž Evropská investiční banka 10. 7. přiklepla účelový úvěr ve výši 200 mil. eur.

Vysokorychlostní internet je podle Komise strategická investice. Takže je nabíledni, že 10. 7. nebyla proti, aby Junckerův Evropský fond pro strategické investice poskytl prostřednictvím Evropské investiční banky řeckému operátorovi Cosmote půjčku ve výši 150 mil. eur.

Pravidla poskytování dotací z evropských fondů potřebují “pročistit”, konstatovala 11. 7. ad hoc skupina na vysoké úrovni pro otázky zjednodušení (sic!). Mají pravdu, experti. Změn se však dočkáme nejdříve po roce 2020.

Komise 11. 7. zveřejnila tři zprávy, které podle ní dokazují, že EU umí nakládat s penězi. Klíčová je podle Berlaymontu “přidaná hodnota”. Otázka však je, komu se přidá, komu ubere a za jakou cenu.

Komise 11. 7. přivítala deal týkající se ochrany pracovníků před karcinogeny. Její úředníci ale mají podobně jako Karel Kopfrkingl pořád pocit, že pro nás dělají strašně málo.

Asociace Ukrajiny

Syrové vepřové je v EU hlavním zdrojem nákazy hepatitidou E, informoval 11. 7. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Už jste letos grilovali?

Plnohodnotná unie kapitálových trhů vznikne do konce roku 2019, potvrdila 11. 7. Rada. Jen připomínám, že společný trh, zahrnující i volný pohyb kapitálu, měl být dobudován do konce roku 1992.

Rada se 11. 7. dohodla, jak (vy)řešit problém nesplácených bankovních úvěrů. Na to byste nepřišli: je třeba snížit objem těch stávajících a předejít vzniku nových.

Ukrajina bude plně asociována s EU od 1. 9. 2017. Rada učinila poslední nezbytný krok 11. 7. Symbolicky v předvečer devatenáctého summitu EU-Ukrajina, který se uskutečnil 13. 7. v Kyjevě. (O čtyři dny později Rada ve prospěch Ukrajiny přijala ještě “soubor dočasných autonomních obchodních opatření”.)

Máte zkušenosti s valproátem? Pokud ano, od 11. 7. se můžete registrovat na první veřejné slyšení Evropské agentury pro léčivé přípravky, které se uskuteční 26. 9. 2017 v Londýně.

Nový přededa Výboru regionů

30 mg na kilo živé váhy denně. Pokud byste glutamátů konzumovali více, mohlo by se to na vás záhy podepsat, varoval 12. 7. Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Rozumíte-li antioxidantům a zdravotním tvrzením, můžete se od 12. 7. ozvat Evropskému úřadu pro bezpečnost potravin. Do 3. 9. 2017 jej zajímá, co si myslíte o návrhu jeho nových “pokynů”.

Výbor regionů od 12. 7. nového předsedu. Jmenuje se Karl-Heinz Lambertz a je to jako řada jeho kolegů socan tělem i duší.

Rada 12. 7. podpořila snížení objemu rozpočtu pro rok 2018 a navýšení rozpočtu EU pro rok 2017. Členské státy si často hrají na rozpočtově odpovědné. Když ale dojde na tzv. opravné rozpočty, žinýrují se už podstatně méně.

V Terstu se 12. 7. uskutečnil západobalkánský summit. EU do Itálie přivezla příslib desítek milionů eur. Použity by měly být hlavně na (do)budování infrastruktury.

Florencie si půjčí 230 mil. eur na smart city

Výbor regionů měl ve dnech 12.-13. 7. plénum. Na přetřes přišlo jako vždy kdeco: “zoufalé cesty” uprchlíků do Evropy, nejlepší podnikatelské strategie, “jednoduchá, jasná a konzistentní pravidla” pro malé střední podniky, podpora startupů, výzkum, inovace a ekoinovace, koordinace systémů sociálního zabezpečení, rozvojové cíle OSN, nový energetický balík, nízkoemisní mobilita či přeshraniční dopravní infrastruktura.

Evropská investiční banka 13. 7. oslavila deset let působení v Gruzii. Jak jinak než další půjčkou. Celých 250 mil. eur pošle do země na klíčovou silniční infrastrukturu.

Florencie si půjčí 230 mil. eur na smart city, oznámila 13. 7. Evropská investiční banka. Zda se celkové IQ ve městě zvýší alespoň o jeden bod, bude jasné nejdříve za tři roky.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin prověří, odkud se bere nemoc šílených krav. Oznámil to 13. 7. Komisi vrtá hlavou, proč se BSE objevuje i přes všechna opatření, která proti ní zavedla.

“Kloaku Porúří” (řeku Emscher) čekají světlé zítřky. Němci 13. 7. dostali od Evropské investiční banky 450 mil. eur na její revitalizaci.

JRC se otevře vědcům z celé Evropy

Společné výzkumné centrum aka JRC se od prosince 2017 otevře vědcům z celé Evropy. Ba co víc, na otevření svých prostor v Itálii, Belgii, Německu a Nizozemsku nehodlá nijak profitovat. Komise, pod níž JRC spadá, o tom informovala 13. 7.

S červencem se objevily další čtyři případy nesouladu českého právního řádu s unijním. Komise 13. 7. vydala odůvodněná stanoviska ve věci neprovedení směrnice č. 2014/104 o žalobách o náhradu škody způsobené porušením pravidel o hospodářské soutěži, směrnice č. 2011/70 o radioaktivním odpadu a předpisů v oblasti pojištění (směrnice č. 2009/138 Solventnost II a směrnice č. 2014/51 Omnibus II) a výzvu k provedení směrnice č. 2010/63 o ochraně zvířat používaných pro vědecké účely. Takhle se chce naše vláda stát součástí “integračního jádra”?

Expertní skupina na vysoké úrovni pro udržitelné finance (ano, tak se to těleso skutečně jmenuje) vydala 13. 7. svá první doporučení. Cílem jejího působení je, aby finanční systém podporoval udržitelné investice v udržitelné ekonomice.

Komise 13. 7. oznámila, že Itálii pomůže s bojem proti lesním požárům. Koordinací pomoci ze strany členských států.

Obchod s kulturními statky může být zdrojem financování terorismu. Aby se tomu zabránilo, předložila Komise 13. 7. návrh nové legislativy. Doufejme, že ji nestihne stejně neslavný osud jako slavnou protizbraňovou směrnici. Ta se bojem proti terorismu zaštiťovala taky.

Kdy budeme mít německé platy?

Kdy budeme mít německé platy? I tom se bude v listopadu mluvit na fóru v Dublinu. Pokud chcete být u toho, nechte se Evropskou nadací pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound pozvat. Psát jí můžete od 13. 7.

Komise 13. 7. uvolnila dalších 30 mil. eur na pomoc Iráku. Aby byl s to po dobytí Mosulu konečně ochránit civilisty.

Zástupci všech 45 unijních agentur, z nichž řada má pověst prachobyčejných eurodarmožroutů, se sešli v italské Parmě. 14. 7. o tom informoval Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Bavili se například o tom, jak ušetřit peníze daňových poplatníků. Jeden nápad bych měl.

Euroombudsmanka pojala (správné) podezření, že bývalí komisaři končí v byznysu dřív, než je zdrávo. Proto se 17. 7. zeptala, co s tím Komise bude dělat. A zda si opravdu myslí, že stačí, když pro tyto účely zřídí etický výbor.

Samá pozitiva a sociální jistoty. Komise 17. 7. zveřejnila každoroční přehled vývoje zaměstnanosti a sociální situace v EU. A nemít to složité mladí, kteří odmítají mít děti aka budoucí daňové poplatníky, vlastně by ani nebylo o čem psát.

Globální řád, mír a gender

České národní bance se daří plnit inflační cíl už šest měsíců v řadě, vyplývá z dat Eurostatu uveřejněných 17. 7.

Vztahy EU s Egyptem jsou na dobré cestě: Brusel maže a Egypt jede, informovala 17. 7. Komise.

EU 17. 7. spojila síly s Brazílií. Na půdě Světové obchodní organizace se zaměří na zemědělství a dotace. Ne že by je WTO měla začít poskytovat. Spíše půjde o to, aby někoho nenapadlo na ně Bruselu sahat.

Komise se 17. 7. pochlubila, že diskuze o budoucnosti Evropy nabírá na obrátkách. Za čtyři měsíce od prezentace bílé knihy o budoucnosti Evropy “měla potenciál oslovit přes 30 milionů občanů”. Ano, měla.

EU by moc chtěla stabilní, bezpečný a demokratický Pákistán. Rada své přání vtělila do závěrů přijatých 17. 7.

Globální řád, mír a gender. Rada 17. 7. schválila své priority pro 72. Valné shromáždění OSN.

EU vyšle do Iráku civilní misi, rozhodla 17. 7. Rada. Bude to jeden expert vedle druhého.

Rada se 17. 7. vyžvejkla k hladomoru v Jemenu, Nigérii, Somálsku a Jižním Súdánu. EU tam sice jen letos poslala 1,2 mld. eur, ale řešení to prý není.

EU neplní Aarhuskou úmluvu

EU 17. 7. sankcionovala dalších šestnáct Syřanů. Neodpustili si použití chemických zbraní proti civilistům. Syrských občanů se statusem persona non grata v Bruselu evidují už 255.

Něco je ve vzduchu. A aby nebylo, schválila Rada 17. 7. update Gothenburského protokolu, jenž by měl od roku 2020 napomoci celosvětově snížit emise největších polutantů. Členské státy ale mohou být v klidu: EU už je dávno mnohem ambicióznější. (Podobně jako například v otázce emisí fluorovaných uhlovodíků, na nichž Rada 17. 7. taky nenechala nit suchou.)

EU neplní Aarhuskou úmluvu, ale na jednání smluvních stran, které se uskuteční ve dnech 11.-15. 9. 2017 v Černé Hoře, pojede její delegace s otevřeným hledím. Rada se 17. 7. shodla, že bude stačit, když bude “konstruktivní a pozitivní”.

V Evropě máme zaměstnance na plný úvazek a pak všechny ty, kteří si na živobytí vydělávají jinak. Právě oněm “nestandardním”, obtížně zařaditelným kusům věnuje Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound svou letní studii. Vyšla 17. 7.

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu přitvrzuje. 17. 7. zveřejnil další tklivý příběh o úspěšné relokaci. Tentokrát kvóty zafungovaly v případě syrské rodiny, která ze zkoušeného Řecka odjela do pohodové Litvy.

Počet ajťáků roste

Inovace, digitalizace a dekarbonizace. Kromě dovedných lidí nejdůležitější nástroje k vybudování “odolných” ekonomik, které obstojí i v éře globalizace. Toť idea Komise uveřejněná 18. 7.

Počet ajťáků rostl i v roce 2016. A i loni byl unijní IT sektor tvořen z 80 % chlapy. Eurostat 18. 7. odhalil, že nejpinďourovatější byla situace na Slovensku a v Česku. Čím to, už nezkoumal.

Počet nezaměstnaných v EU popisuje situaci na trhu práce jen částečně. V Evropské nadaci pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound se proto pokusili sestavit přesnější obrázek. Jak se jim to povedlo, můžete posoudit ve zprávě z 18. 7. #labourslack

Evropská investiční banka 18. 7. schválila 63 projektů za 12,4 mld. eur. Z Česka nebyl ani jeden.

Na půdě Evropského hospodářského a sociálního výboru se ve dnech 18.-19. 7. takzvaně debatovalo o Turecku. Jeden monolog vedli zástupci EU, druhý reprezentanti tureckých NGOs a třetí turecký ministr pro evropské záležitosti.

Hybridní hrozby hrozí vesele dál

Eurostat si položil jednoduchou otázku: Plní EU cíle definované v megastrategii Evropa 2020? Odpověď (uveřejněná 19. 7.) zní “ne”. Tristní je to zejména v oblasti výzkumu a vývoje a na poli zvyšování zaměstnanosti a snižování chudoby.

EU podpoří vyšetřování válečných zločinů v Sýrii, oznámila 19. 7. Komise. Na iniciativu OSN dá 1,5 mil. eur.

Hybridní hrozby hrozí dál. Komise sice 19. 7. reportovala, že EU za poslední rok zaznamenala “významný pokrok”, pořád ale tahá za kratší konec provazu.

Komise od 19. 7. prosazuje novou HR politiku. Do 1. 11. 2019 chce otevřít svou širokou náruč postiženým, starým, lesbám, gayům, bisexuálům, transsexuálům a intersexuálům a dosáhnout alespoň 40% zastoupení žen ve vedoucích pozicích. Biti budou zdraví mladí heterosexuální muži.

Ceny bydlení v Česku rostou nejvíce z celé EU. Eurostat 19. 7. zveřejnil data za první kvartál 2017 a porovnal je s údaji za první čtvrtletí 2016. Nárůst o 12,8 % je v porovnání s průměrnými 4,5 % opravdu brutální.

Zdravější chipsy budou!

Klíčem k inovativní EU jsou “chytrá specializace” a dotace. Kdo nesouhlasí, nechť si to vyříká se soudruhy z Výboru regionů, konkrétně s jeho odcházejícím šéfem Markkem Markkulou. Pusu na špacír si 19. 7. pustil především on.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 19. 7. oznámila, že chce naslouchat mladým do 18 let. Zapojí je do svých vědeckých výborů a pracovních skupin a bude s nimi mluvit “adekvátním jazykem”.

V potravinách bude míň karcinogenního akrylamidu, navrhla 19. 7. Komise. Na zdravějších chipsech byste si měli moci pochutnat od jara 2018. Pokud se Rada nebo EP nepostaví proti.

Italská letecká společnost Alitalia je, jak známo, v problémech. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound se proto na její osud podívala optikou zaměstnanců - a 19. 7. zveřejnila blog. Komu by to nestačilo, ať si stěžuje na lampárně.

Rada 19. 7. avizovala, že je ready jednat o reformě společného azylového systému. Skvělá zpráva, řeknete si. Škoda jen, že podstatou reformy je, že EU a členské státy by na jejím základě měly dělat to, co měly dělat už dávno.

41 milionů fejků

Evropská investiční banka 20. 7. oslavila čtvrtstoletí svého působení v Bulharsku. Zemi prý chce pomáhat i nadále.

41 mil. fejků. Tolik padělaného zboží zůstalo loni před branami EU, informovala 20. 7. Komise. Nejvíce ho bylo tradičně z Číny.

Komisař Neven Mimica 20. 7. prohlásil, že chce pomáhat Kolumbijcům s reformou zemědělské politiky. Haha.

Jak by měla EU podporovat digitální inovace v oblasti zdravotní péče? Komise 20. 7. zahájila novou veřejnou konzultaci. Své příspěvky můžete Berlamontu zasílat do 12. 10. 2017.

Libye potřebuje humanitární pomoc. EU 20. 7. přislíbila do země poslat dalších 10 mil. eur.

Eurostat 20. 7. zveřejnil data o deficitech státních rozpočtů a celkovém zadlužení jednotlivých členských států v prvním čtvrtletí 2017. Česko si nevedlo špatně, ale na takové Estonce fakt nemáme.

Listerii v potravinách nechceme

Evropská centrální banka 21. 7. zveřejnila výsledek šetření mezi finančníky. Hýří optimismem: Nezaměstnanost v nadcházejícím období poklesne, HDP poroste a ani s tou inflací to nakonec nebude tak zlé.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 21. 7. doporučila autorizovat lék na chronickou dětskou oční alergii. Jmenuje se Verkazia.

Padělání eurobankovek: setrvalý stav. Evropská centrální banka 21. 7. potvrdila, že podvodníci se z 85 % soustředí na dvaceti- a padesátieurovky.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin se od 24. 7. ptá, co říkáte na listerii monocytogenes v hotových jídlech. No co tak asi? Že ji tam nechceme.

EU 24. 7. oznámila, že otevře delegaci v Mongolsku. Ulánbátarská expozitura bude už sto čtyřicátá.

Komise 24. 7. prezentovala návrh nové unijní strategie pro Afghánistán. Afghánci a hlavně Afghánky by toho měli umět dost zvládnout sami.

Nákupy online jsou čím dál oblíbenější

CALRE (Konference předsedů regionálních parlamentů se zákonodárnou pravomocí) oslavila ve dnech 24.-25. 7. ve španělském Oviedu 20 let. Přijela i yesmanská delegace z Výboru regionů.

Operace EU NAVFOR MED SOPHIA potrvá (minimálně) do 31. 12. 2018. Rada její mandát 25. 7. prodloužila z prostého důvodu: nelegální migrace z Libye neustává a neustává.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 25. 7. aktualizovala pokyny pro klinické testy na lidech. Pokusní králíci by se měli dočkat zvýšené míry ochrany.

EU a Egypt 25. 7. schválily priority svého partnerství pro roky 2017-2020. Brusel chce Káhiře například pomoci vybudovat “udržitelnou moderní ekonomiku”.

EU pomáhá Francii bojovat proti lesním požárům, zní hrdý titulek tiskové zprávy Komise z 25. 7. V praxi je to tak, že pomoc poskytují členské státy a EU jen koordinuje.

Stále více spotřebitelů nakupuje online, a to i v zahraničí, informovala 25. 7. Komise. Prostor pro zlepšení tady ale pořád je. Klíčem jsou podle ní kromě maloobchodníků spotřebitelé znalí svých práv.

Hamás je teroristická organizace, opravdu

EU nemůže uzavřít PNR dohodu (o předávání údajů jmenné evidence cestujících) s Kanadou, protože je neslučitelná se základními právy EU, řekl 26. 7. Soudní dvůr EU. Takže znovu a lépe. Komise už avizovala, že udělá, co bude v jejích silách.

Rada se 26. 7. shodla na mandátu pro jednání o nových modrých kartách, tedy o tom, jak zvýšit atraktivitu EU pro vysoce kvalifikované pracovníky z třetích zemí. Jen tak dál!

Soudní dvůr EU 26. 7. (ve věci C-79/15 P) rozhodl, že neměly být zrušeny akty, jimiž bylo hnutí Hamás ponecháno na evropském seznamu teroristických organizací. Takže Hamás = teroristická organizace. Alespoň zatím.

Generální advokát Yves Bot navrhl 26. 7. zamítnout slovenskou a maďarskou žalobu proti dočasnému mechanismu povinné relokace žadatelů o azyl. Uprchlické kvóty podle něj “účinně a přiměřeně” přispívají k tomu, aby Řecko a Itálie mohly čelit důsledkům migrační krize.

Luxusní zboží na Amazon nepatří, podpořil 26. 7. generální advokát (ve věci C-230/16) společnost Coty, která vedla spor s jedním ze svých autorizovaných prodejců, který je právě přes amazon.de nabízel. Uvidíme, zda páně advokátův názor převezme i Soudní dvůr EU.

Na černé listině za nesplněné povinnosti

Komise proti nám, Maďarům a Polákům zahájila 26. 7. druhou fázi řízení o nesplnění povinnosti kvůli nerespektování rozhodnutí o uprchlických kvótách. Protože projevovat solidaritu s ostatními členskými státy lze jen Bruselem předepsaným způsobem.

Čaj, bylinky i med mohou škodit zdraví, pokud se to s nimi přehání, varoval 27. 7. Evropský úřad pro bezpečnost potravin, když reportoval účincích pyrolizidinových alkaloidů. Přirozeně: všeho moc škodí.

Reakcí na nadužívání antibiotik je mikrobiální rezistence, vyplývá ze zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin a Evropské agentury pro léčivé přípravky z 27. 7. Týká se to zvířat i lidí.

Komise 27. 7. spustila nový humanitární program pro integraci a ubytování uprchlíků v Řecku. Z 209 mil. eur bude financováno i nájemní bydlení pro 30 tis. osob. Znamená to, že uprchlické kvóty jsou definitivně mrtvé?

Námořníci na plavidlech pod vlajkou EU se dočkají lepších pracovních podmínek, navrhla 27. 7. Komise. Pozitivní je, že tak učinila na základě dohody mezi sociálními partnery, a ne na zelené louce, jak je jejím zvykem.

Budoucnost patří lékům a míru

28. 7. byl Světový den proti obchodování s lidmi. Ideální příležitost, aby Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound nabídla ke stažení svou zásadní tematickou studii.

Svěřenecký fond EU pro Afriku 28. 7. schválil 46mil. program pro Libyi. Hádejte, s čím by měl zemi pomoci?

Budoucnost patří lékům na míru. Evropská agentura pro léčivé přípravky proto 28. 7. zahájila veřejnou konzultaci na téma, jak by taková budoucnost měla vypadat. Potrvá do 15. 11. 2017.

Komise v sobotu (sic!) 29. 7. zahájila řízení o porušení smlouvy proti Polsku. Jak slíbila 26. 7., bezprostředné poté, co byl v polském úředním věstníku uveřejněn nový, podle Komise vadný zákon o obecných soudech. Pokud Polsko do měsíce nepodá Berlaymontu uspokojivou odpověď, začne se vážněji hrát o jeho hlasovací práva v Radě. Do té doby mohou být naši severní sousedé v klidu, byť se o jejich eurokrajana Donalda Tuska bude nejspíše pokoušet mrtvice.

Podepsán první přímý úvěr Evropské investiční banky gruzínské firmě. Stalo se 31. 7. 21,47 mil. eur půjde na vodovody a kanalizace.

Nezaměstnanost v Česku atakovala dno i v červnu 2017. Podle zprávy Eurostatu z 31. 7. dosáhla 2,9 %. Průměr eurozóny byl třikrát vyšší.

EU 31. 7. vyjádřila obavu o osud venezuelské demokracie. Volby a násilí k sobě prostě nepatří.

Děti ve školách budou dostávat mléko, ovoce a zeleninu i nadále, informovala 31. 7. Komise. Bohužel, sluší se dodat. Ne proto, že by to nebylo zdravé, ale proto, že to stojí nekřesťanských 250 mil. eur ročně.

Kompletní archiv EU RADARU je k dispozici na goo.gl/aGYlCF. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.

 

Ondřej Krutílek

analytik legislativy EU

B&P Research (www.bpresearch.eu)

Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)

Štítky: