EU RADAR 6/2020

Dnešní EU není jen koronavirus. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

 • Spolupráce v oblasti daní bude pokračovat
 • Nová auta prodaná v roce 2018 i 2019 vypouštěla víc CO2 než v předchozích letech
 • Nákladní silniční doprava projde revolucí
 • TEN-T by mohla vznikat rychleji
 • Taxonomie bude
 • Europoslanci řekli Andrejovi, jak si má vyřešit střet zájmů
 • Evropští spotřebitelé se dočkají kolektivních žalob
 • Komise zahájila šetření týkající se financování České pošty
 • Nepatříme mezi inovátory
 • V roce 2021 hodlá EU utratit bezprecedentních 511 mld. eur
 • Stávající pravidla zemědělské politiky se prodlouží o dva roky

EU NÁM

2/6 Co očekáváte od internetu?, ptá se Komise ve veřejné konzultaci zaměřené na digitální služby. Zapojit se můžete i vy. Do 8. 9. 2020.

2/6 EU aktualizovala seznam bezpečných aerolinek. Do unijního vzdušného prostoru má aktuálně ban 96 leteckých společností.

2/6 Spolupráce v oblasti daní bude pokračovat, shodly se členské státy v Radě. Úžeji kolaborovat si přejí i ve věci spotřebky z tabáku.

3/6 Na postcovidovou obnovu EU o 11,5 mld. eur víc už letos, slíbila Komise. Tak uvidíme.

3/6 Nová auta prodaná v roce 2018 i 2019 vypouštěla víc CO2 než v předchozích letech, potvrdila Evropská agentura pro životní prostředí EEA. Pořád chceme nafťáky a “esúvéčka” - a elektromobily nám nevoní.

4/6 Schengen se musí vrátit, a to hned, hřímali europoslanci z výboru LIBE. (Komise je vyslyšela týden nato.) #reopeneu

8/6 Pardubický kraj získá úvěr od Evropské investiční banky. 79,3 mil. eur na modernizaci infrastruktury.

8/6 EU inovativním firmám 314 mil. eur. Z Horizontu 2020 na boj proti koronaviru a na podporu oživení. (Ze střední a východní Evropy uspěli jen Lotyši.)

8/6 Kvalita vod ke koupání zůstává vysoká, informovala Komise. Výborné výsledky vykázalo 85 % z 22 295 lokalit.

8/6 Nákladní silniční doprava projde revolucí, souhlasili europoslanci z výboru TRAN. Ve střední a východní Evropě se ale nejásá.

9/6 Ulevme bankám, aby mohly půjčovat. Europoslanci z výboru ECON s tímto postcovidovým opatřením souhlasili (a následně je podpořilo jak plénum, tak členské státy).

10/6 Plníme kritéria pro přijetí eura? Komise konstatovala, že tak úplně ne. Problém máme třeba s inflací.

11/6 V dubnu v EU požádalo o azyl jen 8 730 lidí, tedy o 87 % méně než v lednu a únoru a nejméně od roku 2008, informoval Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu EASO.

11/6 Komise zveřejnila výsledky indexu digitální ekonomiky a společnosti aka DESI za rok 2020. Česko skončilo pod průměrem EU, na 17. místě.

11/6 Na unijních silnicích loni zemřelo 22 800 lidí, tedy o 2 % méně než v roce 2018, informovala Komise. Nula mrtvých do roku 2050 je ale ještě dost daleko.

15/6 Evropský obranný průmysl dostane 205 mil. eur z Evropského obranného fondu, oznámila Komise.

16/6 Komise zahájila přezkum unijní obchodní politiky. Chce ji překopat i proto, aby mohla tlačit svou zelenou politiku. Máte-li k tomu co říct, můžete do 15. 9. 2020.

16/6 Aplikace pro chytrou karanténu si budou rozumět, shodly se členské státy v Radě.

16/6 Komise zahájila veřejnou konzultaci o nové farmaceutické strategii. Na vaše podněty čeká do 15. 9. 2020.

17/6 Komise předložila strategii pro očkovací látky proti COVID-19. Pozdě, ale přece.

17/6 Komise prošetří možnou fúzi automobilek PSA (Peugeot) a FCA (Fiat). Může se to dotknout i Česka.

17/6 Transevropská dopravní síť TEN-T by mohla vznikat rychleji, dohodly se členské státy s europoslanci. Tak snad.

18/6 Europoslanci se nepostavili problematickým požadavkům na zelené investice. Takže tzv. taxonomie k radosti Komise bude.

18/6 Jak na online vzdělávání? Komise připravuje akční plán digitálního vzdělávání a ptá se na váš názor. Během prázdnin, do 4. 9. 2020.

19/6 Europoslanci dali zelenou postcovidové pomoci zemědělcům. Na účtech se jim projeví ale až v polovině příštího roku. Proti nebyla ani Rada.

19/6 Europoslanci řekli Andrejovi, jak si má vyřešit střet zájmů. Má tři možnosti.

22/6 Ministerstvo zemědělství dostane od Evropské investiční banky úvěr 300 mil. eur na lepší hospodaření s vodou.

22/6 EU podepsala leteckou dohodu s Japonskem. Má usnadnit obchod s letadly. (Na rozdíl od té uzavřené s Jižní Koreou, která má usnadnit cestování.) 

22/6 Evropští spotřebitelé se dočkají kolektivních žalob. Členské státy a europoslanci dosáhli dohody. Zneužívat se to prý nebude.

23/6 Komise zahájila šetření týkající se financování České pošty. Otázka zní, zda 282,1 mil. eur od státu na roky 2018-2022 není moc.

23/6 Nepatříme mezi inovátory. Na letošním scoreboardu patří Česku až 16. místo.

24/6 V roce 2021 hodlá EU utratit bezprecedentních 511 mld. eur. Více než dvě třetiny si půjčí, navrhla Komise. 

24/6 Oběti trestných činů se dovolají svých práv kdekoli v EU. Komise představila novou (nelegislativní) strategii.

24/6 Pijte piva s nižším obsahem alkoholu. Rada souhlasila s novými pravidly pro spotřební daň v EU (jiná ale odložila).

29/6 Platby kartou se rozšířily díky EU, konstatovala Komise. A tentokrát je to i pravda.

29/6 Volnější pravidla pro poskytováná státní podpory platí dál. Komise prodloužila jejich platnost (a upravila některé parametry).

30/6 Rychlejší spravedlnost. Europoslanci se členskými státy se dohodli na digitalizaci přeshraničních soudních sporů.

30/6 Stávající pravidla zemědělské politiky se prodlouží o dva roky, když ještě není nový víceletý rozpočet, souhlasily členské státy i europoslanci.

 

EU SOBĚ

2/6 Svět se mění, a tak potřebujeme nový nástroj na řešení strukturálních problémů v oblasti hospodářské soutěže. Nebo ne? Komise zahájila veřejnou konzultaci pro fajnšmekry. Otevřena je do 8. 9. 2020.

3/6 Potěš koště. Konzultace ohledně zavedení “spravedlivé minimální mzdy pro všechny” pokračují, informovala Komise. Stakeholdeři se mohou vyjádřit do 4. 9. 2020.

3/6 Rada je prý transparentní. Schválila zprávu o přístupu veřejnosti k dokumentům v roce 2019.

4/6 Zpráva měsíce: “Rada přijala závěry o zlepšování situace trenérů zvyšováním příležitostí k získávání dovedností a kompetencí”.

5/6 Agentura EU pro základní práva FRA v souvislosti s Black Live Matters připomněla výsledky dva roky staré zprávy “Being black in the EU”.

5/6 Intenzivní zemědělství zabíjí biologickou rozmanitost. A unijní zemědělská politika je bezzubá, konstatovali euroauditoři.

5/6 Budoucnost vodní dopravy v EU? Uhlíkově neutrální, beznehodová, automatizovaná a konkurenceschopná, tipuje Rada.

8/6 Bankovnictví se mění. Klesá počet poboček i zaměstnanců, informovala Evropská centrální banka, která zveřejnila data z konce roku 2019.

9/6 Požadavky na emise z letecké dopravy musí zohlednit dopady pandemie, souhlasila Rada. #corsia

9/6 Euro je mezinárodně oblíbená měna. Trumfuje ji jen dolar, prozradila Evropská centrální banka.

10/6 EU stupňuje boj proti dezinformacím (nejen) o koronaviru. Přeloženo: Máme se na co těšit.

11/6 Euroauditoři budou zkoumat, jak si EU vede v boji proti praní špinavých peněz v bankovním sektoru. Výsledek chtějí mít za rok.

11/6 Farmaceutické společnosti nesmějí distribuovat lékárníkům zdarma vzorky léků dostupných pouze na předpis, konstatoval Soudní dvůr ve věci C-786/18. 

16/6 Banální, ale pravdivé konstatování euroauditorů: Pro optimalizaci dopravy je třeba urychlit výstavbu přeshraničních megaprojektů.

16/6 Apple možná porušuje unijní pravidla hospodářské soutěže. Komise oznámila, že si vezme na paškál Apple Pay a App Store.

16/6 Pozor: Znovu se začalo jednat o jednotném registru lobistů, který by pokrýval nejen Evropský parlament a Komisi, ale i Radu.

17/6 Prasata při porážce trpí, protože je zabíjejí “jelita”. To je jeden ze závěrů šetření Evropského úřadu pro bezpečnost potravin EFSA.

17/6 Vznikla zpráva o dopadu demografické změny v EU. Komise ale důchodové reformy za členské státy neodehraje.

17/6 Komise přijala bílou knihu o “rušivých účincích zahraničních subvencí”. Veřejná konzultace k ochraně EU před dumpingem bude probíhat do 23. 9. 2020.

17/6 Jaký rybolov pro rok 2021? Komise zahájila veřejnou konzultaci. Otevřena bude do 31. 8. 2020.

17/6 Recykluj potravinový a zahradní odpad, posílíš oběhové hospodářství. Podobně jako když nebudeš každý rok měnit telefon. Evropská agentura pro životní prostředí EEA jasno.

18/6 Maďarské neziskovky mohou dostávat peníze ze zahraničí, rozhodl Soudní dvůr ve věci C-78/18 proti omezením tamější vlády.

18/6 S křížkem po lockdownu. Komise oznámila, že našla peníze na přepravu léků, doktorů a pacientů.

18/6 Další nezbytná konference o budoucnosti Evropy by měla začít „co nejdříve na podzim 2020“, rozhodli europoslanci. (Členské státy chtějí zohlednit epidemiologickou situaci.)

19/6 Turistický ruch si zaslouží veškerou podporu. A europoslanci to nerozporovali.

19/6 Rakovina, umělá inteligence, dezinformace, daně a přeprava zvířat. Europoslanci si zřídili nové, tematicky úzce zaměřené (pod)výbory.

19/6 Komise více než rok po eurovolbách zveřejnila, co si o nich myslí. Jestli na to máte sílu, čtěte.

22/6 Hate speech mizí z webu stále rychleji. Komise zveřejnila výsledky pátého hodnocení “kodexu chování pro boj proti nezákonným nenávistným projevům online”.

23/6 Během koronáče se víc hulilo, chlastalo a brala antidepresiva, zjistilo Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA.

23/6 Komunální, stavební a elektronický odpad se může recyklovat víc, minimálně o 30 %, tvrdí Evropská agentura pro životní prostředí EEA.

24/6 Cesta k bezuhlíkové EU musí být spravedlivá, souhlasila Rada se základními parametry nového fondu. A Komise jej podpořila novou “platformou”.

24/6 “Udržitelnou budoucnost” ohrožuje stárnutí populace, nové technologie a nedostatek peněz. Alespoň podle Evropské agentury pro životní prostředí EEA.

24/6 GDPR splnilo většinu svých cílů, tvrdí Komise ve své nejnovější zprávě o ochraně osobních údajů v EU.

26/6 Většina členských států pokulhává ve snižování znečištění ovzduší, informovala Komise.

29/6 Je na čase začít stříhat metr, vyšlo na webu Evropského institutu pro rovnost žen a mužů EIGE. A proč? Přesně za čtyři měsíce vyjde nový index rovnosti pohlaví.

29/6 Energii z obnovitelných zdrojů by bylo dobré uchovávat, zjistili europoslanci z výboru ITRE.

30/6 Kolektivní vyjednávání pro OSVČ?! Ano, Komise by něco takového fakt ráda.

 

EU SVĚTU

3/6 Komise po delší době zase slíbila něco na uprchlíky v Jordánsku, Libanonu a Turecku. 585 mil. eur. Europoslanci z výboru BUDG ji podpořili

4/6 Komise přislíbila alianci Gavi v následujících pěti letech 300 mil. eur na imunizaci 300 mil. dětí.

8/6 Rada schválila cíle v oblasti rozvojové pomoci. Do roku 2030 na ni má EU dávat 0,7 % HND (teď dává 0,46 %).

18/6 EU prodloužila protiruské sankce. Jedny do 23. 6. 2021, druhé do 31. 1. 2021.

22/6 Uskutečnil se 22. summit EU-Čína. Komise “hájila zájmy a hodnoty EU”.

22/6 Osm dnů virtuálna. Začala čtvrtá bruselská konference věnovaná budoucnosti Sýrie zakončená příslibem 6,9 mld. eur. 

29/6 Protivenezuelský blacklist je delší. O jedenáct jmen narušujících tamější demokracii a právní stát.

30/6 Rada prodloužila tři unijní civilní mise: EUBAM Libya, EUBAM Rafah a EUPOL COPPS. Do 30. 6. 2021.

30/6 Z některých třetích zemí do EU už snáze, rozhodla Rada. Seznam bude aktualizovat každé dva týdny.

Štítky: