EU RADAR 6/2017

EU RADAR 6/2017
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

Už žádné testování na zvířatech (téměř)

EU ustupuje od testování chemikálií na zvířatech. A zdá se, že úspěšně. Podle zprávy Evropské agentury pro chemické látky z 1. 6. se bez fauny obejde 89 % případů.

Evropská investiční banka a Komise se chtějí udělat na oběhovém hospodářství a bioekonomice. A tak 1. 6. prezentovaly, jak do obou sektorů dostat peníze. Posuďte sami, zda to bude stačit.

Iniciativa proti nenávistným projevům na internetu je úspěšná, informovala 1. 6. Komise. Všechna podezření na hate speech ale posoudí během 24 hodin jen Facebook. Takže prostor pro zlepšení tu určitě je.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin touží po expertech na pesticidy (a nejen na ně). Hlásit se můžete od 1. 6. do 8. 9. 2017.

Výbor regionů 1. 6. diskutoval o budoucnosti společné zemědělské politiky. Kdyby si jeho návrhy přečetli naši jézédáci, počítám, že by je trefilo.

Klimadohoda, USA, EU a Čína

USA odstoupily od pařížské klimadohody a v Bruselu a Štrasburku se mohli zbláznit. Komisař Miguel Arias Cañete označil 1. 6. za “smutný den pro globální komunitu” (naštěstí po jeho boku zůstala alespoň Afrika).

Šéfové EP a Hospodářského a sociálního výboru se 2. 6. dohodli, že budou “pomáhat lidem znovu získat důvěru v Evropu”. Alespoň všichni uvidí, jak to dopadá, když se z kozlů stanou zahradníci.

Evropská investiční banka podpoří Hedvábnou stezku. EU a Čína 2. 6. podepsaly memorandum o vzniku 500mil. fondu. Měna: euro.

EU a Čína zahájí dialog o kontrole státní podpory. Obě strany se na tom dohodly 2. 6. Jestli to bude fungovat, je druhá věc.

Čína bude chránit 100 evropských zeměpisných označení. Z českých je na seznamu z 2. 6. Českobudějovické pivo (捷克百威啤沃) a Žatecký chmel (萨兹啤酒花).

Summit EU-Čína, který se 2. 6. konal v Bruselu, přinesl mnohé. Co všechno obě strany stihly za jediný den dojednat nebo alespoň prodiskutovat, najdete zde.

Byl to ten slavný den, kdy k nim byl zaveden elektrický proud...

Předseda Komise se 4. 6 (opět) vyjádřil k teroristickému útoku. Odehrál se (opět) v Londýně.

Byl to ten slavný den, kdy k nim byl zaveden elektrický proud. Pobřeží slonoviny, Libérie, Sierra Leone a Guinea skočily 4. 6. - i díky Evropské investiční bance - do 21. století.

Mali, Mauretánie, Niger, Burkina Faso a Čad si přijdou na pěkných 50 mil. eur. Jít by měly (podle tiskovky z 5. 6.) především na zvýšení bezpečnosti v příhraničních oblastech. (A pomoci by Sahelu měly i unijní vojenské mise schválené dva týdny nato.)

Evropský účetní dvůr provede kontrolu finanční podpory Turecku. Auditoři to oznámili 6. 6. Jedním z důvodů je i to, že země je největším příjemcem peněz z unijního nástroje pro předvstupní pomoc (IPA). Ukrajuje z něj plných 40 %, a její přistoupení k EU je v nedohlednu.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin se 6. 6. pokusil vyjít vstříc malým a středním podnikům. Při registraci vybraných látek s nimi bude navazovat telekonference.

Komise má problém, tentokrát se značkou Guess

Rada jede na proukrajinské vlně. 6. 6. schválila pro zemi příznivá obchodní opatření. Žábou na prameni je teď EP.

Víte, co je překážkou investic v Česku? Výsledek průzkumu Evropské investiční banky z 6. 6. nepřekvapí: Investorům vadí nedostatek kvalifikovaných zaměstnanců a politické a právní klima.

Hurá, Eritrean Huruy se dostal díky kvótám z Itálie do Portugalska! Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu jeho příběh zveřejnil 6. 6. A pro jistotu jej doprovodil i dojemným videem.

Evropa je nejmenší, ale nejbohatší kontinent. A tak musí pomáhat, konstatoval 6. 6. v předvečer každoročních bruselských debat o rozvojové politice (European Development Days aka #EDD17) předseda Komise Jean-Claude Juncker. Otázka je, zda všem a za každou cenu.

Oblečení značky Guess je dostupné méně, než by mohlo být. A Komisi se to nelíbí. 6. 6. proto oficiálně zahájila šetření, na jehož konci může být tučná pokuta. A nebo taky ne.

Stop extremismu

Oběhové hospodářství = změna byznys modelů. V Evropské agentuře pro životní prostředí byli vždycky bystří. Naposledy 6. 6.

V EU vznikla 6. 6. platforma pro dobré životní podmínky zvířat. A co dobré životní podmínky lidí?

Evropská investiční banka 7. 6. sesumírovala, co všechno loni zrealizovala mimo EU. Na papíře vypadají její výsledky impozantně.

Komise 7. 6. prohlásila, že chce podporovat státy, společnosti, komunity a jednotlivce při “přizpůsobování se rostoucímu dlouhodobému tlaku”. Bohužel nebo bohudík jen za hranicemi EU.

7. 6. byla zaregistrována evropská občanská iniciativa “Stop extremismu”. Spásu by podle německých iniciátorů petice měla přinést nová legislativa.

Komise 7. 6. zahájila debatu o budoucím směřování obranné politiky “s 27 členy” a o “posunu k ustavení” bezpečnostní a obranné unie. Ony uvozovky mají význam: označují, po čem v Bruselu skutečně touží. Diskuse to určitě není. Proč by EU tentýž den zřizovala Evropský obranný fond?

Vznikl MPCC: Útvar schopnosti vojenského plánování a vedení

Pod křehkou slupkou eurozóny to pořád bublá: Komise 7. 6. schválila “řešení krize” španělské Banco Popular (a 25. 6. obdobný krok v případě italských bank Banca Popolare di Vicenza a Veneto Banca).

Středoafrická republika dostane od EU do roku 2020 382 mil. eur, oznámila 7. 6. Komise. Klasika: peacebuilding a rozvoj.

Hlavním cílem rozvojové politiky EU je vymýcení chudoby. Toť vedle obligátního udržitelného rozvoje nejdůležitější poselství “Nového evropského konsensu o rozvoji”, slavnostně podepsaného 7. 6. v Bruselu.

Na modrou ekonomiku (oceánů) dává Evropská investiční banka po celém světě 2,5 mld. eur ročně. Instituce se tím pochlubila na konferenci OSN 7. 6. Rada pak 26. 6. přijala “závěry o modrém růstu”.

Rada 8. 6. zřídila “útvar schopnosti vojenského plánování a vedení” známý také jako MPCC. Pokud bude útvar jen schopný a nebude se, řečeno s klasikem, pouštět do žádných větších akcí, můžeme zůstat v klidu.

Junckerův projekt unie kapitálových trhů bude pokračovat. Komise 8. 6. představila devět nových “prioritních opatření”. Konkrétně třeba… “přezkoumat obezřetnostní přístup k investičním společnostem”.

Evropský veřejný žalobce

Komise se 8. 6. opět jala zamíchat regulatorním prostředím v oblasti civilního letectví. Proč ne, určité racio to má. Jen bych doporučil ne všechny očekávané přínosy přepočítávat na (nižší) emise CO2. Jsou mezi námi i tací, kteří to neocení.

Glukóza podporuje normální fyzickou aktivitu, Soudní dvůr EU ale 8. 6. řekl (ve věci C-296/16 P) “ne”. Dal zapravdu Komisi, která se obávala, že lidi začnou baštit hodně cukru.

K posouzení žádosti o mezinárodní ochranu je příslušný první členský stát, v němž byla tato žádost podána. Jak vidno z názoru generální advokátky E. Sharpston (z 8. 6. k věcem C-490/16 a C-646/16), není to samo sebou.

Jean-Claude Juncker je smutný, že Česko neplní uprchlické kvóty. Řekl to 8. 6. v Praze.

Na unijní blacklistu je dalších čtrnáct Severokorejců a čtyři tamější subjekty. Rada 8. 6. sladila pozici EU s pozicí OSN.

Dvacítka členských států včetně Česka 8. 6. souhlasila se vznikem úřadu evropského veřejného žalobce. Kromě podvodů s DPH by se měl věnovat i takovým agentům, jakým je pán z Čapího hnízda.

Není čas ztrácet čas

V malijském Bamaku je třeba pitné vody. A tak Evropská investiční banka zemi 8. 6. přislíbila 50mil. půjčku.

Evropská agentura pro chemické látky varuje: Vdechování oxidu titaničitého způsobuje rakovinu. Proto byl 9. 6. předběžně označen za podezřelou látku.

Komise chce jednat s Ruskem o plynovodu Nord Stream 2. 9. 6. požádala členské státy o mandát.

Americký Boeing versus evropský Airbus, dějství čtyřsté padesáté osmé. 9. 6. slavil starý kontinent.

“Není čas ztrácet čas.” Europrezident Donald Tusk 9. 6. poblahopřál Therese May ke znovujmenování britskou premiérkou.

Lék na podfinancovanou obranu? Více Evropy. Předseda Komise 9. 6. v Praze svůj stín nepřekročil.

Eurojust rozbil síť padělatelů platebních karet

Šest komisařů se 12. 6 vyjádřilo k Světovému dni proti dětské práci. Měli samozřejmě pravdu, že děti by měly chodit místo práce do školy. Umetat jim za každou cenu cestičku se ale taky nevyplácí.

EU 13. 6. oslavila 30 let programu Erasmus a při té příležitosti vydala údajně úžasnou mobilní aplikaci. K dispozici je pro Android i iOS.

Evropský účetní dvůr 13. 6. oznámil, že auditoři prověří “kontrolní opatření Komise zaměřená na podvody”. Jestli fakt píchnou do vosího hnízda, se ale ukáže nejdříve příští rok.

Komise 13. 6. zhodnotila první rok “rámce pro migrační partnerství” s Afrikou. Údajně napomohl navrácení jednotek tisíc uprchlíků. Jenže do EU jich pořád míří o řád víc.

Eurojust rozbil síť padělatelů platebních karet. Informoval o tom 13. 6. Jeden lotr byl zatčen i v Česku. Skupina 31 lidí si přišla přinejmenším na 500 tis. eur.

EP a Výbor regionů si jdou na ruku. Europoslanci dostali 13. 6. pochvalu za to, že si po roce 2020 taky přejí “flexibilní, jednodušší a participativní politiku soudržnosti”.

Rostlinný sýr je oxymorón

Rostlinný sýr je oxymorón. Označení „mléko“, „smetana“, „máslo“, „sýr“ nebo „jogurt“ unijní právo vyhrazuje pouze pro produkty živočišného původu, konstatoval 13. 6. (ve věci C-422/16) Soudní dvůr EU.

Pirate Bay “může představovat porušování autorského práva”, řekl 14. 6. (ve věci C-610/15) Soudní dvůr EU. Čili už žádné schovávačky, že viníky jsou vždycky uživatelé.

Devatenáct projektů, 87 mil. eur. Komise svým rozhodnutím 14. 6. potěšila partnerské státy po celém světě. Peníze ale půjdou taky např. na zelenou diplomacii nebo zlepšování jména EU. #aap2017

Konec roamingu v EU stál 14. 6. institucím za zásadní společné prohlášení. Hezky ve všech úředních jazycích. Neboť “konec roamingových poplatků je skutečným evropským úspěchem”. (Nemyslí si to jen Výbor regionů.)

Česko nepatří mezi legislativní troublemakery. Červen 2017 se nám ale vyloženě nepovedl. 14. 6. jsme narazili nejen ve věci energetické náročnosti budov a hluku ve venkovním prostředí, ale hlavně v otázce uprchlických kvót. Tváří v tvář Bruseli nás může těšit leda tak to, že máme pravdu.

Dusitanů a dusičnanů v mase se nebojte

Rada a EP dosáhly 14. 6. dohody o inspekcích lodí typu ro-ro (což jsou de facto trajekty). Měly by být jednodušší a levnější.

Směrnice o omezení používání některých nebezpečných látek v elektrických a elektronických zařízeních známá jako RoHS se nebude vztahovat na píšťalové varhany. Rada se na tom shodla 14. 6. (a EP jim v tom podpořil hned týden nato).

EU 14. 6. ocenila 35 novinářů za excelenci v otázkách migrace. O uprchlické krizi je totiž třeba psát “lépe” (jak je explicitně uvedeno v titulku tiskovky Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu).

Nigérie obdrží od EU 143 mil. eur, oznámila 15. 6. Komise. Je tam hlad.

Jednotný vzor povolení k pobytu pro občany třetích zemí dozná změn. Rada se na tom shodla 15. 6. Členské státy už nechtějí přihlížet tomu, jak se povolení (a víza) padělají.

Dusitanů a dusičnanů v mase se nebojte. Pokud jich do sebe dostanete plus minus 0,07 mg na kilo své váhy denně, můžete být v klidu, potvrdil 15. 6. Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

Ceny zboží a služeb se v EU liší až trojnásobně

Mikroorganismy v jídle - ano, nebo ne? A pokud ano, za jakých podmínek. Evropský úřad pro bezpečnost potravin se od 15. 6. ptá a vy mu můžete do 15. 9. 2017 odpovědět.

Rada 15. 6. souhlasila s pomocí Moldavsku. Země by si měla v letech 2017-2018 přijít až na 100 mil. eur. Z 60 % v podobě úvěrů a ze 40 % v podobě grantů. Cíl: ekonomická stabilizace a strukturální reformy.

Ceny zboží a služeb se v EU liší až trojnásobně, oznámil 15. 6. Eurostat. Největší rozdíly loni zaznamenal v cenách alkoholu a tabáku. V Česku bylo v porovnání se zbytkem EU hodně levno.

Výroba lodí kratších než 24 metrů bude regulována pouze na národní úrovni. Brusel a rozum se plácli 15. 6.

Komise a Velká Británie vydaly 15. 6. jednovětné prohlášení, že jednání o brexitu oficiálně začnou 19. 6. 2017. A skutečně se tak stalo.

Jak vypadá digitální ekonomika a společnost v EU? Eurostat 16. 6. vydal rozsáhlou (digitální) publikaci. Najdete v ní zajímavá data. Třeba že 90 % Čechů nezaznamenalo na internetu žádné bezpečnostní problémy. Což je nejlepší skóre z celé EU.

Drony už si v EU nebudou létat, jak se jim zachce

Inflace i mzdové náklady v Česku rostou. Eurostat 16. 6. zveřejnil dvě statistiky. První se týká letošního května, druhá celého prvního kvartálu 2017.

Drony už si v EU nebudou létat, jak se jim zachce. Komise 16. 6. zveřejnila materiál, který předpokládá jejich komplexní regulaci nejpozději od roku 2019.

Zástupci EU a USA 16. 6. jednali o vnitřní bezpečnosti a dalších souvisejících otázkách, třeba vízech. A pak vydali společné tiskové prohlášení.

Rada 16. 6. přijala závěry o zastavení nárůstu nadváhy a obezity u dětí. Euroskeptici ať je raději ani nečtou. Stejně jako tlusté děti by si mohli přivodit kardiovaskulární chorobu.

Chorvatsko a Portugalsko mají rozpočtové schodky pod úrovní 3 % HDP. Ofiko je to od 16. 6.

Znáte čestné občany Evropy?

Rada 16. 6. členským státům řekla, jak mají dělat hospodářskou a fiskální politiku. Nakolik bude vyslyšena, ale bude záležet jen na nich (a jejich územních celcích). S výjimkou Řecka. To podléhá zostřenému dohledu.

EU podepsala Istanbulskou úmluvu o prevenci a boji proti násilí na ženách a domácím násilí. 16. 6. to slavnostně oznámil - jak jinak - Evropský institut pro pohlavní rovnost.

Zemřel Helmut Kohl, jeden ze tří čestných občanů Evropy, jak hned v den jeho skonu (16. 6.) připomněl Jean-Claude Juncker. (Zbývajícími dvěma jsou Jean Monnet a Jacques Delors.)

Komise 18. 6. oznámila, že pomůže Portugalsku s bojem proti lesním požárům. Koordinací pomoci ze strany členských států.

Rada 19. 6. “přijala závěry o nových podnětech pro partnerství mezi Afrikou a EU”. Co je jejich obsahem, se raději ani neptejte. (Propříště by bylo fajn, kdyby byly alespoň tak konkrétní jako závěry o strategii pro střední Asii, přijaté tentýž den.)

Komise a Mezinárodní den za odstranění sexuálního násilí v konfliktech - jak se to rýmuje? Zjistíte v prohlášení pěti komisařů z 19. 6.

EU je připravena reagovat na kybernetické útoky

Komise se 19. 6. sešla s nekonfesními organizacemi, aby s nimi jako každý rok potlachala o hodnotách.

Rada 19. 6. v souvislosti se situací v Iráku “zdůraznila význam inkluzivního procesu usmíření”. Jako by usmíření bylo možné uskutečnit i exkluzivně.

Ministři v Radě 19. 6. schválili akční plán EU pro přírodu, lidi a hospodářství. Všimněte si: příroda je pro ně důležitější než lidi, o ekonomice nemluvě.

EU hodlá pokračovat ve vnější činnosti proti terorismu, vyplynulo ze závěrů Rady přijatých 19. 6. A co konečně efektivní kontraaktivity uvnitř EU?

EU je připravena reagovat na kybernetické útoky, prohlásila 19. 6. Rada. Například mírovými prostředky.

EU se 19. 6. na ministerské úrovni sešla se svými východními partnery. Shodli se na posílení spolupráce. Protože scházet se proto, aby ji oslabili, nedává moc smysl.

Inovační výkonnost Česka pokulhává

EU finančně podporuje boj proti obchodování s lidmi v jižní a jihovýchodní Asii. Jak ale 20. 6. odhalil Evropský účetní dvůr, moc jí to nejde.

Inovační výkonnost Česka pokulhává, potvrdil 20. 6. tradiční unijní scoreboard. Výjimku tvoří jen Praha.

Komise si 20. 6. připomněla Světový den uprchlíků, pochválila se, jak moc pomáhá (nejen) Syřanům, a znovu zdůraznila význam kvót. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound to vzala za praktičtější konec: postavila se za to, aby migranti dostali příležitost pracovat.

Český vládní dluh financují převážně rezidenti, potvrdil 20. 6. Eurostat. V EU to zdaleka není pravidlem.

Rada 20. 6. “zpružnila” víceletý finanční rámec pro roky 2014-2020. Pod tíhou nezaměstnanosti a migrace.

Agresivní daňové plánování

Srbsko pořád touží po vstupu do EU. 20. 6. byly otevřeny další dvě vyjednávací kapitoly - právo duševního vlastnictví a celní unie.

Pracovní povolení = právo na sociální zabezpečení. Občané třetích států si diskriminaci nezaslouží, rozhodl 21. 6. (ve věci C-449/16) Soudní dvůr EU.

Aerolinky mají od 21. 6. díky Radě “právní jistotu”: emise CO2 budou muset snižovat minimálně do roku 2021. A pak bude ještě hůř.

EU 21. 6. obdržela významné ocenění a její vychovaní zástupci za ně slušně poděkovali.

Za “agresivní daňové plánování” mohou i daňoví poradci. A tak budou muset reportovat ještě víc než dosud, vyplývá z nového návrhu předloženého Komisí 21. 6.

Solidarita s Itálií musí být. Komise 21. 6. navrhla uvolnit z příslušného fondu 1,2 mld. eur. na odstranění následků zemětřesení v letech 2016-2017. A 26. 6. se k ní připojila i Evropská investiční banka.

Symbioflor 2 už jen na syndrom dráždivého střeva

Zástupci Evropské agentury pro chemické látky provedli inšpekci a 22. 6. světu sdělili, že cirka 10 % firem neplní své povinnosti vyplývající z legislativy REACH.

Jižní Súdánci migrují do Ugandy. A tak se EU 22. 6. rozhodla, že tam pošle 85 mil. eur.

Migrací do Evropy nejvíce trpí obce a města, postěžoval si 22. 6. šéf Výboru regionů Markku Markkula. EU jim podle něj “musí nabídnout odpovědi”. Ideálně finanční.

Ve dnech 22.-23. 6. proběhl summit Evropské rady. Její předseda Donald Tusk si zahrál na Johna Lennona, jinak klasika - migrace, brexit, klima a pár dalších nedůležitých bodů.

Symbioflor 2 už jen na syndrom dráždivého střeva. Širší využití Evropská agentura pro léčivé přípravky 23. 6. nedoporučila.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 23. 6. doporučila autorizovat dva nové léky na chronickou hepatitidu C. Jmenují se Maviret a Vosevi.

Léčba zvířat kmenovými buňkami

Partnerství EU s Libanonem funguje, shrnula 23. 6. Komise v nové zprávě reportující o období mezi březnem 2015 a dubnem 2017. Nepochybně i díky penězům, které Brusel do země posílá.

Cholera v Jemenu si žádá další peníze. Komise proto 23. 6. uvolnila dalších 5 mil. eur.

Komise 23. 6. rozhodla o podpoře 152 dopravních projektů. A dvanáct z nich je z Česka. Well done!

Léčba zvířat kmenovými buňkami? V Evropské agentuře pro léčivé přípravky od 23. 6. už vědí, jak (úspěšně) na to.

EU ve dnech 22.-23. 6. diskutovala s Čínou o lidských právech. Už popětatřicáté.

Federika Mogherini u příležitosti Mezinárodního dne na podporu obětí mučení 25. 6. řekla, že EU chce stát v čele “globálního a jednotného” úsilí o vymýcení mučení.

Protekcionismus je na vzestupu

Protekcionismus je na vzestupu. Podle zprávy uveřejněné 26. 6. vzrostl v roce 2016 počet obchodních překážek o 10 %. Celosvětově jich podle Komise nyní je 372.

Firmy nad 500 zaměstnanců musejí být od roku 2018 (podle směrnice č. 2014/95) transparentní až na půdu. Komise jim proto 26. 6. řekla, jak na to.

Insolvenční řízení s přeshraničním prvkem se (podobně jako boj proti praní špinavých peněz) řídí novými pravidly, připomněla 26. 6. Komise a shrnula, co všechno se mění.

EU bude moci poskytovat více peněz regionům zasaženým zemětřesením, záplavami nebo jinými přírodními katastrofami. Až 95 %, rozhodla 26. 6. Rada.

EU nemá nízké cíle. Energetická účinnost se má do roku 2030 zvýšit alespoň o 30 %. Rada 26. 6. nedala jinak.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin 26. 6. informoval o vzniku nové platformy, která by měla politikům vysvětlit, že bez zdravých dělnic a trubců to tu můžeme zabalit.

Pokuta pro Google: 2 424 495 000 €

Občanská společnost se ve dnech 26.-27. 6. vyjádřila jasně: EU potřebuje restart a ten zase politický impuls. Jenže je tu někdo, kdo by byl s to s ním přijít?

Google dostal 27. 6. od Komise pokutu ve výši 2 424 495 000 eur. V podstatě za banalitu: ve svém vyhledávači zvýhodňoval svůj srovnávač cen. Nejhorší na tom je, že křížové tažení proti americkému gigantu tím zdaleka nekončí.

Zaměstnanost v EU dosáhla předkrizové úrovně, informovala 27. 6. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound. Nejvíce pomohly služby.

EU 28. 6. prodloužila hospodářské sankce proti Rusku o dalších šest měsíců. A aby Kreml pochopil, že to myslí vážně, zároveň potvrdila, že zboží z Ukrajiny nic takového nehrozí.

Komise 28. 6. zahájila diskusi o budoucnosti financování EU. Všichni zainteresovaní plus minus vědí, v čem je problém. O to těžší bude najít jeho řešení.

Nová pravidla pro ekozemědělství

Hotovost ve výši 10 tis. eur a více bude třeba při vstupu do EU nebo při jejím opouštění hlásit celníkům. Rada, která to 28. 6. podpořila, tvrdí, že to pomůže boji proti terorismu.

Počet bank v EU klesá. A tím pádem i objem jejich aktiv. Evropská centrální banka 28. 6. zveřejnila data popisující stav na konci roku 2016.

Ekozemědělství se bude od 1. 7. 2020 řídit novými pravidly, shodly se 28. 6. Rada a EP. Jisté je jedno: benevolentnější nebudou.

Rada chce ulehčit život příjemcům evropských peněz. Což zní nadějně. Tiskovka z 28. 6., referující o zahájení jednání s EP, je ale jedna věc a výsledná legislativa (tzv. nařízení omnibus) věc druhá.

Evropský fond pro udržitelný rozvoj skutečně vznikne. Rada 28. 6. stvrdila deal s EP. V Africe by měl “stimulovat investice” ve výši až 44 mld. eur.

Komise 28. 6. reportovala, že platby EU Turecku na zvládání uprchlické krize odcházejí, jak mají. Z tohoto úhlu pohledu jde o mimořádně úspěšnou misi.

Jaký dopad bude mít stárnutí populace na trh práce

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO) se změní na plnokrevnou unijní agenturu, shodly se 28. 6. Rada a EP. Stávající forma prý už nevyhovuje.

EU chce být také bezpečnostní unií. A tak potřebuje, aby spolu komunikovaly všechny potřebné informační systémy. Jak toho dosáhne? Posílí unijní agenturu pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů (eu-LISA). Komise to navrhla 29. 6.

Antimikrobiální rezistence je problém. Jestli s ním ale dokáže hnout další akční plán (představený 29. 6.), je přinejmenším diskutabilní.

I vy můžete dostávat eurodůchod. Má to ale dva háčky. Instituce musí schválit návrh Komise na zavedení “panevropského osobního penzijního produktu” (z 29. 6.) a vy musíte mít dost peněz, abyste si na něj mohli spořit.

EU bojuje proti rakovině. Rada a EP 29. 6. dosáhly dealu stran expozice karcinogenům a mutagenům na pracovišti.

Stárnutí populace bude mít dopad na trh práce. Čtyři euroagentury se pokusily predikovat jaký. Podrobnosti najdete ve zprávě z 29. 6.

Jaký je váš názor na bisfenol A?

Podpora mladým zemědělcům je špatně zacílena, konstatoval 29. 6. Evropský účetní dvůr. Pokud to tak půjde dál, zemědělci sice nevymřou, k jejich generační výměně ale nedojde. Ke škodě nás všech.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin přezkoumává toxicitu bisfenolu A (BPA) a zajímá ho váš názor. Od 30. 6. do 3. 9. 2017.

Na mimořádné události jsme připraveni, poplácali se 30. 6. po ramenou vedoucí všech osmadvaceti národních veterinárních služeb.

Evropská investiční banka věří v budoucnost mobilního bankovnictví. 30. 6. oznámila, že jej podpoří v Etiopii. (Na své by si ale v zemi měly přijít i další sektory.)

Zemědělci ze dvanácti členských států, kteří nemohou kvůli sankcím vyvážet do Ruska, dostanou další peníze. Pomoc ve výši 70 mil. eur by podle tiskovky Komise z 30. 6. měla pokrýt období od července 2017 do konce června 2018. (Česko mezi dotčené státy nepatří.)

EU by konečně měla mít přehled o tom, kdo jí vstupuje do Schengenu. Rada 30. 6. stvrdila základní parametry tzv. entry-exit systému pro občany třetích zemí.

 

Kompletní archiv EU RADARU je k dispozici na goo.gl/aGYlCF. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.

 

Ondřej Krutílek

analytik legislativy EU

B&P Research (www.bpresearch.eu)

Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)

Štítky: