EU RADAR 6/2016

EU RADAR 6/2016
Dnešní EU není jen Řecko, migrace, Schengen a Brexit. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Výběr z EU RADARU je k dispozici také na vládním webu Euroskop.

EFSI je úspěch, bude pokračovat

Víte, co je to LOAEL? Odpověď najdete v novém slovníčku Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. EFSA jej představil 1. 6. 2016 a obsahuje přes 250 pojmů z jeho newspeaku. Bez znalosti angličtiny, francouzštiny, němčiny nebo italštiny se ovšem neobejdete.

S glyfosátem se to komplikuje. To, že proti tomuto herbicidu prskali někteří europoslanci, by Evropská komise ještě snesla. Pak se jí ale postavila Rada, a v Berlaymontu začali couvat. Jasně to dokazuje stanovisko komisaře Vytenise Andriukaitise z 1. 6. 2016. Milovníci Roundupu však mohou být v klidu: stahování výrobků s glyfosátem se zatím nekoná.

Evropská komise 1. 6. 2016 oznámila, že Orchestr mladých Evropské unie (EUYO), který je údajně už čtyři desetiletí symbolem Evropy, nesmí padnout. A tak mu letos na účtu přistane 600 tis. eur, aby si příští rok “pilotně” sáhl na vlastní rozpočtovou linku. Tomu říkám fundraising!

Evropská komise 1. 6. 2016 navrhla zavést nové standardy pro IT a hotely - a nejen je. Proč si myslí, že standardizace (aka normalizace) je dobrý nápad, shrnuje ve svém sdělení “Evropské standardy pro 21. století”. Jak jinak: minulost v EU nikdy neměla místo.

Evropská komise se 1. 6. 2016 rozhodla zatnout tipec všem pochybovačům: Evropský fond pro strategické investice je úspěch a měl by pokračovat i po roce 2018. Podle mě je na hodnocení dost brzy, ale nápad na prodloužení EFSI kvituji. Abychom se mohli zapojit, musíme legendární zlaté české ručičky vysvobodit z klecí montoven. A to není jen tak.

Pražáci jsou nespokojenci

Uwaga, právní stát v Polsku je v ohrožení! Podle oficiálního názoru Evropské komise z 1. 6. 2016 je to prakticky natuty: o tom, kdy Polákům vyprší “přiměřená doba” k podání vysvětlení, rozhoduje právě ona.

Z bezpečného přístavu pod deštník, nebo z bláta do louže? EU a USA 2. 6. 2016 podepsaly dohodu o ochraně údajů, jíž se říká “Umbrella Agreement”. Nahrazuje někdejší “Safe Harbour”, jejž loni na podzim z podnětu Rakušana Maxe Schremse rozbombardoval Soudní dvůr EU. A právě Schrems nyní tvrdí, že nová dohoda zas taková pecka není.

Sdílení je kolaborace. A tak si podle Evropské komise, která 2. 6. 2016 uveřejnila nezávazné sdělení o sdílené ekonomice (collaborative economy), zaslouží regulaci. Osobně znám Airbnb a podobné služby jen z rychlíku, ale pokud se uplatní byť jen část z toho, co na ně EU chystá, jsem přesvědčen, že z nich moc nezbude.

Norsko, Island a Lichtenštejnsko budou pod finančním dohledem EU, vzniklým v reakci na krizi v roce 2008. Evropská služba pro vnější činnost o tom informovala 3. 6. 2016. Souhlas dotčených nečlenských států už je prý jen formalita (do chvíle, než si přečtou, s čím mají souhlasit).

Pražáci jsou nespokojenci. Nepozdává se jim ani kvalita ovzduší v hlavním městě (spokojenost 59 %), ani hladina hluku (54 %). Nebyl by to ale Eurostat, kdyby nenabídl řešení: od 3. 6. 2016 je jasným favoritem pro poklidný život v EU irský Dublin se skóre 88/82.

Občanská výchova 2.0

3. 6. 2016 byla formálně zaregistrována evropská občanská iniciativa More Than Education mající požadující, aby výchovu k občanství a demokracii vzala do svých rukou Evropská komise. Na sběr milionu podpisů má od 13. 6. 2016 rok, já jsem si ale už teď jist, že se jí pod to nepodepíšu. Co vy?

Europoslance trápí nekalé obchodní praktiky v “potravinářském dodavatelském řetězci”. A to jakože hodně. Proto se 7. 6. 2016 rozhodli pomáhat (zemědělcům) a chránit (spotřebitele). Bez legislativní podpory Evropské komise ale jejich rozvláčná neparagrafovaná iniciativa nemá šanci.

Evropská komise po dvou letech zveřejnila konvergenční zprávu o “pokroku na cestě k přijetí eura”. Česko podle dokumentu ze 7. 6. 2016 moc nepokročilo. Ve světle toho, co se v eurozóně v posledních letech dělo, to ovšem nakonec není tak špatná zpráva.

Evropská komise umí udělat z jednoho eura deset. Proto 7. 6. 2016 oznámila, že pustí prostřednictvím NIF (Neighbourhood Investment Facility) chlup o velikosti 200 mil. eur, ze kterých na jih a východ od EU vznikne desetkrát víc. Prý s tím má dobrou zkušenost (v letech 2008-2014 údajně z 1 mld. eur “vyrobila” 25násobek).

Dobrá zpráva pro uprchlíky: po vstupu do Schengenu na vás jen tak nemůžou. Tak jsem si interpretoval rozsudek Soudního dvora EU ve věci  C-47/15 ze 7. 6. 2016. V tiskové zprávě se doslova píše: „Směrnice o navracení“ brání tomu, aby státní příslušník nečlenského státu mohl být předtím, než s ním bylo vedeno řízení o navrácení, uvězněn již z důvodu neoprávněného vstupu na území členského státu přes vnitřní hranici schengenského prostoru.

Na jedné lodi

Plavčíci a kapitáni budou na jedné lodi. Rada od 7. 6. 2016 jasno v postoji k návrhu směrnice o uznávání odborných kvalifikací ve vnitrozemské plavbě. Pro Česko bude mít ale “společný systém osvědčení pro celou posádku” jen omezený význam. Ledaže by DOL (vodní cesta Dunaj-Odra-Labe) přestal být LOL (Laughing Out Loud).

Evropská komise 7. 6. 2016 oznámila, že chce úžeji spolupracovat se třetími zeměmi, a zlepšit migrační management. “Nový rámec pro migrační partnerství”, jak tomu říká, nevypadá na papíře špatně, i proto, že se spolu s dalšími aktivitami představenými tentýž den nesoustředí jen na transfery peněz nespolehlivým partnerům. Přichází ale dost pozdě. A jak všichni víme, do rozjetého vlaku se naskakuje blbě.

Europoslanci 8. 6. 2016 podpořili rozšíření obchodu s videokamerami, herními konzolemi, magnetickými rezonancemi a dalšími “produkty informačních technologií” pokrytých dokumentem, kterému zainteresovaní neřeknou jinak než ITA. Na první pohled nezajímavá zpráva. V důsledku dané dohody WTO, kterou kromě EU podepsala například Čína, Kanada, Japonsko nebo USA, by ale mělo fakticky okamžitě dojít k postupné eliminaci cel uvalených na plných 201 hi-tech produktů. Bo tak je to spravne a tak to ma byt.

Tunisko to má u europoslanců prostě dobrý. 8. 6. 2016 mu po řadě předchozích vstřícných kroků odmávali půjčku ve výši 500 mil. eur. (Rada je následovala 24. 6. 2016.) Že by kompenzace za to nadšenou podporu EU arabskému jaru, které tak nějak nedopadlo?

Europoslanci si posvítí na Panama Papers. 65 statečných (včetně 2 Čechů) bude mít od 8. 6. 2016 rok na to, aby na půdě vyšetřovacího výboru, který “prošetří údajná porušení a nesprávný úřední postup při uplatňování právních předpisů Unie v souvislosti s praním peněz, vyhýbáním se daňovým povinnostem a daňovými úniky”, na něco přišli. Mandát jim ruce rozhodně svazovat nebude.

“Alfou a omegou naší zahraniční politiky musí být kultura,” prohlásila 8. 6. 2016 při prezentaci nové strategie mezinárodních kulturních vztahů EU místopředsedkyně Evropské komise Federica Mogherini. Uveřejněné sdělení je ovšem podle stejné tiskovky v souladu s až devátou prioritou Komise Jean-Clauda Junckera. Takže to s tou alfou a omegou patrně tak horké nebude.

Na řečnickou otázku, řečnická odpověď

Včelařila CIA na přelomu tisíciletí i v Evropě, nebo ne? Evropský parlament se po čase (8. 6. 2016) znovu řečnicky zeptal - a opět nedostal odpověď. Jak taky jinak: na řečnické otázky odpovědi z definice nepřicházejí.

Revize směrnice o kontrole nabývání a držení zbraní má v Česku právem špatnou pověst. Radě to však 8. 6. 2016 nezabránilo, aby text s očekávanými negativními důsledky odsouhlasila. Teroristé se smějí.

TAIEX má dvacet a podle tiskovky z 9. 6. 2016 dosud realizoval 8 akcí každý pracovní den. Wow! Je pravda, že Technical Assistance and Information Exchange Instrument pomáhal se vstupem do EU i Česku, jeho roli ale netřeba zveličovat. I proto, že EU má teď tolik problémů sama se sebou, že se v dohledné době stejně rozšiřovat nebude.

Generální advokát Soudního dvora EU podpořil destrukci institutu rodiny, když 9. 6. 2016 prohlásil, že vztah rodiče a dítěte je vztahem ekonomickým. Jistě, je to jen jeho názor vedený snahou zohlednit (finanční) zájmy dítěte. Ale Melchior Wathelet jej vztáhl hned na tři případy (C-401/15, C-402/15 a C-403/15). Nemluvě o symbolickém rozměru celé věci.

Vlaky z Číny do EU nedojedou. Respektive neměly by. Evropský parlament 9. 6. 2016 podpořil vytvoření hráze proti dumpingovým importům drážního vybavení nejen z Říše středu, ale i z Japonska nebo USA. Nafouknutému nelegislativnímu usnesení ale chybějí zuby.

Od 9. 6. 2016 víme, jak jsme na tom s využíváním přírodního bohatství a nakládáním s odpady. A to pěkně ve srovnání s dalšími členskými státy. Evropská agentura pro životní prostředí svou zprávu nazvala “More from less”.

Bakterie Xylella fastidiosa řádí dál

Evropský parlament 9. 6. 2016 podpořil vzájemné uznávání rodných listů a dalších veřejných listin a Evropská komise zahýkala radostí. Sice to nakonec žádná velká bomba není (na uznávání obsahu a účinky veřejných listin se nová norma nezvztahuje, navíc se prakticky začne uplatňovat až od roku 2019), ale proč ne. Pokud už se má EU vkrádat přímo do našich životů, pak odbourávání zbytečných byrokratických překážek je ta nejlepší cesta.

Úprava majetkových poměrů sezdaných párů a registrovaných partnerů s odlišnou státní příslušností, jichž je v EU údajně 16 mil., by měla být snazší. Česko spolu s dalšími 17 avantgardními členskými státy 9. 6. 2016 podpořilo přijetí dvou nových nařízení, na jejichž základě se určí, které právo bude v daných situacích rozhodné. Evropský parlament 23. 6. 2016 taky nebyl proti. Takže čekejme ještě více rozvodů než dosud.

Pamatujete si na plošné vraždění dobytka kvůli nemoci šílených krav? Soudní dvůr EU 9. 6. 2016 podpořil obdobnou praxi i ve světě flóry. Vše do 100 metrů od olivovníku napadeného bakterií Xylella fastidiosa musí preventivně lehnout popelem. A vlastník nemusí dostat ani cent.

Nabídneme vám cokoli, ale musíte dodržovat naše standardy. V tomto duchu EU 10. 6. 2016 uzavřela obchodní dohodu s šesti jihoafrickými zeměmi. Evropská komise tvrdí, že je to úspěch.

Zase jsem se utvrdil, že dát na první dojem se nevyplácí. Po přečtení titulku “Deset opatření, která pomohou lidem v Evropě k lepším dovednostem” a následném zjištění, že 70 milionů Evropanů je takřka negramotných (“nemá odpovídající dovednosti v oblasti čtení a psaní”) jsem se naladil na praktickou vlnu, abych po přečtení celé tiskovky z 10. 6. 2016 stál po kolena v bahně klišé a frází. Z oněch deseti opatření stojí za to tak maximálně tři, a to ještě za předpokladu, že je bude někdo skutečně naplňovat.

Od teď už jen A

Směrnice o národních emisních stropech, známá pod zkratkou NECD a číslem 2001/81, Česku vyloženě svědčí. Za posledních pět let jsme ani jednou nepřekročili individuální limity emisí oxidů dusíku, oxidu siřičitého, amoniaku a nemethanických těkavých organických sloučenin. Evropská agentura pro životní prostředí, která 10. 6. 2016 zveřejnila data za roky 2010-2014, má mnohem větší problém třeba s Dány, Němci nebo Rakušany. Asi jim raději ani nepřipomínat, že stávající limity se od roku 2020 a 2030 (v důsledku dohody Rady a Evropského parlamentu z 30. 6. 2016) ještě zpřísní.

Na právech cestujících EU pravidelně ukazuje, že myslí i na obyčejné lidi. Letos před prázdninami tomu nebylo jinak. Evropská komise 10. 6. 2016 uveřejnila nové “guidelines” pro ty, již cestují letadly a mají vítr, že je aerolinky natáhnou. Že by ale přinesly něco průlomového, se říct nedá. Což fakticky uznává i samotná Komise.

Atraktivita evropského občanství klesá. V roce 2014 o něj zažádalo 890 tis. lidí, skoro o 100 tis. méně než o rok dříve. Nejvíce láká Maročany, Albánce a Turky. Ve které zemi ho získávají nejčastěji, najdete ve statistice Eurostatu z 13. 6. 2016. Stejně jako údaje o situaci u nás.

Nizozemský ministr financí a předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem se prý obává, že způsob, jakým Evropská komise uplatňuje Pakt stability a růstu, nemusí být zcela objektivní. Na půdě Evropského parlamentu 14. 6. 2016 jmenovitě zmínil Francii. Proboha, odkud ten chlap vylez?! Pakt je v eurozóně cárem papíru už přinejmenším deset let a ani předtím to nebyla žádná hitparáda.

Konec A++ nebo A+++: v energetických štítcích bude jednou pro vždy pořádek. Europoslanci by se kvůli spotřebitelům rozkrájeli, jak 14. 6. 2016 znovu prokázali ve výboru pro průmysl, výzkum a energetiku. Je jim ale šumafuk, že realizace jejich ztřeštěných nápadů (průběžné přemalovávání štítků nebo online databáze všech žroutů energie), bude něco stát. A kdo myslíte, že to zaplatí, když výrobce nová regulace zasáhne všechny plošně bez výjimky?

Inkluze rulezz!

“Komise vypracuje soubor nástrojů na pomoc těm, kdo nejintenzivněji pracují s mladými lidmi, pro odhalování a potírání násilné radikalizace.” Toto a podobné vály najdete ve sdělení týkajícím se boje proti radikalizaci (z 14. 6. 2016). Jeho ne zrovna originální poselství by se přitom dalo shrnout do dvou slov: Inkluze rulezz!

Soudní dvůr EU se postavil proti brexitu. 14. 6. 2016 vydal rozsudek (ve věci C-308/14) fakticky potvrzující diskriminační praxi Velké Británie vůči imigrantům, konkrétně v otázce rodinných přídavků. Bohužel se o tom ale dozvědělo jen pár bláznů, kteří čtou unijní tiskovky, takže to na ostrovech nakonec dopadlo tak, jak to dopadlo.

Perličky z volného výběhu dostaly metál. Francouzské Pintade de l'Ardèche patří od 14. 6. 2016 spolu s dalšími sedmi produkty mezi chráněná zeměpisná označení. Protekcionismus v mezích zákona už přilákal producenty 1 349 potravinářských výrobků. A to nemluvím o víně a destilátech, jichž je aktuálně na seznamu takřka 2 100.

Eurodohled nad Kosovem? Ještě minimálně dva roky. Rada 14. 6. 2016 schválila prodloužení mise EULEX do 14. 6. 2018 včetně rozpočtu bratru 63,6 mil. eur. Až se vyčerpá, završí EU v Prištině druhou pětiletku. Ptát se ovšem můžeme už teď: není její mission impossible?

Endokrinní disruptory jsou pro Evropskou komisi noční můra. Důkazem je i to, že předložení vědeckých kriterií pro jejich identifikaci doprovodila 15. 6. 2016 - i kvůli Evropskému parlamentu - tisková zpráva ve všech úředních jazycích EU (což se v takových případech zdaleka neděje běžně). Z praktického hlediska budou mít ale nakonec největší význam dva legislativní texty týkající se pesticidů a biocidů, na které si vzpomenete, když budete chtít něco pohnojit a pak si umýt ruce.

Chránit až za hrob

Partnerství, mír, prosperita, planeta a lidé. Není to krása? Je, zvlášť když Evropské rozvojové dny letos slaví první kulaté narozeniny. V Bruselu se proto 15.-16. 6. 2016 sešli zástupci smetánky, aby moudře poplkali o “vymýcení chudoby jednou pro vždy a nasměrování naší planety na cestu k udržitelnému a inkluzivnímu rozvoji a prosperitě”. Musela to být pěkná taškařice.

Tak toto je zpráva měsíce: Pohlavní rovnost na Maltě je na 46,8 %. I když se tiskovka Evropského institutu pro pohlavní rovnost ze 14. 6. 2016 snaží tvářit optimisticky, co si budeme namlouvat, žádný megaúspěch to není. Až se dere na mysl okřídlená hláška z Postřižin: “Musíte se víc snažit, pane správče!”

V Česku je levno, zvlášť mléko, sýry a vajíčka. A kdo nevěří, ať se podívá do statistiky Eurostatu z 15. 6. 2016. Komu by zdejší cenová hladina byla málo, může se přestěhovat do Polska, Rumunska, Bulharska nebo na Litvu.

Evropská komise 15. 6. 2016 podruhé reportovala o pokroku při realizaci protiimigrační dohody EU s Tureckem. Odpověď je už v perexu: “(...) navzdory tomu, že se (...) podařilo dosáhnout dalšího pozitivního pokroku, zůstává tento pokrok křehký.” Nemluvě o tristní situaci v Řecku (konkrétní čísla zde).

Energetické nápoje jsou nezdravé. Takže pokud europoslanci nezmění názor (z 15. 6. 2016), o pozitivech Red Bullu a jemu podobných se budou muset i mládežníci, které je údajně třeba chránit až za hrob, přesvědčit na vlastní chuťové pohárky. Což je přesně to, čemu chtějí europoslanci zabránit.

Evropská centrální banka 16. 6. 2016 potvrdila, že chystá novou padesátieurovku. Představí ji 5. 7. 2016, k lidem se dostane na jaře 2017. Haleluja!

Hujere, jděte si po svejch!

Ve Výboru regionů jsou ještě větší hujeři než mezi europoslanci. Když se podíváte, jak chtějí zástupci obcí, měst a regionů (od 16. 6. 2016) zatočit se stávající neeko podobou odpadového hospodářství (a k jakému datu), budete si ťukat na čelo. Pak si ale uvědomíte, že je není povinen nikdo poslouchat. Takže proč neříkat, co se je zrovna trendy, a ještě si nepřisadit?

Aby byly penzijní systémy udržitelné, je třeba pro to něco udělat. V eurozóně jsou si toho vědomi od 16. 6. 2016, teď už jen to evangelium rozšířit i za její hranice. Třeba do Česka.

Pohlaví v EU jsou jiná než se zdají být, dala by se parafrázovat známá bezpečnostní hláška ze zpětných zrcátek aut prodávaných v USA. A aby na tom nikdo nebyl bit, přijala Rada 16. 6. 2016 závěry týkající se rovnosti žen a mužů a rovnosti LGBTI. Jak vymýtit homo- a další fobie bude členské státy pravidelně školit Evropská komise.

Až poletíte s Iran Air, bacha, do čeho sedáte, protože některé stroje do EU nesmějí. Pravidelně aktualizovaný seznam všech aerolinek, které v Unii zrovna nemají na růžích ustláno, najdete zde. Zatím naposledy do něj Evropská komise sáhla 16. 6. 2016.

Gender se týká i rybářů. Evropský institut pro pohlavní rovnost 16. 6. 2016 uveřejnil návod, jak na mainstreaming této sexy agendy v sektorech, v nichž o ní nemají ani potuchy. Za přečtení rozhodně stojí.

Kudy chodí, tudy rozhazuje. Řeč není o Večerníčkovi, ale komisaři Nevenu Mimicovi, který nevynechá jedinou příležitost, aby někomu nepřislíbil peníze na rozvojovou pomoc. Naposledy 16. 6. 2016 Somálsku a Mauriciu u příležitosti #eudevdays. EU si může odepsat 83 mil. eur.

Už žádný koniny

Švédské kuličky jednou provždy bez koniny, slibují europoslanci, kteří se 16. 6. 2016 dohodli s Radou na kompromisu ohledně normy, jež by měla nahradit šestnáct směrnic a nařízení regulujících cestu jídla od (prvo)výrobce ke spotřebiteli. Prý to celé bude výrazně efektivnější než dosud.

Cín, tantal, wolfram a zlato už jen “zodpovědně”. Rada - za jásotu Komise i Evropského parlamentu - 16. 6. 2016 jednoznačně odmítla, aby firmy při jejich dobývání a importu spolupracovaly se zločinci. Teď už jen kontrolovat, zda se to dodržuje. Což nebude oříšek, ale pořádný ořech.

Tři z pěti Evropanů netuší, že antibiotika na virózu jsou blbost. Odpovědný komisař Vytenis Andriukaitis se 16. 6. 2016 zděsil a řekl, že EU zjištění Eurostatu rozhodně nenechají chladnou.

Počet žadatelů o azyl v EU klesl na 287 100. Data uveřejněná 16. 6. 2016 ale pokrývají pouze letošní první kvartál, takže na žádné dalekosáhlé závěry to není, jakkoli je pravda, že oproti poslednímu čtvrtletí roku 2015 jde o 33% pokles.

Dejte si pozor na to, na kterém hrobě pláčete. Pokud vám vznikla finanční škoda a rozhodli jste se obrátit na soud, neplatí (tedy ne automaticky), že má jít o soud té země, kde se vám to stalo. Komplikované? Tak se začtěte do rozsudku Soudního dvora EU ve věci C-12/15 z 16. 6. 2016, třeba tomu porozumíte lépe.

Tištěné a elektronické knihy jedno jsou, domnívá se generální advokát Soudního dvora EU Maciej Szpunar ve stanovisku z 16. 6. 2016 ve věci C-174/15. Znamená to třeba, že z půjčování e-knih by mělo autorům “kapat” stejně jako knih klasických. Jsem zvědav na rozsudek.

Z globálního oteplování v EU mrazí

Sankce proti Krymu a Sevastopolu potrvají minimálně do 23. 6. 2017. Rada o tom rozhodla 17. 6. 2016. Zakázáno je vše, na co si vzpomenete: evropské výletní lodě například nesmějí do krymských přístavů.

Žít zdravě musí být jednoduché. Právě v duchu věty “healthy choice should be the easy choice” formulovala Rada 17. 6. 2016 své závěry o “zlepšení potravinářských výrobků”. V praxi by to mělo znamenat, že spotřebitelé si budou vybírat jen ze zdravých a ještě zdravějších potravin. To to pak bude skutečně “easy”. Protože žádný “choice” už nebude.

Oddechněte si, phyllosticta citricarpa zůstává mimo EU. A s ní i černé tečky na citrusových plodech. 17. 6. 2016 o tom informoval Evropský úřad pro bezpečnost potravin.

EU podpoří dopravní infrastrukturu v členských státech a dostane se i na Česko. Evropská komise 17. 6. 2016 zveřejnila seznam 195 dopravních projektů, na které z tzv. Nástroje pro propojení Evropy (CEF) vyčlenila 6,7 miliard eur. Ale? Že dalších 211 projektů spadlo pod stůl. Češi sice byli podpořeni v 26 z 32 případů, ovšem na nákladnější akce Komise neslyšela. Takže bychom si měli přijít jen na třetinu z požadovaných 1,5 mld. eur. A to nás ještě zabolí.

V EU 17. 6. 2016 začala éra kvalitních auditů - členské státy by měly začít uplatňovat pravidla revidované směrnice č. 2006/43 o povinném auditu ročních a konsolidovaných účetních závěrek. Uvidíme. Už jsem dost starý na to, aby věděl, že čím velkohubější prohlášení Evropská komise vydá, tím méně za ním skutečně je.

Z reakce Rady na globální oteplování mrazí: přečtěte si její servilní závěry k pařížské klimadohodě (ke které už existuje konkrétní návrh ratifikace na úrovni EU) a k tzv. oběhovému hospodářství (obé z 20. 6. 2016). Pokud vás trápí konec žárovek a vysavačů s vysokým příkonem, jste zapřísáhlými odpůrci filtrů pevných částic v dieselových motorech a z řepkových, solárních nebo větrníkových polí se vám zvedá kufr, vězte, že lepší už to nebude.

Omezit, odradit, zabránit 

Ze zimy do tepla a zpět. Rada se 20. 6. 2016 kvalifikovaně vyjádřila nejen k situaci v oblasti Arktidy a Sahelu, ale i k dlouhodobě studeným vztahům na Blízkém východě. To vše v řádu několika desítek minut.

Počet hladovějících se od roku 2000 snížil o plných 27 %, pořád jich ale po světě chodí na 795 mil. Rada 20. 6. 2016 proto slíbila, že se EU přetrhne, aby s tím něco udělala.

Je to dlouhé, je to to obecné a staví to na piedestal menšiny všech druhů a barev. Co je to? Výroční zpráva EU o lidských právech a demokracii ve světě v roce 2015 přijatá Radou 20. 6. 2016.

Nejbezzubějšími texty měsíce jsou závěry Rady o obchodu a lidských právech a o dětské práci, oba z 20. 6. 2016. Dovoluji si tvrdit, že jsou marné tak, že by je nespasila ani zbrusu nová protéza.

Pokud máte děti, určitě znáte zkratku BPA. Hračkářské společnosti se často chlubí, že jejich výrobky bisfenol A neobsahují. Nebojte, žádná eurojobovka nenásleduje. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 20. 6. 2016 jen oznámil, že BPA znovu posoudí. Přičemž už nyní je jasné, že benevolentnější vůči němu nebude.

Federica Mogherini aka ministryně zahraničí EU 20. 6. 2016 sdělila světu, že "Barma je na křižovatce". S těmito závěry Rady EU znovu potvrzuje pevné odhodlání doprovázet zemi na její cestě k demokracii a podporovat reformní úsilí tamější vlády.” Howgh.

Omezit, odradit, zabránit. V tomto duchu se Rada 21. 6. 2016 dohodla na postoji k novým pravidlům proti vyhýbání se daňovým povinnostem. Uplatnit by se měly od ledna 2019. Evropská komise je více než spokojená.

Lidé z byznysu jsou citlivé bytosti

Faktury můžete vystavovat, v jakém jazyce chcete, a pokud někdo tvrdí opak, Soudní dvůr EU mu to vysvětlí. Tak jak to učinil 21. 6. 2016 ve věci C-15/15.

Na vnějších hranicích Schengenu budeme kontrolovat všechny, pokud to půjde, souhlasil 21. 6. 2016 výbor Evropského parlamentu pro občanská práva, spravedlnost a vnitřní věci. Pokud to nepůjde, měly by mít členské státy možnost systematické kontroly omezit. Kdyby téhož dne nebylo dosaženo dohody o vytvoření evropské pohraniční a pobřežní stráže, jeden by řekl, že jsme se v úvahách o posílení bezpečnosti v EU dostali zpátky na začátek.

Lidé z byznysu jsou citlivé bytosti. A tak když dojde na debatu o “férovějším” a “jasnějším” zdanění, zpozorní. V případě nápadů europoslanců z výboru pro hospodářské a měnové záležitost by ale měli aspoň trojnásob. Protože to, co 21. 6. 2016 vyprodukovali, nemá za cíl nic jiného než zničení podnikatelů jako třídy.

3 z 10 nebezpečných chemikálií jsou v nebezpečných obalech, což ohrožuje hlavně nenechavé děti. Na první pohled děsivé skóre, prezentované 21. 6. 2016, ale při podrobnějším prozkoumání bledne, protože většina chyb (u desinfekcí a čisticích prostředků) je spíše administrativního charakteru. Proč nás ta ECHA (Evropská agentura pro chemické látky) děsí?

Emise skleníkových plynů v EU jsou nejnižší od roku 1990, informovala 21. 6. 2016 Evropská agentura pro životní prostředí. Slušelo by se dodat: alarmistům a drakonickým politikám Evropské komise navzdory.

EU si klade ve vztazích s Čínou vysoké ambice, čtu nadpis zprávy Evropské komise z 22. 6. 2016. Z čeho však její bezbřehý optimismus vychází, dokument “Aspekty nové strategie EU vůči Číně”, nesděluje. Pro jistotu, řekl bych.

V Monaku už si prachy neulijete

Nekvalitní řecké dluhopisy jsou v pohodě, sdělila 22. 6. 2016 Evropská centrální banka. Před pár lety by to bylo na titulních stránkách, teď už je to každému tak trochu jedno. Stejně jako fakt, že Řekové by si spolu s Kypřany měli moci (znovu) sáhnout na více evropských peněz než jiné kohezní země (pokud projde návrh Evropské komise z 27. 6. 2016).

Evropská centrální banka má každou první sobotu v měsíci den otevřených dveří. Pokud se včas zaregistrujete, praví tisková zpráva z 22. 6. 2016, spatříte Frankfurt nad Mohanem ze 27. patra. No nekupte to!

EU pošle na jednoho Syřana v Turecku, Jordánsku nebo Libanonu 201 eur. Celkem jsou jich v těchto zemích miliony a Evropská komise má podle zprávy z 22. 6. 2016 aktuálně peníze jen pro jeden, prý to ale nevadí. Kapříci už do oblasti několikrát připluli (a určitě ještě mnohokrát připlují).

EU čelí invazi jablek. Těch obyčejných i těch rajských. Jejich produkce dosáhla v roce 2015 takových hodnot (25 kg jablek a 35 kg rajčat na osobu), že broskve, jahody, mrkve i okurky se mohly jít zahrabat. Více ve zprávě Eurostatu z 22. 6. 2016.

Izrael a Palestina na jednom smetišti. 22. 6. 2016 v Evropském parlamentu vystoupil izraelský prezident Reuven Rivlin, o den později jeho palestinský protějšek Mahmúd Abbás. Projevy měli očekávatelné, europoslanci se ale ukázali jako grandi. Jako prvního nechali vymluvit toho, kdo je v jejich očích ztělesněním zla.

V Monaku už si prachy neulijete. Evropský parlament si tím je jist od 23. 6. 2016. Definitivní smrt bankovního tajemství očekávejte v roce 2018.

Brexit sem, Brexit tam...

K brexitu se den po hlasování (24. 6. 2016) vyjádřil každý, kdo měl ruce a nohy (a nejspíš i řada dalších). Zde proto jen odkazy na bezprostřední reakce nejdůležitějších europotentátů v pořadí, v jakém byly uveřejněny: Donald Tusk, Martin Schulz et al., Jean-Claude Juncker v jednom šiku s oběma předchozími a nizozemským premiérem a předsedou Rady Markem Ruttem, Federica Mogherini a last but not least Jonathan Hill (který rezignoval 25. 6. 2016). Odlesky následné debaty na půdě Evropského parlamentu najdete zde a zde. Pokud bych měl něčí projev vypíchnout (což neznamená ocenit), pak hlavně ten od Jean-Clauda Junckera.

V den, kdy byly zveřejněny výsledky britského referenda o nesetrvání v EU (24. 6. 2016), nám Evropský úřad pro bezpečnost potravin sdělil, kolik máme konzumovat vitamínu B6. Těhotné by ho například měly zblajznout 1,8 mg denně. (Cudně ponechávám stranou, že londýnská Evropská agentura pro léčivé přípravky se tentýž den rozhodla všem natvrdlým vysvětlit rozdíl mezi tabletami a suspenzí.)

Děláme pro Romy hodně, nebo málo? Netuším, ale vím, kde najít relevantní data pro srovnání naší situace se situací v ostatních členských státech: Evropská komise 28. 6. 2016 přijala výroční zprávu o integraci Romů.

Členské státy (a Evropská komise) by se měly snažit dosáhnout udržitelné správy lesů na celém světě. Tuhle ptákovinu nevtělil do svých závěrů z 28. 6. 2016 nikdo jiný než Rada reprezentující právě členské státy. (Komu by se v dokumentu zdálo dobra málo, nechť se začte do závěrů o “ztrátách potravin a plýtvání potravinami”, které ministři zemědělství přijali bezprostředně poté.)

“Na červnovém zasedání jednali vedoucí představitelé EU o výsledku referenda ve Spojeném království. Přijali také závěry o migraci, vnějších vztazích a o zaměstnanosti, růstu a investicích.” Tak závěry Evropské rady uvádí tisková zpráva z 28. 6. 2016. A realita? O brexitu je v anglické verzi dokumentu všeho všudy 22 slov včetně určitých členů a spojek (a česká verze je ještě o pět slov kratší). Že by půda pro neformální zasedání o den později ve formátu 27 (tedy už bez Velké Británie)?

Muži inženýři, ženy učitelky...

Sedmiletý finanční výhled EU má být gumový a co nejevropštější. Výbor Evropského parlamentu pro rozpočet se 29. 6. 2016 projevil tak, jak se dalo čekat. Počítám, že Evropská komise mě chystanou střednědobou revizí finanční perspektivy taky nezklame.

Osm let starý tresčí plán dozná změn, dohodli se zástupci Rady a Evropského parlamentu 29. 6. 2016. Jakých a od kdy, najdete v kostce tady.

Muži inženýři, ženy učitelky. Jak na tom bylo terciární vzdělávání v EU v roce 2014, najdete ve zprávě Eurostatu z 29. 6. 2016. Pěkně podle států a, samozřejmě, genderu.

Za peníze z EU se učí a učí, ale vazba na zaměstnanost (skoro) nula. Evropský účetní dvůr 30. 6. 2016 zase ťal do živého. V červnu nikoliv poprvé. (Tragikomických rozměrů nabyla i mise auditorů do Bulharska, Španělska, Maďarska a Rumunska, kde podle zprávy z 28. 6 2016 zjistili, že nevědí, kolik je v EU Romů.)

Rada a Evropský parlament se 30. 6. 2016 dohodly na revidovaných pravidlech pro lov hlubinných druhů ve vodách EU a Výboru pro rybolov ve středovýchodním Atlantiku. Co to znamená v praxi? Obecný zákaz rybolovu pomocí vlečných sítí pro lov při dně v hloubce větší než 800 metrů. A to zdaleka není všechno.

Zatýkat a pomáhat

Tok peněz do Turecka neustal, jen už to není téma. Koho by to přesto zajímalo, má možnost zjistit co a jak v tiskovce Evropské komise z 30. 6. 2016. Do konce července 2016 by měli mít Osmani na účtech 2 mld. eur, tedy dvě třetiny toho, co jsme jim v letech 2016-2017 přislíbili.

Světě, div se, ale stále ještě existují země, které se chtějí stát členy EU. Třeba Černá Hora, která 30. 6. 2016 začala jednat o dvou dalších negociačních kapitolách (přičemž obávané Turecko otevřelo ten den jen jednu).

Obchod se zbožím, které lze použít k mučení, by měl být obtížnější, protože Rada 30. 6. 2016 potvrdila dohodu s Evropským parlamentem. V reálu to ale asi tak jednoduché nebude.

Zaměstnanecké penzijní pojištění v Česku nemáme, ale revidovanou směrnici č. 2003/41, schválenou Radou 30. 6. 2016, bychom ignorovat neměli. Neboť implementovat se musí všechno, byť formálně. Jinak zaplatíme, jak se nám to v daném případě už jednou stalo.

Zatýkat a pomáhat. Podezřelí nebo obvinění ze spáchání trestného činu a všichni ti, kteří jsou předmětem evropského zatýkacího rozkazu, budou mít právo na právní pomoc. Výbor stálých zástupců (Coreper) 30. 6. 2016 stvrdil dohodu s Evropským parlamentem a je nejvyšší čas začít se ptát, co přijde teď.

Evropská komise slibuje efektivnější řešení přeshraničních sporů rodičů o děti. Nová pravidla (revize nařízení známého jako Brusel IIa) prý budou přínosem, píše se v tiskové zprávě z 30. 6. 2016. To, že fakticky umetou cestu ke snazšímu rozpadu rodin, komisařka EU pro spravedlnost, spotřebitele a rovnost žen a mužů Věra Jourová neřeší.

Spíš nic než moc

Ke křesťanským základům se EU nehlásí, ale evropské hodnoty se jí hodí. První místopředseda Evropské komise Frans Timmermans se 30. 6. 2016 sešel se zástupci filozofických a nekonfesních organizací, aby s nimi právě ve světle evropských hodnot probral migrační krizi. Z fotek je patrné, že to bylo... velké.

Je to černé na bílém: největšími nepřáteli čerstvého masa jsou (kromě konzumentů) čas a teplota. To, na co běžně stačí selský rozum, musel tomu bruselskému našeptat Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Stalo se 30. 6. 2016.

Evropská komise 30. 6. 2016 vyčlenila 121 mil. eur na kulturu. Ovšem jen v podobě záruk a pro celou EU. Takže spíš nic než moc.

O evropské peníze se bát nemusíte. Evropská komise 30. 6. 2016 zveřejnila návrh rozpočtu EU pro rok 2017 o objemu 134,9 mld. eur (v platbách) s tím, že bude “zaměřený na priority”. Raději se neptat, na co byl zaměřen dosud.

Feminizace migrace, genderová slepota, hypermaskulinita? Pokud nevíte, co si pod těmito termíny představit, pak vězte, že Evropský institut pro pohlavní rovnost 30. 6. 2016 spustil web s rozsáhlým genderovým slovníčkem (s největším počtem hesel pochopitelně pod písmenem G).

Ondřej Krutílek
analytik legislativy EU

Štítky: