EU RADAR 5/2017

EU RADAR 5/2017
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, přehledně, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

Zlepšení fungování volného trhu

Evropský sociální model je synonymem úspěchu, prohlásila 1. 5. u příležitosti Svátku práce komisařka Marianne Thyssenová. Aby si přihřála vlastní legislativní polívčičku.

Míra nezaměstnanosti v Česku znovu atakovala dno. Podle zprávy Eurostatu z 2. 5. činila v březnu 2017 jen 3,2 %.

Komise se 2. 5. rozpomněla, že EU má taky cosi jako společný trh. A při té příležitosti zveřejnila trojici docela příčetných návrhů, jež by měly jeho účastníkům - budou-li přijaty - alespoň trochu zjednodušit život. Neke.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin rozšiřuje počínaje 1. 6. 2017 řady svých expertních panelů. Avizoval to poprvé 2. 5. a během měsíce ještě devětkrát (sic!). Takže pokud máte vysokou školu a alespoň sedm let relevantních zkušeností, můžete zkusit štěstí.

Komise 2. 5. doporučila, aby Rakousko, Německo, Dánsko, Švédsko a Norsko během následujícího půl roku zrušily dočasné kontroly na svých vnitřních schengenských hranicích. Ne proto, že by se Schengen pomalu vracel do normálu, ale proto, že podle unijního práva údajně nemůže jinak.

Doporučení k Brexitu

Europoslanci před časem vyzvali Komisi, aby pozastavila zrušení vízové povinnosti pro kanadské a americké občany, neboť obě země se zdráhají zrušit víza občanům (všech) členských států EU. Dopadlo to očekávatelně: Berlaymont je 2. 5. poslal k šípku.

Europoslanci prožili “tuniský týden”. A bylo to nejspíš intenzivní. Sedm dní s protějšky z Tuniska se jim podařilo vměstnat do pouhých dvaasedmdesáti hodin (2.-4. 5.).

Euroministryně zahraničí Federica Mogherini řekla u příležitosti Světového dne svobody tisku (3. 5.) cosi v tom smyslu, že demokracie bez nezávislé, kvalitní a etické žurnalistiky je jako ryba bez vody. A měla výjimečně pravdu.

Když se láme chleba, EU se osvědčuje. Myslí si to většina respondentů Eurobarometru týkajícího se reakcí Unie na nouzové situace, mezi které patří například humanitární pomoc. Výsledky spatřily světlo světa 3. 5.

Komise 3. 5. doporučila Radě, jak jednat o brexitu. Za delší konec provazu by ale měly i po 22. 5. tahat členské státy. Tedy pokud mimořádně motivovaná Komise při negociacích někde nezakope psa. Prostoru k tomu bude mít dost.

Sníží se DPH i na e-knihy?

Bezpečnost klidně zprivatizujme, shodli se 3. 5. europoslanci z výboru AFET a podvýboru SEDE. Příslušné soukromé společnosti ale musejí dodržovat obligátní “minimální požadavky”.

Krátkodobá schengenská víza by se měla padělat méně. Rada 3. 5. schválila jejich nový formát. Ten původní se po více než dvaceti letech už přežil.

Europoslanci z výboru AFET a podvýboru SEDE 3. 5. diskutovali s generálním tajemníkem NATO Jensem Stoltenbergem a pochvalovali si posilování spolupráce. Nemylme se však: Budovat konkurenční unijní obrannou politiku hodlají i nadále.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin rozdává peníze na výzkum alergenů. Pokud tedy máte páru o tom, kdy lidem může jídlo začít zadělávat na zdravotní problémy, a pracujete ve vyvolené instituci, přihlaste se. Můžete kdykoli od 3. 5. do 25. 10. 2017.

DPH na e-knihy by měla být podobně nízká jako na knihy klasické. Europoslanci z výboru ECON si za svůj postoj z 3. 5. zaslouží velký dík.

Europoslancům se líbí sdílená ekonomika

EU redefinuje dumping. Rada se 3. 5. dohodla na postoji k nové metodice posuzování případů narušení trhu ve třetích zemích. Soulad s požadavky Světové obchodní organizace je prý zajištěn.

Pouto mezi EU a Jordánskem je pevnější. Když si ale přečtete tiskovku z 3. 5. podrobněji, zjistíte, že Komise v ní především shrnuje to, co bylo. Všechno ostatní jsou jen vzdušné zámky.

Potřebujeme nerestriktivní evropskou strategii pro sdílenou ekonomiku, řekli 3. 5. europoslanci z výboru IMCO. Být šéfem Uberu, zlíbám jim ruce.

V Bruselu to bude jak v úle. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 3. 5. spustil registraci na kolokvium “Sběr a sdílení údajů o zdraví včel: Na cestě k evropskému partnerství pro včely”. Uskuteční se 26. 6. 2017 v rámci tradičního Týdne Evropského parlamentu pro včely a opylování.

Emise CO2 v EU loni opět klesly. Příznivou zprávu Eurostatu (z 4. 5.) kalí jen to, že pokles oproti roku 2015 se pohyboval na hranici statistické chyby (0,4 %).

Konec sporu s Amazonem

Evropská historie má svůj dům. Nové muzeum House of European History 4. 5. slavnostně otevřeli bývalý a současný předseda EP (Hans-Gert Pöttering a Antonio Tajani). Takže se před jeho expozicemi mějte raději na pozoru.

EU 4. 5. oznámila, že by ráda posílila své partnerství s Afrikou. Proč ne. Jen mi není moc jasné, proč jí chce pomáhat zrovna v oblastech, ve kterých je úplně jalová (bezpečnost a podpora zaměstnanosti mladých).

Spor EU s Amazonem je, zdá se, u konce. Komisi 4. 5. nakonec stačilo prosté ujištění, že firma nebude brát vydavatele elektronických knih na hůl tak moc jako dosud.

Výdaje EU na zemědělství musejí podléhat kontrole. Její základní parametry ale musí definovat Komise. A ta podle zprávy Evropského účetního dvora z 4. 5. lajdá.

Deriváty musely snést během finanční krize ze strany EU mnohá legislativní příkoří. Teď to došlo i Komisi, které se jim 4. 5. rozhodla trochu (ale opravdu jen trochu) popustit uzdu.

Belgičtí zubaři slaví

Šéf Evropské centrální banky Mario Draghi dostal 4. 5. od Nadace Jeana Monneta zlatou medaili. Ve své řeči ale otce zakladatele neadoroval. Respektive na tak moc, jak se čekalo.

EU nepotřebuje jen městskou, ale i venkovskou agendu. A Výbor regionů (který to 4. 5. podpořil) by byl moc rád, kdyby ho někdy někdo vyslyšel.

Povinnost hlásit při vstupu do EU (a při jejím opouštění) hotovost v hodnotě nad 10 tis. eur se týká všech. I těch, kteří o EU “zavadí” jen proto, aby přestoupili na další let, konstatoval 4. 5. Soudní dvůr EU (při vynášení rozsudku ve věci C-17/16).

Belgičtí zubaři slaví. Absolutní zákaz reklamy na poskytování péče o zuby a dutinu ústní není podle rozsudku Soudního dvora EU z 4. 5. (ve věci  C-339/15) v souladu s unijním právem.

Střet letadla s ptákem je mimořádnou okolností, která může leteckého dopravce zprostit povinnosti k náhradě škody v případě významného zpoždění, konstatoval 4. 5. Soudní dvůr EU. Neplatí to však absolutně. Nejzajímavější na rozsudku ve věci C-315/15 tak zůstává hlavně to, že rozetnul dlouholetý spor mezi Čechy - manželi Peškovými a společností Travel Service.

EU po Britech půjde jak slepice po flusu

K sankcím EU proti všem, kteří “nesou odpovědnost za činnosti, jež narušují nebo ohrožují územní celistvost, svrchovanost a nezávislost Ukrajiny” se 5. 5. připojila Černá Hora, Albánie, Norsko a… Ukrajina.

Pan Brexit Michel Barnier mudroval o své misi 5. 5. ve Florencii. Nutno dodat, že docela chytře. Tedy tak, aby co nejvíce zakryl fakt, že EU po Britech půjde jak slepice po flusu.

Na stipendia Erasmus Mundus si letos podle tiskovky z 5. 5. sáhne 1 345 studentů. Nejvíce z Brazílie (79), Indie (63), Íránu (59), Bangladéše (58) a Mexika (49).

Evropská agentura pro léčivé přípravky zveřejnila 5. 5. po jedenácti letech nového průvodce světem biosimilárních přípravků. Laik ho asi neocení, ale profíkům by mohl být k užitku.

Kdo byl 6. 5. v Bruselu, určitě se nenudil. Instituce EU včetně EP a Rady měly den otevřených dveří. A prý se děly věci!

Podpora MSP v Gruzii

Záblesk naděje. Tak Federica Mogherini 7. 5. označila propuštění 80 dívek unesených skupinou Boko Haram. Moudrá to žena. Jen je nutno dodat, že po záblesku zpravidla následuje tma.

“Nadále zdůrazňujeme, že konflikt nemá vojenské řešení.” Tuto větu najdete na webu Evropské služby pro vnější činnost v různých obměnách víc, než je zdrávo. Naposledy 8. 5. v souvislosti s bezpečnostní situací v Jižním Súdánu.

Evropská investiční banka 8. 5. v Tbilisi slavnostně zahájila podporu gruzínským “esemíčkům” (malým a středním podnikům). Pole je to neorané (přestože se země pyšní rozsáhlým zemědělským sektorem), a tak nezbývá než doufat, že padne na úrodnou půdu.

Evropský hospodářský a sociální výbor na to 8. 5. kápl: Daňová pravidla nejsou připravena ani na digitální, ani na sdílenou ekonomiku. Tak. A teď už to jen vzít za ten správný konec.

Předseda Evropské rady Donald Tusk poslal 8. 5. do Paříže srdečné gratulace. Uvedl je slovy “Francouzi si Vás zvolili za svého prezidenta”. To kdyby Emmanuel Macron nevěděl, co že se mu to vlastně přihodilo.

Den Evropy slaví už i v Sydney

Vyrobit takový jogurtový kelímek, aby byl v souladu se všemi pravidly EU, není jen tak. Schválně se podívejte do dokumentů, které 8. 5. uveřejnil Evropský úřad pro bezpečnost potravin. A neříkejte, že se vám neprotočily panenky.

Do autorizace nových léků mají co mluvit i pacienti, vyplývá z tiskovky Evropské agentury pro léčivé přípravky z 8. 5. Prý se osvědčil pilotní projekt.

Den Evropy (9. 5.) už se neslaví jen v Evropě (na půdě podivných institucí a ještě podivnějších agentur). Důkaz? Třeba modře nasvícená opera v Sydney.

Experti z Evropského úřadu pro bezpečnost potravin 10. 5. prezentovali způsob, jak přesněji odhadnout, nakolik jsou spotřebitelé vystaveni enzymům používaným při výrobě potravin. Nemusíte se ale bát: zákaz chleba a piva se v Bruselu (zatím) nechystá.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 10. 5. zveřejnila výroční zprávu za rok 2016. Kromě jiného z ní vyplývá, že loni podpořila autorizaci 81 léků obsahujících 27 nových účinných látek. Nepočítaje v to léky pro zvířata.

Rodina má držet pohromadě

Rodina má držet pohromadě. Takže pokud jeden z rodičů nezletilého Evropánka pochází ze státu mimo EU, může se podle Soudního dvora EU “dovolávat odvozeného práva pobytu v Unii”. Více v tiskovce z 10. 5. k rozsudku ve věci C-133/15.

Komise 10. 5. zveřejnila závěrečnou zprávu o šťáře v e-shopech (v eurospeaku “šetření v odvětví elektronického obchodování”). Výsledek? Třeba banální zjištění, že výrobci spotřebního zboží a poskytovatelé digitálního obsahu by chtěli mít své obchody více pod kontrolou - a Komise jim to ne a ne usnadnit.

Komise přezkoumala svou strategii pro jednotný digitální trh a 10. 5. uveřejnila výsledky. Za poslední dva roky předložila 35 legislativních návrhů a dosáhla (ne)zrušení roamingu, takže prý má takřka splněno. Trápí ji už jen maličkosti, třeba kybernetická bezpečnost.

Komise 10. 5. reportovala, jak na tom byly v letech 2015-2016 vztahy EU s Tuniskem. Prý dobře a ještě lépe.

Víte, jak využít potenciálu globalizace? Pokud náhodou ano, pak vězte, že Komise 10. 5. “zahájila diskusi” (ty uvozovky jsou namístě, protože se zapojením veřejnosti se v ní prakticky nepočítá).

Uber je služba v oblasti dopravy

Komise před třemi lety odmítla registrovat evropskou občanskou iniciativu “Stop TTIP”, zaměřenou proti liberalizaci obchodu s USA, a 10. 5. za to dostala od Soudního dvora EU přes prsty. Více v tiskovce k rozsudku ve věci T-754/14.

EU implementuje Marakéšskou smlouvu o “usnadnění přístupu k vydaným dílům pro osoby nevidomé, zrakově postižené nebo s jinou poruchou čtení”. Zástupci Rady a EP dospěli ke kompromisu - a Komise to 10. 5. halasně přivítala.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin 11. 5. zveřejnil 36 nových interaktivních map zobrazujících šíření nemocí přenášených hmyzem, viry a dalšími “vektory”. Seznamte se s nimi - a váš svět bude zase o trochu méně bezpečný.

Pokračovací mléka pro děti od půl roku do dvanácti měsíců obsahující 1,6 g bílkovin na 100 kcal jsou podle tiskovky Evropského úřadu pro bezpečnost potravin z 11. 5. “bezpečné a vhodné pro kojence žijící v Evropě”. Dosud byl minimální obsah proteinů stanoven na 1,8 g/kcal.

Uber není “služba informační společnosti”, ale “služba v oblasti dopravy”, konstatoval 11. 5. v nezávazném stanovisku k věci C-434/15 generální advokát Soudního dvora EU Maciej Szpunar. Přivítaly jej jen dvě skupiny: taxikáři, kterým Uber šlápl na kuří oko, a úředníci, kteří získali další argument, proč jej - navzdory zdravému rozumu - zakazovat.

O zrušení letu musíte vědět nejméně 2 týdny předem

Pokud aerolinky neprokáží, že informovaly o zrušení letu alespoň dva týdny předem, zaplatí. Soudní dvůr EU to 11. 5. stvrdil rozsudkem ve věci  C-302/16.

Somálsko dostane od EU dalších 200 mil. eur. Komise to oznámila u příležitosti konference, která se konala 11. 5. v Londýně. Peníze by měly Somálsku pomoci například se suchem.

Rada se 11. 5. rozhodla podepsat Istanbulskou úmluvu (o prevenci a potírání násilí vůči ženám a domácího násilí). Komisaři Frans Timmermans a Věra Jourová to přivítali: “EU je odhodlána násilí vůči ženám vymýtit.”

Víte, co eurospeak označuje jako “měkké přistání”? Třeba rozhodnutí, že 821 bývalých ajťáků Nokie dostane 2 641 800 eur, aby si našli novou práci. Stalo se 11. 5. na půdě europarlamentního výboru BUDG (a o necelý týden později i na půdě pléna EP).

Bezprizorních nezletilých žadatelů o azyl se v EU loni pohybovalo více než 63 tis., což je o třetinu méně než v roce 2015, informoval 11. 5. Eurostat. Více než polovina z nich byla z Afghánistánu a Sýrie.

Konec víz pro Ukrajince

Rada 11. 5. stvrdila zrušení vízové povinnosti pro Ukrajince. Bude se týkat všech, kteří mají biometrický pas a cestují do EU na dobu maximálně 90 dní za obchodním účelem, jako turisté nebo z rodinných důvodů. Konečně činy míst slibů.

Takřka tři čtvrtiny Evropanů (73 %) si přejí, aby EU v otázkách migrace “dělala víc”. Výsledky průzkumu uveřejnil 11. 5. EP, sugestivní otázky kladl Eurostat.

Evropské hospodářství plynule poroste. Toť stručné konstatování tradiční jarní hospodářské prognózy, uveřejněné tentokrát 11. 5.

Europoslanci z výborů EMPL, LIBE a PETI debatovali 11. 5. o brexitu. Nejvíce jim prý leží na srdci osud obyčejných lidí. Prakticky totéž zaznělo i o pár dní později (17. 5.) na plénu, kde vystoupili i Jean-Claude Juncker a Donald Tusk.

Výbor regionů měl ve dnech 11.-12. 5. plenární zasedání, a tak byl aktivističtější než obvykle. Témata? Evropský semestr, sociální inovace (jež by měly následovat ty technologické), přiblížení EU lidem, Evropský sbor solidarity (aka Europionýr), bioekonomika, zdraví či zářná budoucnost kohezní politiky.

EFSI 2.0

EU 14. 5. reagovala na odpálení severokorejských raket. Podle mluvčího Evropské služby pro vnější činnost by to chtělo “důvěryhodný a smysluplný dialog”. S Kimem? Fakt?

“EU je založena na hodnotách úcty.” Pokud jste to náhodou nevěděli a/nebo toužíte po dalších klišé, přečtěte si klíčové závěry Rady o původním (čti domorodém) obyvatelstvu z 15. 5.

Evropská investiční banka půjčila 15. 5. Nikaragui. 136 mil. dolarů na dva desetikilometrové jízdní pruhy pro autobusy (a obligátní cyklostezku).

Komisař Christos Stylianides slíbil 15. 5. Barmě 12 mil. eur. Pro kontext: za posledních třiadvacet let EU zemi na humanitární pomoci poskytla už 229 mil. eur.

Seznamte se s EFSI 2.0. Europoslanci 15. 5. souhlasili, aby Junckerův Evropský fond pro strategické investice dostal více prostoru (a peněz). Komise pochopitelně neměla nic proti.

Dohoda se Singapurem nebude

Federica Mogherini vydala 16. 5. prohlášení k Mezinárodnímu dni proti homofobii, transfobii a bifobii. Ale žádné strachy, má sotva jednu stranu.

EU nesmí uzavřít dohodu o volném obchodu se Singapurem. Tedy ne ve stávající podobě a sama (bez členských států). Podle názoru Soudního dvora EU z 16. 5. k tomu nemá odpovídající kompetence.

Dostat se pod přímý dohled Evropské centrální banky je snadné. Stačí, když vás podobně jako německou Landeskreditbank Baden-Württemberg - Förderbank označí za “významnou entitu”. Soudní dvůr EU to potvrdil 16. 5. (v rozsudku ve věci T-122/15).

Fondy peněžního trhu a prospekty se budou řídit novými pravidly. Rada 16. 5. už nediskutovala, jen hlasovala.

Komisařkou pro digitální ekonomiku a společnost by se měla stát Bulharka Marija Gabrielová, oznámil 16. 5 Jean-Claude Juncker. Měla by nahradit Kristalinu Georgievovou, která mu frnkla na lepší.

Víte, které aerolinky jsou bezpečné?  

Komise si posvítila na globalizaci a o výsledcích své mise diskutovala 16. 5. s europoslanci. Ti jí dali zapravdu, že dějinné síly nejvíce ohrožují prosté euroobčany. A proto je třeba je chránit.

Europoslanci 16. 5. přišli na to, jak snížit množství potravin, které končí na skládkách. A protože si věří, vytyčili si i budovatelský závazek: 50 % do roku 2030.

Zmenšeme v EU mzdové a ekonomické rozdíly, rozdělují ji.” Zhruba tak se jmenuje nová evropská občanská iniciativa. Komise ji zaregistrovala 16. 5. a od 22. 5. běží roční lhůta, během níž by organizátoři měli nasbírat alespoň jeden milion podpisů. Jinak si o ně nikdo neopře ani kolo.

Komise 16. 5. aktualizovala seznam bezpečných aerolinek. Nově mezi ně patří i ty z Beninu a Mosambiku.

Stop obchodu se slonovinou! Komise 16. 5. vydala “nová opatření pro boj s pytláctvím”, v nichž doporučuje, aby členské státy EU k 1. 7. 2017 přestaly vydávat vývozní (sic!) doklady na surovou slonovinu.

Europoslanci: GMO v EU nechceme!

Komise 16. 5. přijala dvanáctou zprávu o relokaci a přesídlování uprchlíků. Dokument je označen jako “progress report”, o pokroku v něm ale není ani slovo (všimli si toho i europoslanci).

V boji proti teroristům a hackerům mají EU pomoct interoperabilní informační systémy. Chce to ale “nový přístup”. Komise parametry toho svého prezentovala 16. 5.

Evropská investiční banka 16. 5. schválila financování 43 projektů v celkové výši 10,8 mld. eur. Dostalo se i na české banky, které nyní mohou ex offo půjčovat na snižování emisí a zvyšování energetické účinnosti.

Zástupci Komise a Evropské centrální banky se ve dnech 16.-19. 5. vydali na sedmou inšpekci do Irska. Zkoumali, zda jejich pomoc v průběhu finanční krize nepřišla vniveč.

Europoslanci se 17. 5. postavili proti dovozu výrobků z GM kukuřice a bavlny odolných vůči herbicidům. Ale ne jednohlasně a už vůbec ne tak, aby je někdo (Komise) musel brát vážně.

Co je psáno, je dáno

Co je psáno, je dáno. Takže jakékoli dodatečné požadavky nad rámec nařízení č. 305/2011 (o harmonizovaných podmínkách pro uvádění stavebních výrobků na trh) nepřicházejí v úvahu. Česko už to od 17. 5. taky.

Europoslanci 17. 5. odmítli seznam zemí, které perou špinavé peníze. Letos už podruhé konstatovali, že je krátký, a Komise to ne a ne pochopit.

Spusťme článek 7 TEU (Smlouvy o EU), požádali 17. 5. europolanci. Nelíbí se jim situace v Maďarsku. Respektive Viktor Orbán.

EU dá 10 mil. eur na zvýšení vzdělanosti v Sýrii, oznámila 17. 5. Komise. Cíle má s ohledem na situaci v zemi docela ambiciózní.

Veřejné investice do přístavů a letišť, kultury a nejvzdálenějších regionů mají být jednodušší, oznámila 17. 5. Komise. Jednodušší = bez ex ante intervence Bruselu.

Pokuta Facebooku

Roční inflace je na vzestupu, reportoval 17. 5. Eurostat. Měsíční némlich to samé. Výjimku tvoří jen Slovinsko a Německo, kde se na příslušných řádcích skví čisté nuly.

“Evropa potřebuje vaši energii, vaši představivost, vaši odvahu.” Prezident EU Donald Tusk 17. 5. navštívil novopečeného prezidenta Francie Emmanuela Macrona a řekl mu právě toto. Proč, to netuším.

Určitě už jste slyšeli o plánovaném zákazu brát si při cestách do USA do letadla laptop. Komise 17. 5. jednala s americkou stranou i o tom. Bezvýsledně.

Facebook dostal 18. 5. od Komise pokutu 110 mil. eur za poskytnutí zavádějících informací o převzetí WhatsApp. Lhal, že nebude automaticky párovat uživatele obou služeb. Proč by ale, proboha, jinak k akvizici přistupoval?

Komise 18. 5. zveřejnila výroční zprávu o uplatňování Listiny základních práv. A znovu dokázala, že skutečně základní práva v EU už dávno překryla tlustá vrstva sociálně inženýrského prachu.

Na nový díl seriálu od Netflixu se brzy podíváte kdekoli v EU

Komise se 18. 5. pochlubila, že revidovaná politika sousedství má příznivý vliv “na stabilizaci a odolnost a bezpečnost”. Příčina? Zohledňuje různé ambice zapojených zemí. Co to zkusit i uvnitř EU?

Na nový díl seriálu od Netflixu se brzy podíváte kdekoli v EU. EP 18. 5. k radosti Komise stvrdil deal s Radou o využívání předplatného audiovizuálních online služeb v rámci celé EU. Účinný by měl být nejpozději během roku 2018.

EU by měla usilovat o mír v Sýrii. Jenže jak, když má strach, to europoslanci 18. 5. neřekli.

Průměrné emise CO2 z nových dodávek klesly v roce 2016 o 4,5 g/km na 163 g/km. Podle Evropské agentury pro životní prostředí, která o tom 18. 5. informovala, je to obrovský úspěch.

Europoslance trápí situace gayů v Čečensku. 18. 5. upozornili na to, že je špatná a může být ještě horší.

Plnit závazky v NATO je nuda

Palestincům vlastní stát a Izraelcům přistřihnout křídla. Europoslance 18. 5. očkovala i známá protiizraelská aktivistka Federica Mogherini, toho času unijní “ministryně zahraničí”.

Katalogy online videoslužeb by měly obsahovat alespoň 30 % evropských děl. Europoslanci to 18. 5. odůvodnili cílem “reflektovat a podporovat evropskou rozmanitost”. A nutno dodat, že členským státům v Radě to 23. 5. nebylo proti srsti.

EP se 18. 5. věnoval zemím, které chtějí na trh, ale ne do EU. V letech 2014-2021 za to zaplatí minimálně 2,8 mld. eur.

Plnit závazky v NATO je nuda. To raději vlhké sny o “bezpečnosti a obraně v kontextu globální strategie”. Stalo se v Radě 18. 5.

EP a lidská práva - vaše pravidelná dávka emocí. 18. 5. europoslanci nezávazně krváceli za Zambii, Etiopii a Jižní Súdán.

EU chce svět bez rtuti

Výbor regionů se po roce 2020 (oprávněně) obává úbytku peněz ve strukturálních fondech. 18. 5. proto oznámil vznik otevřeně otevřené nátlakové Aliance pro budoucnost kohezní politiky.

EU chce svět bez rtuti, a proto 18. 5. na půdě OSN podpořila tzv. Minamatskou úmluvu. Sama ji už ratifikovala a v platnost vstoupí 17. 8. 2017. Bruselu to ale nestačí.

Srí Lanka má od 19. 5. snazší přístup na trh EU. Komise to oznámila 17. 5. Zemi pomohlo například to, že rehabilitovala pojem lidských práv.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 19. 5. doporučila autorizovat dva nové preparáty. Spherox a Oxervate by měly pomoci kolenním chrupavkám a očím.

Rada se 19. 5. věnovala humanitární a rozvojové pomoci. A to docela intenzivně - přijala hned tři (podle jejího soudu relevantní) dokumenty - závěry o propojování humanitární a rozvojové pomoci, zprávu o cílech v roce 2017 a tzv. nový evropský konsezus, jak v rozvojovce dál.

Circular economy...again!

Odpadová eurolegislativa se změní. Rada si 19. 5. konečně ujasnila, co hodlá prosazovat a co raději brzdit. S přehnaně ambiciózním EP to ale bude mít těžké. Hashtag #circulareconomy.

Rada 19. 5. podpořila “odpovědné hodnotové řetězce” v textilním a oděvním průmyslu. O tradiční “Made in Bangladesh” ale doufám nepřijdeme.

Aplikace pravidel systému obchodování s emisními povolenkami se zlepšuje, informovala 19. 5. Evropská agentura pro životní prostředí. Jestli se to týká i jeho reálného fungování, ale raději neuvedla.

21. 5. byl Mezinárodní den kulturní rozmanitosti. EU ji prý vždycky chránila a podporovala. Tak určitě.

70 µg je nová doporučená denní dávka vitaminu K pro dospělé. Evropský úřad pro bezpečnost potravin ji stanovil 22. 5. Jezte špenát a kapustu a budete v pohodě.

Česku důchodovou reformu a elektronizaci veřejné správy

Chce to důchodovou reformu a skutečnou elektronizaci veřejné správy, doporučila 22. 5. Česku Komise. Řekl bych, že oprávněně. Obojí přitom potřebujeme ne kvůli Bruselu, ale kvůli nám samotným.

Dokazování kriminality (a terorismu) prý půjde jak po másle. 22. 5. vstoupil v platnost evropský vyšetřovací příkaz, díky kterému by se měla zjednodušit práce orgánů činných v trestním řízení v situacích, kdy žádají o důkazy, jež se nacházejí v jiném členském státě. Tak snad.

Rada 22. 5. zveřejnila, jak je na tom se zveřejňováním dokumentů. Bez problémů jste se loni dostali (jen) k 70 % z nich.

Dnes s vámi truchlíme, prohlásil po teroristickém útoku v Manchesteru (23. 5.) předseda Komise Jean-Claude Juncker. Doufejme, že nebude muset i zítra a pozítří.

Evropská investiční banka vyrazila na Haiti. 23. 5. si její zástupci s Haiťany pokecali a 24. 5. navštívili nemocnici, kterou pomáhali financovat. Žádný nový deal ale neuzavřeli.

Víte, kdy je den proti beztrestnosti genocidy

Kvalita vody ke koupání je lepší než kdykoli předtím. Komise letos zahájila každoroční předprázdninový festival zpráv o tom, jak EU pomáhá a chrání, s předstihem. Už 23. 5.

Komise 23. 5. hostila druhé kolo evropského dialogu o dovednostech a migraci. Opět na něm nebyla nouze o vzletná slova.

EU 23. 5. jednala s Arménií. Výsledek? EU je ochotna spolupráci se zemí “rozšířit a prohloubit”.

EU si 23. 5. podruhé připomněla Den proti beztrestnosti genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Stylově. Vydala se na Maltu a uspořádala tam konferenci.

EU uprchlické kvóty naplní, ať se nám to líbí, nebo ne. Jak jinak si vysvětlit tiskovku Evropského podpůrného úřadu pro otázky azylu z 23. 5. s návodným titulkem “Eritrean v Itálii? Přemístění do jiné evropské země je bezpečné a legální. Začněte svou budoucnost teď!”

Dvojí zdanění prý už nehrozí

Dvojí zdanění prý už nehrozí. Rada se 23. 5. dohodla, jak řešit případné spory. Pokud nebude proti EP, nová pravidla se uplatní od 30. 6. 2019.

Kultura je zásadní součástí mezinárodních vztahů EU. Kdo z vás to dosud nevěděl, nechť si přečte stejnojmenné závěry Rady z 23. 5. a doplní si vzdělání.

Komisař Christos Stylianides byl 24. 5. na konferenci OSN v Mexiku a při té příležitosti Latinské Americe slíbil 14,3 mil. eur na mírnění následků přírodních katastrof. Sice teď zrovna žádné nečelí (na rozdíl od Jemenu, který kromě jiného problém s cholerou), ale evropský rozpočet to určitě unese.

Slováci chtějí dát společnosti Jaguar Land Rover 125 mil. eur, aby u nich investovala. Komise ale začala 24. 5. zkoumat, zda to není “antikohezní” a nestačilo by míň (to v případě výstavby fotbalového stadionu v Bratislavě žádné pochyby neměla).

EU se musí stát lídrem v otázkách udržitelného rozvoje. Hospodářský a sociální výbor pořádal ve dnech 22.-23. 5. konferenci a toto mu z ní vylezlo.

Nebezpečí číhá na jihu

Agilní euroombudsmanka 24. 5. zveřejnilapraktická doporučení pro interakci úředníků s představiteli zájmů” (čili s lobbisty). Dávat bacha si mají třeba na “pohostinnost”.

Eurozóna se brexitu bát nemusí, reportovala 24. 5. Evropská centrální banka. Jistě, nebezpečí nečíhá na severu, ale na jihu.

Budoucnost evropské obrany je v EU. Takhle explicitně to sice Komise 24. 5. neformulovala, když si ale její tiskovku přečtete pořádně, mezi řádky to najdete.

Rada a EP dosáhly 24. 5. dohody o penězích na projekty zaměřené na obnovu po přírodních katastrofách. Komise je s 95% kofinancem spokojena. Kdyby to ale šlo, přece jen by ještě pět procentních bodů přihodila.

Donald (Tusk) se 25. 5. setkal s Donaldem (Trumpem). První z nich po jednání řekl, že “některé otázky zůstávají otevřené”. Přeloženo: shodli jsme se, že se neshodneme.

Stále je co zlepšovat

Ve střední, východní a jihovýchodní Evropě je třeba zvýšit investice do výzkumu, vyplynulo 26. 5. z šetření Evropské investiční banky. Teď už jen, aby to dolehlo až do Prahy.

Afghánistán, Írán a Pákistán dostanou 44 mil. eur (další) humanitární pomoci. Komise o tom informovala 29. 5.

Stále je co zlepšovat, prohlásila 29. 5. Komise o zbytnělé ochraně spotřebitele. Má smysl něco dodávat?

Euroinstituce dosáhly 29. 5. dohody o iniciativě WiFi4EU. Bezplatné veřejné hotspoty na náměstích, v parcích či nemocnicích budou do roku 2020 stát 120 mil. eur.

Všichni, kdo máte problém s inkluzí ve školství, pozor! Komise 30. 5. předložila “strategii vysoce kvalitního inkluzívního vzdělávání zaměřeného na budoucnost”.

Návrh rozpočtu na 2018

Evropský sbor solidarity přezdívaný Europionýr “bude stát na pevném základě”. Komise mu 30. 5. navrhla přidělit na období do roku 2020 341,5 mil. eur. Protože jak řekl Jean-Claude Juncker, „solidarita není jen princip, je to stav mysli, který se týká samotné podstaty toho, o čem je Evropská unie”.

Komise 30. 5. zveřejnila návrh rozpočtu EU na rok 2018. Soustředí se nepřekvapivě na zaměstnanost, investice, migraci a bezpečnost. Závazky i platby by se měly oproti roku 2017 zvýšit (na 161 a 145 mld. eur), protože dotační programy naberou podle Komise příští rok “plné tempo”.

K zavedení účinného systému kontroly rybolovu je zapotřebí většího úsilí, konstatoval 30. 5. Evropský účetní dvůr. Auditorům hnulo žlučí třeba to, že  ani jedna z navštívených zemí (Francie, Itálie, Španělsko, Velká Británie) neověřovala prostornost rybolovných plavidel a dvě dokonce neověřovaly ani výkon jejich motorů (sic!).

Rizikový kapitál nemá v EU na růžích ustláno. Před čtyřmi lety to Komisi s fondy EuVECA a EuSEF moc nevyšlo, tak snad nyní. Nová pravidla byla schválena 30. 5.

Získat práci v bance bude obtížnější. Počet poboček i zaměstnanců podle zprávy Evropské centrální banky z 30. 5. setrvale klesá.

Eurozóna potřebuje “více Evropy”

0,2 % koz v EU je poraženo během posledních 50 dnů březosti. A nejde jen o kozy. Evropský úřad pro bezpečnost potravin proto 30. 5. navrhl, co s tím.

Základním právům se věnuje x předpisů a institucí, ale lidi s nimi pořád mají problém, postěžovala si 30. 5. při prezentaci výroční zprávy Agentura EU pro základní práva. Aniž by vypíchla, že katalog základních práv se neustále rozšiřuje - a povinnosti se krčí kdesi v koutě.

20 procentních bodů. Takový byl v dubnu 2017 (podle dat Eurostatu z 31. 5.) rozdíl v míře nezaměstnanosti v zemi s nejlepším (Česko, 3,2 %) a nejhorším (Řecko, 23,2 %) skóre. Průměr EU činil 7,8 %.

Eurozóna potřebuje “více Evropy”. Komise své návrhy 31. 5. prezentovala jako “možné další kroky”. Když si je ale přečtete, zjistíte, že se skutečnou debatou o budoucnosti hospodářské a měnové unie se moc nepočítá.

Iniciativy navržené Komisí podpoří “čistou, konkurenceschopnou a propojenou mobilitu”, píše se v tiskové zprávě z 31. 5. Přeloženo: na konvenční dopravu zapomeňte, nebo zaplaťte.

V Hospodářském a sociálním výboru se dívali na Terminátora. Ve zprávě o umělé inteligenci z 31. 5. jednoznačně podpořili “human-in-command approach”.

Evropská agentura pro léčivé přípravky se začala připravovat na brexit. 31. 5. poskytla stakeholderům první sadu otázek a odpovědí.

 

Ondřej Krutílek

analytik legislativy EU

B&P Research (www.bpresearch.eu)

Centrum pro studium demokracie a kultury (www.cdk.cz)

 

Štítky: