EU RADAR 4/2018

EU RADAR 4/2018
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

 • EU odhodlaně bojuje proti nemocím z povolání
 • Coreper stvrdil deal ohledně vysílání pracovníků
 • Podpora e-commerce nastavením základních pravidel doručování zásilek v celé EU
 • Rada oblažila řidiče kamionů a autobusů novými pravidly
 • Pokud eurodotace pro podnikatele, tak jen na udržitelné projekty
 • Komise touží po elektronických důkazech
 • Europoslanci odmávali revizi směrnice o energetické náročnosti budov
 • Zápis do obchodního rejstříku z tepla domova? Komise je pro
 • Komise navrhla usnadnit sdílení údajů o zdravotní péči
 • Internetová tržiště už nebudou jen o nabídce a poptávce, ale i o evropské regulaci
 • Update směrnice o audiovizuálních mediálních službách je už skoro u konce

EU NÁM

Nezaměstnanost v únoru 2018? Žádné překvapení. Nejnižší byla opět v Česku (2,4 %) a nejvyšší v Řecku (20,8 %), reportoval 4. 4. Eurostat. Být pod průměrem (7,1 %) může být občas výhoda. Tedy minimálně pro někoho.

EU odhodlaně bojuje proti nemocím z povolání. 4. 4. navrhla zařadit na blacklist dalších pět karcinogenů: kadmium a jeho anorganické sloučeniny, beryllium a jeho anorganické sloučeniny, kyselinu arseničnou a její soli a anorganické sloučeniny arsenu, formaldehyd a 4,4'-methylen-bis(2-chloranilin) aka „MOCA“. Za všechny kancelářské krysy (kterým je to šumafuk) děkuji.

  Česko je pořád zemí levné pracovní síly. Jedna osobohodina ve firmě nad deset zaměstnanců vyšla v roce 2017 na průměrných 11,3 eur, reportoval 9. 4. Eurostat.

Komise a Evropský investiční fond spustily 10. 4. program na podporu investic rizikového kapitálu do inovativních začínajících podniků. VentureEU, jak se program jmenuje, dostane do začátku 410 mil. eur, ze kterých by mělo vzniknout až 2,1 mld. eur investic.

Členské státy mohou zakázat a trestně stíhat poskytování služby UberPop, aniž předem oznámí Komisi návrh zákona, který by měl výkon takové služby postihovat. 10. 4. k tomu dospěl Soudní dvůr EU, když vynesl rozsudek ve věci C-320/16.

  Výbor stálých zástupců aka Coreper 11. 4. stvrdil deal ohledně dočasného vysílání pracovníků do jiného členského státu. Cílem je ho do dvou let zdražit, a tedy výrazně omezit. Pro řadu českých firem pořádná facka.

  Ceny bydlení rostou, konstatoval 11. 4. Eurostat. V Česku za poslední rok o 8,4 %, přičemž unijní průměr činil 4,5 %. Mírný pokles zaznamenala jen Itálie.

Komise chce občanům zpřístupnit vědecké studie týkající se bezpečnosti potravin. Napsala to 11. 4. Pokud to nebyl hoax, tak zaručeně přijde záhy. A ne jeden. Hned jak se materiály dostanou do rukou rozumbradů, kteří nevědí, kolik je jedna a jedna, ale nezdráhají se svá moudra šířit mezi prostý lid.

Unijní politika na ochranu spotřebitele je od 10. 4. nová. Tedy brzy bude, až se uplatní všechno, co si Komise vysnila. Třeba institut hromadných žalob nebo zákaz nekalé obchodní praktiky zvící se dvojí kvalita (potravin, spotřebních výrobků… dosaďte si, co potřebujete).

Nebýt dotací, pobídek a daňových úlev, nekupoval by čistá auta skoro nikdo, vyplývá ze zprávy, kterou 12. 4. zveřejnila Evropská agentura pro životní prostředí. Aha, tak proto máme v Česku jedno ekoauto na milion obyvatel!

Podpora e-commerce nastavením základních pravidel doručování zásilek v celé EU? Takhle nějak by eurointegrace mohla vypadat standardně, ne jen občas. Rada za schválení příslušného návrhu (12. 4.) zaslouží palec nahoru!

Rada 12. 4. oblažila řidiče kamionů a autobusů novými pravidly, která budou muset dodržovat už od roku 2020. Jak je tak znám, určitě budou rádi.

Pokud eurodotace pro podnikatele, tak jen na udržitelné projekty, podotkl 12. 4. Evropský účetní dvůr. A nutno dodat, že správně. Euroauditoři byli na inšpekci i v Česku a problémy s udržitelností identifikovali zhruba u pětiny zkoumaných projektů z období let 2007-2013.

Je rozdíl, zda berete methotrexát na obyčejný zánět (jednou týdně), nebo rakovinu (každý den). Evropská agentura pro léčivé přípravky proto 13. 4. oznámila, že prověří, co ještě udělat, aby nedocházelo k přehmatům, které nezřídka vedou k fatálním následkům.

Rada 16. 4. souhlasila s revizí antidumpingových pravidel. Bude například možné snáze uvalovat cla. Úplná “dávačka” to ale nebyla: proti byla Velká Británie a Španělsko, zdrželo se Irsko.

Zemědělství a “bioekonomika” si přijdou na peníze z Junckerova plánu, oznámila 16. 4. Evropská investiční banka. Evropský fond pro strategické investice by měl na projekty realizované v letech 2018-2022 poskytnout 400 mil. eur.

Stávka není mimořádná okolnost. Takže aerolinky, které jim čelí, se nemohou vymlouvat a musejí svým klientům pěkně platit (za zpoždění nebo zrušení letu). 17. 4. o tom rozhodl Soudní dvůr EU (ve  spojených věcech C-195/17, C-197/17 až C 203/17, C-226/17, C-228/17, C-254/17, C-274/17, C-275/17, C-278/17 až C-286/17 a C-290/17 až C-292/17).

Komise touží po elektronických důkazech, tedy smskách, e-mailech, chatech nebo dokumentech v cloudech. Navrhla to 17. 4. a profitovat by z toho měly orgány činné v trestním řízení. Hlavní argument: boj proti terorismu (podobně jako v případě tentýž den zveřejněného návrhu na zavedení nových občanek s povinnými biometrickými údaji). Nový termín k zapamatování: evropský příkaz ke zpřístupnění.

Europoslanci 17. 4. odmávali revizi směrnice o energetické náročnosti budov. Jestli pomůže klimatu, nevím, ale určitě nepomůže našim peněženkám. A ještě radikálně omezí svobodu, co a jak budeme moci po roce 2020 stavět.

 Inflace v EU zrychluje, v Česku zpomaluje. Pořád je u nás ale o jednu desetinku vyšší (1,6 %). Eurostat zveřejnil data za březen 2018 18. 4.

Komise 18. 4. navrhla podepsat obchodní dohody s Japonskem a Singapurem. Což je moc dobře. A tak jen doufejme, že jí do toho členské státy nehodí vidle.

Chceme o nebezpečných potravinách vědět hned, i když vědci třeba ještě nemají jasno. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 18. 4. zveřejnil výsledky průzkumu, který zrealizoval na vzorku více než 6 tis. spotřebitelů.

Katechiny ze zeleného čaje jsou bezpečné, jen se to s nimi nesmí přehánět, konstatoval 18. 4. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Játra poškodí až objemy nad 800 mg denně.

Minimální mzdy v EU rostou. Jenže jsou stále různé. Rozdíl mezi tou v Lucembursku a Bulharsku je takřka 1 740 eur, informovala 18. 4. Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound.

Europoslanci přijali pátou směrnici o boji proti praní špinavých peněz. Komise to 19. 4. přivítala. Já bych ale tak optimistický nebyl. Lotři jsou pořád napřed. Proč by na ně jinak EU musela reagovat už popáté?

 Komise chce pomoci rozvoji maloobchodu. 19. 4. proto zveřejnila sdělení, v němž popisuje situaci v jednotlivých členských státech a navrhuje, co by se dalo zlepšit. Český retail je podle dokumentu relativně málo regulovaný, ale taky neinovativní. No nevím. Když pohodlně brousím po e-shopech a pak si nemůžu u Alberta koupit rohlíky, protože je zrovna státní svátek, mám dojem, že je tomu přesně naopak.

Čerpání evropských peněz bude od roku 2019 rychlejší a méně nákladné. Rada 19. 4. stvrdila dohodu s Evropským parlamentem o “snazším využívání finančních prostředků EU”. Skoro bych i jásal, kdybych nevěděl, že se výkladu nových pravidel ujme kreativní český úředník, aby to dopadlo jako obvykle.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin 19. 4. informoval, že do konce roku zveřejní dvě zprávy o pesticidech a jejich rizicích pro spotřebitele. Prý to bude bomba.

 Zaměstnanost v EU roste. Ve věkové skupině 20-64 let dosáhla v roce 2017 72,2 %, informoval 20. 4. Eurostat. Cílem je 75 % v roce 2020. Česko už má splněno (76,7 % v roce 2016 a 78,5 % v roce 2017).

Uznávání kvalifikací je velká bolest. Možná se ale blýská na lepší časy. Členské státy 20. 4. souhlasily, že jakékoli nové regulatorní požadavky by měly na národní úrovni povinně projít “testem proporcionality”. Čili posouzením, zda jsou opravdu nutné.

Osurnia jen do ucha, varovala 20. 4. Evropská agentura pro léčivé přípravky. Pokud se gel dostane do oka, ať už psovi nebo páníčkovi, může to být problém.

EU od 21. 4. novou obchodní dohodu s Mexikem. Zatím jen na papíře, zato s příslibem zrušení všech cel, včetně těch na zemědělské výrobky. Sláva!

Státní rozpočet v plusu (1,6 % HDP), veřejný dluh relativně nízký (34 % HDP). Tak vypadalo Česko vzor 2017, informoval 23. 4. Eurostat. Takže Andrej se může radovat a začít poskytovat Evropě cenné hraběcí rady.

1 858 bývalých zaměstnanců Air France dostane 9,8 mil. eur na rekvalifikaci, navrhla 23. 4. Komise. Zdroj tradiční - Evropský fond pro přizpůsobení se globalizaci. (Pro neznalé: Ano, skutečně něco tak obludného existuje.)

Whistlebloweři pod ochranou. Komise 23. 4. předložila návrh mající vytvořit celounijní štít pro všechny ty, kteří nemají nic lepšího na práci než hlásit porušení práva EU. Nepochybuji, že některým to udělá nesmírně dobře. Rády ovšem asi nebudou firmy nad 50 zaměstnanců a obce na 10 tis. obyvatel. Na ty čeká podobná past, jakou pro ně dnes představuje GDPR.

Život v EU je spravedlivý. Komise 23. 4. zveřejnila výsledky zvláštního Eurobarometru a toto jí z něj vylezlo. Pokud nevěříte, nahlédněte pod povrch. Třeba na data z šetření v Česku.

Rada 25. 4. k radosti Komise stvrdila dohodu o vzniku evropského systému pro cestovní informace a povolení známého také jako ETIAS. Optimista se diví, že bez něj Schengen vůbec fungoval. Pesimista rovnou řekne, že nefungoval.

Zápis do obchodního rejstříku kdekoli v EU z tepla domova? Komise je pro. 25. 4. předložila návrh směrnice o “používání digitálních nástrojů a postupů v oblasti práva obchodních společností” (a o přeshraničních přeměnách a fúzích). Stává se to málokdy, ale tentokrát si Berlaymont zaslouží pochvalu.

Komise má odvahu. Na den přesně měsíc před účinností GDPR (25. 4.) navrhla “zvýšit dostupnost dat a usnadnit sdílení údajů o zdravotní péči”. Pohnutkám rozumím, mám ale poněkud obavu z provedení. Tady půjde o procházku minovým polem.

Umělá inteligence potřebuje zregulovat, seznali v Komisi a 25. 4. zveřejnili “soubor opatření” majících zajistit, že AI bude dobrým sluhou, a ne zlým pánem. V pozadí je však hlavně strach, aby nevznikl Skynet a svět nemusel zachraňovat americký Terminátor.

 Česko má dost vysokoškolsky vzdělaných lidí, zjistil 25. 4. Eurostat. Dokonce tolik, že už dávno plní národní cíl unijní megastrategie Evropa 2020. Jen té vzdělanosti jaksi nepřibývá.

V míře nezaměstnanosti jsem už dlouho mistři a Eurostat 26. 4. potvrdil, že je tomu tak i na úrovni regionů NUTS 2. Ve všech nezaměstnanost spadla pod 3,8 %. A úplně nejnižší z celé EU je v Praze (1,7 %).

Internetová tržiště už nebudou jen o nabídce a poptávce, ale i o evropské regulaci. Komise se 26. 4. rozhodla k zajištění “transparentních a spravedlivých vztahů s platformami” učinit legislativní kroky. Doufejme, že to není začátek jejich konce.

EU může za mnohé, ale určitě ne za všechno. Členské státy mohou v projektech rozvoje venkova už delší dobu vykazovat náklady snáze, jenže na novou metodiku kašlou, postěžovali si 26. 4. auditoři Evropského účetního dvora.

Update směrnice o audiovizuálních mediálních službách je už skoro u konce, informovala 26. 4. Komise. V praxi to znamená, že norma se bude víc než dosud vztahovat i na online. A i proto budou muset video on demand služby nabízet alespoň 30 % evropského obsahu.

EU SOBĚ

Ne úplně transparentním jmenováním Martina Selmayra novým generálním tajemníkem Komise si Berlaymont docela zavařil. Důkazem budiž rozsáhlá tiskovka ze 4. 4. reagující na grilování odpovědného komisaře Güntera Oettingera v Evropském parlamentu.

Počet Venezuelanů čekajících na rozhodnutí o poskytnutí azylu v EU se mezi únorem 2017 a únorem 2018 zdvojnásobil na 14 824, informoval 4. 4. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu. A to jich v roce 2014 chtělo do EU jen 325.

A co dělníci, budou si mít kde hrát?, ptá se s odkazem na borce z Katapultu Evropská nadace pro zlepšování životních a pracovních podmínek Eurofound, která 5. 4. zveřejnila zprávu o zavádění nových technologií do výroby.

Pět komisařů si 6. 4. připomnělo Mezinárodní den Romů (8. 4.). Prohlásili například, že “to, jak začleňujeme naše nejzranitelnější menšiny, je důležitou zkouškou naší evropské demokracie”. Přeberte si to sami.

Komisař pro zdraví a bezpečnost potravin Vytenis Andriukaitis se s tím u příležitosti Světového dne zdraví 6. 4. nepáral: Řekl, že všeobecná zdravotní péče musí být pro všechny. S čímž souhlasí každý. Dokud nepřijdou na přetřes peníze.

Schengenský informační systém aka SIS II zaznamenal v roce 2017 o 30 % víc přístupů než v roce 2016, oznámila 6. 4. eu-LISA (Evropská agentura pro provozní řízení rozsáhlých informačních systémů v prostoru svobody, bezpečnosti a práva). Celkem jich bylo 5 173 194 992.

Evropská agentura pro léčivé přípravky prahne po lidech se zájmem o chinolonová a fluorochinolonová antibiotika. Pokud víte, která bije, pak vězte, že EMA k nim hodlá 13. 6. 2018 uspořádat veřejné slyšení. Informovala o tom 9. 4.

V roce 2016 získalo unijní občanství 995 tis. lidí. Nejčastěji Marokánci, Albánci a Indové. V Česku šlo zpravidla o Ukrajince, Rusy nebo Slováky.

Komise 9. 4. sepsala, čeho všeho se dotkne její Digitální den: umělé inteligence, blockchainu, elektronického zdravotnictví a inovací.

Předseda Evropské rady Donald Tusk pogratuloval 9. 4. Viktoru Orbánovi k volebnímu vítězství. Stačily mu tři stručné věty.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci 10. 4. přišla na to, jak otevírat fumigované kontejnery. Raději vůbec. Nebo je předtím vyvětrat. Jak, když budou zavřené, ale už neřekla.

V roce 2017 přišlo na silnicích v EU o život celkem 25 300 lidí, což je o 300 méně než v roce 2016, informovala 10. 4. Komise. Příznivý vývoj jsme zaznamenali i v Česku. Asi jsme si u nás na ty tankodromy už zvykli.

Pokud se občan EU vrátí do své domovské země, musí mu jeho členský stát usnadnit vstup a pobyt občana nečlenského státu, s nímž v členském státě, ze kterého přichází, vytvořil nebo posílil rodinné vazby, domnívá se od 10. 4. generální advokát Michal Bobek (ve stanovisku k věci C-89/17).

Členský stát není povinen zaručit všem občanům EU, kteří se pohybují na jeho území, aby se na ně vztahoval zákaz vydání do USA, rozhodl 10. 4. Soudní dvůr EU (ve věci  C-191/16). Že by občanství Unie bylo jen papírový tygr?

Evropská centrální banka 10. 4. zahájila veřejnou konzultaci týkající se odolnosti proti kybernetickým útokům. Pokud k tomu máte co říct, zapojte se. Můžete do 5. 6. 2018 17:00.

Evropská agentura pro léčivé přípravky připravuje Brity o práci. V souvislosti s brexitem jim 11. 4. definitivně odebrala agendu související s autorizací (nových) léků a přesunula ji na zbývající členské státy.

Evropská občanská iniciativa je skvělý nástroj participativní demokracie, zaznělo mimo jiné 11. 4. na půdě Evropského hospodářského a sociálního výboru. Jenže demokracie potřebuje hlavně demokraty. A těch je v EU pomálu.

Výbor regionů 11. 4. reportoval, že z konference, kterou uspořádal, plyne jediné: místní a regionální samosprávy musejí více promlouvat do budoucnosti Evropy, zvláště když prý mají takovou podporu mezi lidmi. Dovedete si představit ten průšvih, kdyby jeho vlastní akce dospěla k jinému závěru?

Evropský úřad pro bezpečnost potravin chce vplout do vod data miningu. Od 11. 4. do 10. 7. 2018 hledá vývojáře a má pro ně nachystáno neodolatelných 23 tis. eur. #crowdsourcing

Nezletilec, který v průběhu azylového řízení dospěje, má právo na sloučení rodiny, konstatoval 12. 4. ve věci C-550/16 Soudní dvůr EU. Nesmí ale se svou žádostí otálet. Po čtvrt roce má smůlu.

Budoucnost Orchestru mladých Evropské unie je zajištěna. Minimálně do konce roku 2020. Rada 12. 4. souhlasila s tím, aby byly “nejlepšímu hudebnímu tělesu svého druhu” k dispozici peníze z programu Kreativní Evropa.

Evropské orgány dohledu nad finančními trhy pátrají, radí a informují. Naposledy 12. 4., kdy varovaly před důsledky brexitu a možnými kybernetickými útoky.

Edward Stewart zneužívá identitu a logo Evropského orgánu pro cenné papíry a trhy, informoval ESMA 12. 4. Takže bacha na něj, lotra! Jde mu o prachy.

Evropská investiční banka 12. 4. schválila devětadvacet projektů za 5,8 mld. eur. Počítá se s investicemi do dopravní, energetické i IT infrastruktury. Po celé zeměkouli kromě Česka.

Mezinárodní námořní organizace se dohodla, že půjde po krku oxidu uhličitému. Což Komisi potěšilo tak, že hned 13. 4. vydala prohlášení, že pařížská klimadohoda se konečně dočká naplnění (čti: bude líp).

Na americko-britsko-francouzský zásah v Sýrii 14. 4. zareagoval okamžitě jak šéf Komise, tak euroministryně zahraničí (a o dva dny později Rada). Je to poučné čtení. Především proto, jak umně všechny tři texty dávají najevo, že jim vojenská akce není po chuti, ale přitom s chemickými zbraněmi je třeba něco dělat.

Zástupci Evropské centrální banky byli na inspekci ve Španělsku a 16. 4. o tom podali zprávu. Tamější ekonomika roste. Ovšem ty dluhy a nezaměstnanost!

Výbor regionů se bije i za tzv. nejvzdálenejší regiony. 16. 4. informoval, že ze semináře na Tenerife plyne jasný závěr: potenciál nejvzdálenějších regionů je větší, než se zdá. Chybí jim jediné: prachy.

Tak prý se začalo jednat o povinné registraci eurolobbistů, kteří se snaží působit na Komisi, Evropský parlament a/nebo Radu. Zástupci všech tří institucí se sešli 16. 4. A to je asi tak všechno, co se k tomu dá říct. Do vysněného cíle to mají ještě sakra daleko.

Pro církev může teoreticky pracovat i neznaboh, potvrdil 17. 4. v rozsudku ve věci C-414/16 Soudní dvůr EU. Přesně to vyjádřil takto: “Požadavek církevní příslušnosti pro pracovní místo v církvi musí podléhat účinnému soudnímu přezkumu.”

Zásahy Polska v bělověžském pralese jsou v rozporu z unijním právem. Soudní dvůr EU dal 17. 4. ve věci C-441/17 jednoznačně za pravdu Komisi.

Další rozšiřování EU je v nedohlednu. Komise 17. 4. zveřejnila každoroční hodnocení kandidátských států a navrhla zahájit jednání o vstupu Makedonie a Albánie. Ovšem podmínky, které na ně i EU jako takovou klade, jsou splnitelné leda tak v dlouhodobém horizontu. Pokud vůbec.

Vražda slovenského novináře Jána Kuciaka má evropský rozměr. Eurojust 18. 4. uspořádal k jejímu vyšetřování první koordinační schůzku.

Jmenování nového generálního tajemníka Komise bylo košer, ať si europoslanci prskají, jak chtějí. Toť v kostce prohlášení komisaře Güntera Oettingera z 18. 4. k usnesení Evropského parlamentu o “politice Komise v oblasti integrity”.

Komise a OECD 18. 4. zveřejnily zprávu o problémech při integraci migrantů. Hlavní message? Že si s nimi nevědí rady ani největší evropská města. A že jejich “best practice” má k nejlepší praxi ještě dost daleko.

Prezident Evropské centrální banky Mario Draghi nedal na dobrou radu euroombudsmančinu a nevzdal se členství v údajně neprůhledné skupině bankéřů známé jako G 30. A tak si na něj 18. 4. alespoň veřejně postěžovala.

Evropský hospodářský a sociální výbor má od 17. 4. nové vedení: Lucu Jahiera, Isabel Caño Aguilarovou a Milenu Angelovovou. Itala, Španělku a Bulharku. Do štítu si vetkli ambiciózní heslo “rEUnaissance”.

EU poskytla v roce 2017 azyl 538 tis. lidí. 33 % z nich bylo ze Sýrie. V Česku našlo štěstí celých 145 osob (z čehož Syřanů bylo přesně 35), informoval 19. 4. Eurostat. Myslíte, že už se to doneslo i Tomiovi?

Zaslouží si tvar “čtyřtyčinky” KitKat ochrannou známku? Generální advokát Melchior Wathelet je od 19. 4. toho názoru, že Úřad EU pro duševní vlastnictví by se na to měl ještě podívat.

Doprava v EU bude zelená, až na ni budou peníze. Borci a borky z Evropské investiční banky 19. 4. spočítali, že ročně na její rozvoj chybí nezanedbatelná sumička: 5,5-13 mld. eur.

Evropská investiční banka 19. 4. zveřejnila zprávu o činnosti v roce 2017. Byl rekordní. Banka dosáhla 901 “dealů”. Údajně i díky Junckerově Evropskému fondu pro strategické investice.

Evropské loděnice přežijí jen tehdy, budou-li mít leadership. Respektive LeaderSHIP. V opačném případě je smete asijská konkurence, varoval 19. 4. na půdě Evropského hospodářského a sociálního výboru příznačně Polák. Marian Krzaklewski.

Nepřestává mě fascinovat, že když si Komise stanoví nějaký cíl, tak se pak všichni diví, že to taky bude něco stát. Naposledy Evropský hospodářský a sociální výbor, který 19. 4. vášnivě diskutoval o tzv. evropském pilíři sociálních práv (a spravedlivém zdanění).

Na ekonomickou migraci se zaměří další platforma. Uskupení sedmi rozvojových bank. Za všechny to 20. 4. oznámila Evropská investiční banka. Zda to však k něčemu bude, bůh suď.

82 % internetových reklam na nebezpečné chemikálie nevaruje, jak by podle tzv. nařízení CLP mělo, informovala 23. 4. Evropská agentura pro chemické látky. Docela tristní, co?

Komise není povinna v reakci na evropskou občanskou iniciativu předložit legislativní návrh, rozhodl 23. 4. ve věci T-561/14 Soudní dvůr EU. Plyne z toho především to, že občanská iniciativa není nic jiného než přitroublé šidítko pro nenapravitelné naivky.

To, že si chce Apple koupit Shazam, se ví už delší dobu. Že se to Komisi nelíbí, se ale rozkřiklo až 23. 4. poté, co zahájila své pověstné hloubkové šetření z obavy, že fúze omezí konkurenci v oblasti služeb se streamovanou hudbou. Kdy inspekce skončí, není známo.

Očkování funguje, prohlásil 23. 4., na začátku Evropského týdne očkování, výkonný šéf Evropské agentury pro léčivé přípravky Guido Rasi a pro jistotu to - za podpory Komise - stvrdil ještě instruktážním videem. Nevěřících Tomášů však po světě chodí pořád dost.

Emise CO2 z nových automobilů v roce 2017? Žádné zlepšení, konstatovala 23. 4. Evropská agentura pro životní prostředí. Ba co víc, průměrné emise oproti roku 2016 dokonce o 0,4 g/km vzrostly. Takhle ten bezuhlíkový svět, soudruzi, nevybudujeme!

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci zahájila 24. 4. dvouletou kampaň na zvýšení povědomí o nebezpečných látkách. Jmenuje se fakt poutavě a zapamatovatelně: Zdravé pracoviště má nebezpečné látky pod kontrolou.

Evropský účetní dvůr 24. 3. oznámil, že provádí audit zavádění programu SESAR na řízení letového provozu. Zda existuje šance, že nad EU bude někdy tzv. jednotné nebe, bychom měli vědět na jaře 2019.

Ikonické “hp” lze zaregistrovat jako ochrannou známku. Soudní dvůr EU rozhodl 24. 4. ve věcech T-207/17 a T-208/17 jednoznačně ve prospěch společnosti Hewlett Packard.

Evropská agentura pro léčivé přípravky se 24. 4. konečně dohodla s Nizozemskem o umístění sídla v Amsterodamu. Blahopřejeme!

Členské státy jsou na klimatickou změnu připraveny, konstatovala 24. 4. Evropská agentura pro životní prostředí. Tedy minimálně vědí, s čím přesně budou mít problém, protože mají tzv. CCIV (climate change impact, vulnerability and risk assessments). A i to se počítá. Zvláště v klimaskeptickém Česku.

Výbor regionů bude moci kafrat do jednání o nových obchodních dohodách EU. 24. 4. mu to přislíbila komisařka Cecilia Malmström.

EU se postaví fake news celoevropským kodexem, navrhla 26. 4. Komise. Má to jediný, zato podstatný háček: nikdo nikoho nepřinutí, aby se jím řídil. A podpora mediální gramotnosti je zase na dlouhé lokte.

Lionel Messi si může zaregistrovat ochrannou známku "MESSI", rozhodl 26. 4. ve věci T-554/14 Soudní dvůr EU. Záměr, aby fotbalista pod svou značkou prodával sportovní vybavení a oblečení, se nelíbila jedné španělské společnosti, která má zaregistrován trademark "MASSI".

Evropská agentura pro léčivé přípravky zahájila 26. 4. veřejnou konzultaci o nových pokynech pro klinické hodnocení očkovacích látek. Stakeholdeři mohou přispět do 30. 10. 2018.

Reálný příjem domácností v EU ve čtvrtém kvartále 2017 vzrostl, reportoval 27. 4. Eurostat. V porovnání s předchozím čtvrtletím sice jen o 0,7 %, ale lepší než drátem do oka.

Komise a “euroval” (Evropský mechanismus stability) si rozumějí. 27. 4. podepsaly memorandum o porozumění. Jako by kdy měly problém si vzájemně krýt záda. Viz dluhová krize v Řecku.

Evropská centrální banka 27. 4. zveřejnila, jak to vidí experti. Inflace v letech 2019 a 2020 mírně poklesne, růst HDP se sníží až v roce 2020 a nezaměstnanost bude i nadále taková, jaká je. Nízká a ještě nižší.

27. 4. ještě nebyl na světě draft nového víceletého finančního rámce EU pro roky 2021-2027, Výbor regionů ale už měl jasno. Jeho zpravodajem během negociací bude Chorvat Nikola Dobroslavic.

S důchodovými reformami je potíž. Komise se to sice 30. 4. pokusila zaonačit - do tiskovky napsala, že “členské státy usilují o zajištění přiměřených důchodů, avšak je třeba udělat ještě více” -, ale každý, kdo má všech pět pohromadě, ví své.

Svátek práce je svátkem sociálních výdobytků, prohlásila v jeho předvečer (30. 4.) komisařka Marianne Thyssen. A měla velkou pravdu. O práci už 1. 5. dávno nejde.

Evropské agentuře pro léčivé přípravky budou asistovat zástupci občanské společnosti. Kdo nevěří, ať tam běží. Nebo ať si alespoň přečte tiskovku z 30. 4. Adepti se mohou hlásit do 8. 6. 2018.

Mloky napadla nebezpečná houbička, informoval 30. 4. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. A vyhlásila jim válku, chtělo by se dodat.

EU SVĚTU

V Jemenu je humanitární krize a EU to nenechává chladnou. Jen v roce 2018 chce do země poslat 107,5 mil. eur, oznámila 3. 4. Komise.

Moldavsko pokročilo v provádění některých reforem, ale Bruselu je to pořád málo, sdělila 5. 4. Komise. Problém má třeba s korupcí a soudnictvím.

EU si myslí, že během tří let udělá ze 150 mil. eur 1,5 mld. eur. V Libanonu. Oznámila to 6. 4. Vím, že má být nablízku Evropská investiční banka, ale i tak: Hodně štěstí a pevné nervy!

EU podpoří zaměstnanost a malé podnikání v Jihoafrické republice, a to částkou 62 mil. eur. Komisař Neven Mimica to oznámil, jak je jeho zvykem, při návštěvě země. V JAR byl 6. 4.

Rada 6. 4. sladila své proti(severo)korejské sankce s posledními sankcemi OSN. Na černou listinu doplnila jednu fyzickou a jednadvacet právnických osob.

EU je připravena urychlit podporu tranzice v Zimbabwe, zahlásila 9. 4 Komise. 23 mil. eur ale musí stačit.

EU dala v roce 2017 na rozvojovou pomoc 75,7 mld. eur, pochlubila se 10. 4. Komise. A je pravda, že ve vztahu k hospodářskému výkonu EU a příspěvkům zbytku světa jde skutečně o ojedinělé číslo.

Rada 12. 4. prodloužila protiíránské sankce. Potrvají minimálně do 13. 4. 2019.

Gruzie dostane od EU 45 mil. eur. na hospodářskou stabilizaci a strukturální reformy, souhlasila 12. 4. Rada. V eurospeaku se tomu říká “makrofinanční pomoc”.

V Ženevě se 13. 4. sešli donoři toužící obšťastnit Demokratickou republiku Kongo. Z EU, která akci spolupořádala, by mělo do země dorazit 77 mil. eur.

Rok 2018 je rozhodujícím rokem pro zajištění míru v Jižním Súdánu,” konstatovala 16. 4. Rada. Ale dodala, že země si musí pomoct hlavně sama.

Evropská investiční a Africká rozvojová banka podpoří investice do soukromého sektoru v Nigérii. Podle zprávy z 19. 4. by mělo z EU do Afriky odtéct minimálně 20 mil. dolarů (například do akcií Rozvojové banky Nigérie).

Na unijním severokorejském blacklistu jsou od 19. 4. další čtyři lidi. Provinili se tím, že byli zapojeni do “klamavých finančních praktik”, a podporovali tak jaderný program KLDR, informovala Rada.

Komise 24. 4. zveřejnila výroční zprávu o čínském Macau a Hongkongu. Vývoj v roce 2017 byl z jejího úhlu pohledu příznivý. Princip “jedna země, dva systémy”, zdá se, jakž takž funguje.

Tunisko má cestovní mapu reforem. Komise, která do země cpe peníze horem dolem, ji 24. 4. přivítala. Poslouží minimálně jako alibi, že prachy nemizí v černé díře.

EU ve dnech 24.-25. 4. uspořádala v Bruselu druhou konferenci o Sýrii. Kromě jiného řešila, zda všichni, kteří loni slíbili do země poslat peníze, tak skutečně učinili.

Evropská investiční banka 25. 4. oznámila, že půjčí Srbsku a Černé Hoře 45 mil. eur na upgrade řízení letového provozu. Ušila to jako podporu přistupování obou zemí k EU. Podobně jako o den později v případě Bosny a Hercegoviny a tamější dálnice. Na západní Balkán EU od roku 2007 údajně poslala už 7 mld. eur.

Seychelly se mohou těšit na evropské peníze. Evropská investiční banka 26. 4. oznámila, že půjčí 12,5 mil. eur na upgrade tamějšího přístavu Port Victoria.

Rada 26. 4. zpřísnila zbrojní embargo zaměřené proti barmským vojákům a pohraničníkům. Potrvá minimálně další rok.

Štítky: