EU RADAR 2/2018

EU RADAR 2/2018
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

 • Komise navrhla revizi směrnice o pitné vodě
 • Europoslanci zablokovali geoblocking
 • EU a Norsko podepsaly dohodu o předcházení podvodům v oblasti DPH
 • 20 % hraček obsahuje ftaláty
 • Každému euroobčanovi slevovou kartičku
 • Doba pohotovosti je pracovní doba
 • Energetické štítky na elektrických spotřebičích musí ctít euromustr
 • Při hromadném propouštění si lze došlápnout i na “těhotné pracovníky”
 • Coreper stvrdil odpadový deal
 • Systém pro obchodování s emisními povolenkami nekončí
 • Komise zveřejnila návrh dohody o vystoupení Velké Británie z EU
 • Zástupci Rady, Komise a Evropského parlamentu dosáhli dohody o nové podobě směrnice o vysílání pracovníků

EU NÁM

Evropská agentura pro léčivé přípravky  aktualizovala 1. 2. pokyny týkající se regulace léků pro moderní terapii. I proto, aby se dostaly rychleji k pacientům. Dobrá práce!

Evropský účetní dvůr 1. 2. oznámil, že jeho auditoři prověřují účinnost podpor na výrobu elektřiny z větrníků a solárů. Navštíví čtyři členské státy - Německo, Řecko, Španělsko a Polsko (Česko tedy úspěšně minou). Výsledek jejich práce by měl být k dispozici začátkem roku 2019.

Komise 1. 2. reagovala na evropskou občanskou iniciativu Right2Water a navrhla revizi směrnice o pitné vodě (č. 98/83). Na seznam kritérií pro posouzení nezávadnosti vody by měly přibýt nové položky, jako je legionella a chlorečnany. A lidé by měli mít zajištěn online přístup k informacím o dostupnosti pitné vody v místě bydliště. (Komise si to maluje tak, že budou pít více vody z kohoutku, čímž podstatně uleví jak peněžence, tak planetě.)

Silniční doprava musí projít dekarbonizací a sociálně spravedlivou transformací, zahlásil 1. 2. Výbor regionů. Ať už to znamená cokoli, hezké to nebude. Zvláště pro přepravce ze střední a východní Evropy, které ti z vyspělého Západu rádi obviňují z nepěkného “sociálního dumpingu”.

   Komisařka Věra Jourová brojila 2. 2. v Praze proti dvojí kvalitě potravin. Má jít o nekalou obchodní praktiku. Stínoval jí u toho šéf sněmovního zemědělského výboru Jaroslav Sluníčko Faltýnek.

Ochranná známka spojující barvu a tvar je trochu málo, domnívá se generální advokát Maciej Szpunar ve své nezávazném stanovisku ve věci C-163/16 vydaném 6. 2.

Jsou potraviny v EU dostatečně chráněny před jedy? Odpověď budou auditoři Evropského účetního dvora hledat v Nizozemsku, Itálii a na Slovensku. Instituce to oznámila 6. 2. s tím, že výsledky bude mít k dispozici koncem roku 2018 (a že na ekopotraviny si posvítí separátně).

Europoslanci 6. 2. definitivně zablokovali geoblocking online služeb v EU. Komise to přivítala. A počítám, že tak brzy učiní i spotřebitelé. Zvláště když 27. 2. nebyla proti ani Rada.

EU a Norsko podepsaly 6. 2. dohodu o předcházení podvodům v oblasti DPH. Pro praxi je nejdůležitější to, že si obě strany přislíbily, že si budou pomáhat při vymáhání pohledávek.

Komise prozkoumá akvizici rozpoznávače hudby Shazam Applem. 6. 2. kývla na požadavek Rakouska, Francie, Islandu, Itálie, Norska, Španělska a Švédska, které se obávají nepříznivého ovlivnění hospodářské soutěže v Evropském hospodářském prostoru.

  Board Evropské investiční banky 6. 2. schválil 36 projektů v 17 členských státech. Banka by na ně měla pustit 6,5 mld. eur. A na své by si mělo přijít i Česko.

Komise 8. 2. schválila financování deseti megaekoprojektů zaměřených na přizpůsobování klimatické změně a populární koncept “oběhového hospodářství”. Z programu LIFE na ně půjde 98,2 mil. eur. Do Česka (a dalších devatenácti členských států) ale nepřiteče ani cent.

Ženy užívající přípravek Esmya by měly podstupovat každý měsíc jaterní testy, varovala 9. 2. Evropská agentura pro léčivé přípravky. Minimálně do doby, než prozkoumá, zda lék víc neškodí, než pomáhá.

Evropská agentura pro léčivé přípravky od 9. 2. jasnou představu, jak snížit expozici valproátu v těhotenství. Zdravé děti jsou víc než (vy)léčená epilepsie, bipolární porucha nebo migréna matek.

Evropská pohraniční a pobřežní stráž bude spolupracovat s Albánií. Komise 12. 2. podepsala v Tiraně dohodu. Preventivně, kdyby migrační krize zas jednou přešla do horké fáze.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy 12. 2. varoval spotřebitele před nákupem kryptoměn. Jejich ceny jsou extrémně volatilní. Což poučený spotřebitel samozřejmě ví. A těm ostatním to stejně nikdo nevysvětlí.

20 % hraček obsahuje ftaláty, informovali 13. 2. inspektoři Evropské agentury pro chemické látky. A to je jen špička (čínského) ledovce.

Každému euroobčanovi slevovou kartičku, navrhl 13. 2. Výbor regionů. Měla by podpořit turismus, zvláště na místech, jejichž výstavba nebo rekonstrukce byla realizována z “evropských” peněz. Počítám, že se stejně jako já už nemůžete dočkat.

Rada 14. 2. schválila odklad uplatňování směrnice č. 2016/97 o distribuci pojištění. Když ji spolu s europoslanci přijímala, měla velké oči. A nebýt odkladu její použitelnosti až od 1. 10. 2018, pojišťovnám by zůstaly oči pro pláč.

Eurostat 14. 2. odhadl růst HDP EU ve čtvrtém čtvrtletí 2017 na 0,6 % v porovnání se čtvrtletím třetím. Meziroční nárůst podle něj činil 2,6 %.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy zveřejnil 14. 2. nezávazný komentář, doprovozený pokyny a otázkami a odpověďmi, tentokrát ke směrnici o kolektivním investování aka UCITS. Must read pro všechny stakeholdery.

  EU v prosinci 2017 víc vyvezla než dovezla, a to o 14,3 mld. eur, informoval 15. 2. Eurostat. V porovnání s prosincem 2016 si polepšilo i Česko - export i import se zvýšily, bilance ale byla nakonec mírně horší (namísto 17,7 mld. eur jen 16,2 mld. eur).

Solidarita v EU funguje. Možná ne tak úplně s uprchlíky, ale s jinými členskými státy po přírodních katastrofách určitě. Komise 15. 2. navrhla poslat do Francie, Řecka, Španělska a Portugalska celkem 104 mil. eur na zmírnění jejich následků.

Komise 16. 2. informovala o nových výzkumných projektech financovaných z Evropského obranného fondu. Jsou čtyři (Ocean2020, ACAMSII, Gossra a Vestlife) a Česko se na nich nepodílí.

Nové potraviny (novel food) táhnou. Evropský úřad pro bezpečnost potravin proto 16. 2. zveřejnil nové pokyny pro ty, kteří by je chtěli uvádět na trh. A aby to nebyla nuda, doprovodil je poněkud bizarním videem.

Rada 19. 2. rozhodla o novém výpočtu dávek z výroby cukru pro hospodářské roky 1999/2000 a 2000/2001, aby byl v souladu s rozsudkem Soudního dvora EU. Dávky podle něj byly vypočteny chybně, což mělo za následek, že výrobci cukru zaplatili na dávkách více, než měli. Rozpočet EU to teď bude stát 195,3 mil. eur.

Polsko v Bělověžském pralese porušuje unijní právo. 20. 2. to konstatoval generální advokát Yves Bot. Zatím nezávazně, ale natolik silně, že se zdá, že Poláci ve věci C-441/17 skutečně dostanou přes prsty.

 Formální neškolní péče o děti nemá v Česku - i díky dlouhé rodičovské - tradici. Ze srovnání s ostatními členskými státy, jehož výsledky zveřejnil 20. 2. Eurostat, jsme vyšli jako pěkní lúzři. Do značné míry je to ale i pochvala.

Komise 21. 2. uložila pokuty námořním přepravcům automobilů a dodavatelům autodílů. Za tři kartely po nich žádá 546 mil. eur.

Úřad EU pro duševní vlastnictví bude se svými webináři pokračovat i v březnu. 21. 2. zveřejnil jejich harmonogram. Pokud patříte mezi stakeholdery, doporučuji se na něj podívat, aby vám něco neuteklo.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA chce, aby se míň chlastalo a fetovalo. 21. 2. proto vydalo studii, jak posílit prevenci. V tiskovce se například píše o užších a vyšších skleničkách, které pojmou méně alkoholu, než si piják myslí.

Doba pohotovosti, kterou pracovník tráví doma s povinností rychle reagovat na zaměstnavatelovy požadavky, je pracovní doba, řekl 21. 2. jednoznačně Soudní dvůr EU. Nutno ale dodat, že ve věci C-518/15 šlo o belgického hasiče, který musel reagovat do osmi minut.

Unijní mechanismus civilní ochrany dostal 22. 2. novou vzpruhu - komunikační platformu emergency.lu. Komisaře Christose Stylianidese to skoro rozplakalo.

Energetické štítky na elektrických spotřebičích musí ctít euromustr, domnívá se generální advokát Henrik Saugmandsgaard Øe. Jeho stanovisko z 22. 2. (ve věci C-632/16) je zatím nezávazné. Ale touha natřít to britskému výrobci vysavačů Dyson, které se nechtěl podvolit a euroštítky doplnil ještě štítky vlastními, bude asi silnější (podobně jako ve věci C-44/17 týkající se německé whisky pojmenované jako skotská).

Při hromadném propouštění si lze došlápnout i na “těhotné pracovníky”. Musí to mít ale nějaká pravidla, rozhodl 22. 2. Soudní dvůr ve věci C-103/16.

 Inflace v EU se v lednu 2018 meziročně snížila na 1,6 %, informoval 23. 2. Eurostat. Podobný trend jsme zaznamenali i v Česku. Jen jsme dosáhli pouze na 2,1 %.

Coreper 23. 2. stvrdil odpadový deal z prosince 2017, kdy se na něm zástupci členských států dohodli s europoslanci. Změny by měly být dalekosáhlé. Například za skládkování komunálního odpadu by měla být (skoro) hranice. V roce 2035 by ho na skládky mělo jít nejvýše 10 %.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 23. 2. autorizovala (nejen) první přípravek na léčbu novorozenecké cukrovky. Říkejte mu Amglidia.

Systém EU ETS pro obchodování s emisními povolenkami nekončí. Revidovaný a v plné síle bude šlapat po krku největším producentům CO2 i mezi lety 2020 a 2030. Nebo se o to alespoň bude snažit. Rada s tím souhlasila 27. 2.

Bakterie odolávají antibiotikům. A situace se podle zprávy Evropského úřadu pro bezpečnost potravin z 27. 2. bůhvíjak nezlepšuje.

Neonikotinoidní pesticidy klothianidin, imidakloprid a thiamethoxam představují riziko. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 28. 2. (znovu) konstatoval, že hlavně pro chudáky včely.

Důchodce nemá nárok na prodloužení pracovní smlouvy na dobu neurčitou, rozhodl 28. 2. ve věci C-46/17 Soudní dvůr EU. Jistě, k čemu by mu to taky bylo, když i on je tady jen na dobu určitou.

 Regionální HDP na hlavu lítalo v roce 2016 od 29 % do 611 % průměru EU, informoval 28. 2. Eurostat. Z českých regionů na tom byla ve srovnání s dalšími 275 NUTS 2 jako vždy nejlépe Praha (182 %). Skončila na krásném sedmém místě, o dva procentní body ji ale předstihla Bratislava, která skončila šestá.

Komise 28. 2. zveřejnila návrh dohody o vystoupení Velké Británie z EU. Možná slyším trávu růst, ale mám dojem, že z něj čiší snaha Albion ponížit. A když ne moc, tak aspoň tak trochu.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 28. 2. uveřejnila nové pokyny pro antialzheimerovské klinické studie. Mohly by napomoci k lékům, které neléčí jen příznaky, ale i příčiny.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA pustilo 28. 2. do světa zprávy o dvou nových psychoaktivních látkách - cyklopropylfentanylu a methoxyacetylfentanylu.

Zástupci Rady, Komise a Evropského parlamentu dosáhli 28. 2. dohody o nové podobě směrnice o vysílání pracovníků. Všichni museli ustoupit a deal se nakonec nevztahuje na sektor dopravy. Úplně nejlepší by ale bylo, kdyby se do stávající normy nezasahovalo vůbec. To by však někteří nesměli zaměňovat volný pohyb osob, který si i podle zprávy Evropského účetního dvora z 27. 2. zasluhuje náležitou pozornost, za “sociální dumping”.

EU SOBĚ

Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu (EASO) zveřejnil 1. 2. čísla za rok 2017. Zaznamenal 706 913 žádostí o azyl, o 43 % méně než v roce 2016. Nejčastěji je podávali Syřané, Iráčané, Afghánci a Nigerijci - a dvěma z pěti bylo vyhověno. Další, průběžně aktualizovaná data najdete na stránce Latest Asylum Trends.

Letectví a lodní doprava budou mít co dělat, aby snížily svou uhlíkovou stopu, konstatovala 1. 2. Evropská agentura pro životní prostředí. A dodala, že oba sektory by se konečně měly vykašlat na kosmetické změny. Protože ty je rozhodně nespasí.

Komise 1. 2. otevřela fórum a středisko pro sledování technologie blockchain využívané například virtuálními měnami typu bitcoin kvůli tomu, že zvyšuje bezpečnost online transakcí. Chopit příležitosti by se podle Berlaymontu mělo všechno, co má ruce a nohy: vlády, podniky i jednotlivci.

Soudržnost, konkurenceschopnost, konvergence, shrnul 1. 2. portugalský premiér Antonio Costa debatu o budoucnosti EU na půdě Výboru regionů. Zní to vzletně, ale v zásadě neměl na mysli nic jiného než mrzké prachy.

Subsidiarita je, když si regiony mohou sáhnout na peníze. Výbor regionů 1. 2. informoval, že zvažuje zasáhnout do debat o novém víceletém finančním rámci vystavením tzv. červené karty. Údajně totiž hrozí, že peníze by mohly jít i na něco jiného, než na co je samozvaný strážce regionální politiky zvyklý.

 Za evropské fondy jednodušší! Kdo jiný by si to měl vytknout do štítu než Výbor regionů a Oldřich Vlasák. Ten první proto, že mu v konečném důsledku beztak o nic jiného než o fondy nejde, a ten druhý proto, že pochází ze země, která to umí osladit jak Evropě, tak hlavně sama sobě. A bohužel nejen v oblasti dotací. (Více v tiskovce z 1. 2.)

Po Polsku, které údajně nectí vládu práva, už jdou i ve Výboru regionů, potvrdilo 1. 2. jeho plénum. Samozřejmě s čestnou výjimkou polských delegátů.

 Komise 2. 2. zveřejnila jména vítězů dalšího ročníku překladatelské soutěže Juvenes Translatores. Všech 28 vítězů bude pozváno do Bruselu, kde 10. 4. 2018 dostanou diplomy. Za Česko Anna Kovárnová z Gymnázia Jírovcova v Českých Budějovicích. Překládala z angličtiny do češtiny. Takže congrats!

Ženská obřízka trápí EU jako máloco. 2. 2. podpořil zvýšení právní ochrany jejích odpůrců Evropský institut pro rovnost žen a mužů a 5. 2. jej u příležitosti Mezinárodního dne nulové tolerance vůči mrzačení ženských genitálií jednoznačně podpořilo i kvarteto komisařů v čele s komisařkou Věrou Jourovou.

EU spotřebovala v roce 2016 více energie, než měla, informoval 5. 2. Eurostat. No a vzhledem k tomu, že si do roku 2020 dala závazek spotřebovat maximálně 1 483 mil. tun ropného ekvivalentu (a spotřebovala o 4 % víc, přičemž data meziročně docela dost lítají), zdá se, že si zadělala na problém.

Komise i letos udělí cenu Lorenza Nataliho novinářům, kteří se věnují rozvojové politice. Oznámila to 5. 2. s tím, že nominace lze zasílat do 9. 3. 2018. Najde se někdo i v Česku?

Předseda Evropské rady Tusk a předseda Komise Juncker pozvali 5. 2. tureckého prezidenta Ergogana do bulharské Varny. 26. 3. 2018 by si tam měli povykládat o “otázkách společného zájmu”.

Evropská investiční banka hodlá rovnat pohlaví. 5. 2. světu sdělila, že se na své investice bude bude dívat i prizmatem toho, co máme mezi nohama.

Evropská agentura pro léčivé přípravky je transparentní až na půdu. 6. 2. jí to potvrdil Soudní dvůr EU, a to hned ve třech věcech (T-235/15, T-718/15 a T-729/15).

 #CohesionAlliance prezentoval na setkání Visegrádské čtyřky Plzeňák Petr Osvald. Asi to bylo velké, protože Výboru regionů 6. 2. stálo za to, aby k tomu vydal speciální tiskovku.

Do výzkumu bezpečnosti potravin musí jít víc veřejných prostředků. 6. 2. to navrhlo Poradní fórum Evropského úřadu pro bezpečnost potravin. Pochopitelně ale neřešilo, kde peníze vzít.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA zveřejnilo 6. 2. svůj pracovní program pro roky 2018-2020. Jedním z klíčových témat je implementace nového nařízení o nových psychoaktivních látkách.

Výbor regionů si EU představuje jak Hurvínek válku. Měla by být blíž místním a regionálním samosprávám a ještě založena na solidaritě. Co z toho plyne? Že města a regiony chtějí hlavně peníze, a to i po roce 2020. Jinak tiskovku z 6. 2. číst nelze.

Evropská agentura pro léčivé přípravky bude muset před brexitem z Londýna do Amsterodamu a ještě do provizoria. Správní rada proto 7. 2. řešila, co s tím. Nizozemci ji ale, zdá se, uklidnili. Minimálně do 28. 2.

Twinning, dlouhodobá partnerská spolupráce mezi členskými státy EU a státy kandidátskými na úřednické a expertní úrovni, slaví 20 let. S novým projektem v Makedonii přesáhl počet projektů za celé dvě dekády 2 700, pochlubila se 7. 2. Komise.

Rozvojová pomoc EU Barmě  v letech 2012-2016 byla podle euroauditorů zásadní, ale rozhodně ne bezchybná. Problémy Evropský účetní dvůr odhalil 7. 2. především v její (ne)efektivitě.

Zimní hospodářská prognóza 7. 2. potěšila: Komise v letech 2018 a 2019 očekává “stabilní a trvalý růst”. Teď už jen aby to byla pravda. EU totiž například čeká brexit. A Komise pro rok 2019 vyšla z “čistě technického předpokladu”, že obchodní vztahy mezi EU-27 a Spojeným královstvím zůstanou beze změny.

Sociální situace v EU je podle zprávy Komise z 9. 2. díky vysoké míře zaměstnanosti čím dál lepší. V kontrastu k situaci politické, chtělo by se dodat.

Euroombudsmanka bojuje za transparentnější Radu. Členské státy se jí ale vzpínají, jak podotkla 13. 2. Proto jim dala deadline. Otevřít se mají do 9. 5. 2018, kdy všichni eurofilové slaví Den Evropy.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 13. 2. zveřejnila veterinární “highlighty” roku 2017. Doporučila autorizovat osmnáct přípravků, obsahujících sedm nových účinných látek, včetně deseti vakcín.

Jsme Evropa “vítačů”, pomozte nám!, žádá nová evropská občanská iniciativa. Komise ji zaregistrovala 14. 2. Organizátoři chtějí, aby v Berlaymontu zajistili, že nikdo nebude házet klacky pod nohy dobrovolníkům, kteří pomáhají uprchlíkům. Aby je ale někdo poslouchal (ty organizátory), potřebují za rok nasbírat alespoň 1 mil. podpisů z minimálně čtvrtiny členských států.

Komise 14. 2. stručně prezentovala možnosti financování EU po roce 2020 a jejich důsledky. Protože jak moudře řekl její předseda Jean-Claude Juncker, “rozpočty nejsou jen otázkou účetnictví” (byť Evropský účetní dvůr si myslí něco jiného), ale “jde v nich i o priority a ambice”. A aby toho nebylo pro hlavy států a vlád 23. 2. málo, přihodila k nim tentýž den ještě nápady na zefektivnění fungování unijních institucí (Spitzenkandidáti, nadnárodní kandidátka do Evropského parlamentu a tak dál a tak podobně).

Sociální sítě musí pro ochranu spotřebitelů udělat víc. Už to není takový průšvih jako před rokem, ale pořád je to málo. Přinejmenším Věře Jourové, která se 15. 2. vyjádřila k otázce změn ve smluvních podmínkách Google+, Facebooku a Twitteru.

Banky v EU spravují čím dál méně peněz a mají čím dál méně nesplácených úvěrů, informovala 15. 2. Evropská centrální banka, když prezentovala data z konce září 2017.

EU může ratifikovat Marrákešskou smlouvu o přístupu k vydaným dílům pro nevidomé a zrakově postižené osoby. Rada k tomu 15. 2. udělila zmocnění.

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy dělá od 16. 2. průzkum. A zve všechny stakeholdery, aby se do něj do 30. 3. 2018 zapojili.

Viceprezidentem Evropské centrální banky by se mohl stát Luis de Guindos. 19. 2. ho podpořila Euroskupina. Pokud mu to dobře dopadne, 1. 6. 2018 by měl na osm let nahradit Vítora Constância.

Turecko by mělo s uprchlíky pomáhat víc, vzešlo 15. 2. z pléna Evropského hospodářského a sociálního výboru. Prostor pro zlepšení tu je. A prý nemalý.

Novináři píšící o migraci ve Středozemí mohou získat cenu. Stačí mezi 15. 4. a 15. 5. 2018 publikovat tematický článek a přihlásit se, informoval 15. 2. Evropský podpůrný úřad pro otázky azylu. Oceněno bude osmačtyřicet textů a každý autor si může přijít na 750-7 000 eur.

Počet výskytů nodulární dermatitidy skotu (lumpy skin disease) v EU meziročně poklesl o 95 %, informoval 19. 2. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Úspěch samozřejmě přičetl sám sobě.

Rada, Komise a Evropská centrální banka vedly 19. 2. makroekonomický dialog se sociálními partnery. Každý si řekl to svoje a šli domů.

Euroombudsmanka chce rychleji řešit stížnosti na nepřístupnost unijních dokumentů. Oznámila to 19. 2. Dotčených institucí se už nebude slušně ptát a prostě je hned požádá o vše, co potřebuje. Pak by jí měly stačit dva měsíce.

Generální sekretářkou Evropské investiční banky bude Marjut Santoni. Úřadu se Finka ujme 1. 3. 2018, uvádí se v tiskovce z 20. 2.

Novým generálním tajemníkem Komise byl 21. 2. jmenován Junckerův německý stín Martin Selmayr. 1. 3. 2018 nahradil Nizozemce Alexandera Italianera. Jedním z jeho prvních úkolů bude ukočírovat rostoucí počet žen na seniorských pozicích.

Komise a UEFA 21. 2. podepsaly novou smlouvu o spolupráci pokrývající období do konce roku 2020. Cílem je přihřát si europolívčičku při pořádání Eura 2020, které se má odehrát ve dvanácti různých městech v rámci i mimo EU.

Rada 21. 2. zaujala postoj k revizi pravidel financování evropských politických stran a nadací. Cílem údajně je účinněji bránit nekalým praktikám. Legislativním bičem a omezením přísunu finančního cukru.

Nástupce programu Horizont 2020 by měl mít větší regionální rozměr, zaznělo 21. 2. na konferenci Výboru regionů. Zástupci municipalit a regionů už dříve požádali o navýšení rozpočtu EU a teď si z něj “jen” chtějí ukrojit větší část. A výzkum a inovace byly zrovna po ruce.

Středomořské ženy už nechtějí být domácími puťkami a města a regiony jim od toho pomohou. Zhruba takový dojem na mě udělala tiskovka Výboru regionů z 21. 2.

Evropská centrální banka 22. 2. zveřejnila výsledky svého hospodaření v roce 2017. Nejspíš to v jejím případě není nejdůležitější, ale její čistý zisk oproti roku 2016 vzrostl o 82 mil. eur na 1 275 mil. eur.

Důstojnost, spravedlnost a solidarita. Těmito europrincipy se 22. 2. oháněla komisařka Věra Jourová, když se rozohňovala u příležitosti Evropského dne obětí zločinu.

Z Výboru regionů 22. 2. vypadla perla: Kultura a vzdělávání jsou nástroje na posílení evropské identity a sociální soudržnosti. Pokud jste to nevěděli, tak si to zapište za uši.

Tak nám podruhé zasedla Broadband Platform, společná iniciativa Komise a Výboru regionů pro otázky vysokorychlostního připojení k internetu. Vzhledem k tomu, že příslušná tiskovka se na webu objevila až tři týdny nato (23. 2.), je zřejmé, že “digitální rozdělení” společnosti (na ty, kteří rychlý net mají a kteří ne) zas tak palčivé není.

Předseda Evropské rady Donald Tusk se 23. 2. vyjádřil k právě skončivšímu summitu. Mluvil o složitých jednáních o unijním víceletém rozpočtu, brexitu, Turecku, Sýrii, ale i o “bruselské bublině”.

 Rada 28. 2. jmenovala devět soudců a tři generální advokáty Soudního dvora EU. Soudcem se od 7. 10. 2018 znovu stane i Čech Jiří Malenovský. Na dalších šest let.

Evropská investiční banka a Evropská obranná agentura podepsaly 28. 2. memorandum o porozumění. Jak řekl šéf druhé z institucí Jorge Domecq, EIB a EDA jsou “přirozenými partnery”.

EU SVĚTU

Evropská investiční banka se 1. 2. pochlubila, jak pomáhá zemím západního Balkánu. Jen v roce 2017 tam poslala 548 mil. eur. A dalších 347 mil. eur je na cestě. (To na Keňu naposled tolik nevyšlo.)

Komisař Neven Mimica byl 1. 2. v Dakaru. Navštívil tam konferenci Globálního partnerství pro vzdělávání. EU je prý už nyní podporuje z 63 %.

Rada 2. 2. doplnila seznam osob, na něž se vztahuje zmrazení majetku a cestovní omezení kvůli k situaci v Jižním Súdánu. Připsala na něj další tři kousky, takže jejich počet stoupl na devět. Slavná OSN jich má jen šest.

Brusel 5. 2. počtvrté jednal s Gruzií o jejím přidružení k EU. Společná tiskovka je ale taková všehochuť pro stakeholdery. Pokud se o zemi nezajímáte, asi vás nedojme.

Komise 6. 2. schválila strategii pro „přesvědčivou perspektivu rozšíření pro západní Balkán a větší angažovanost EU v tomto regionu“. Sestává z šesti iniciativ zaměřených na právní stát, bezpečnost a migraci, společensko-hospodářský rozvoj, dopravní a energetické propojení, digitální agendu a usmíření a dobré sousedské vztahy. A samozřejmě na ni půjdou i nějaké ty peníze (jen v roce 2018 1,07 mld. eur).

Evropská investiční banka se už těší, jak pomůže jižním sousedům EU, především s migrací. 8. 2. přivítala jednoznačnou podporu ze strany europoslanců. A hlavně 3,7 mld. eur, které bude moci nově přerozdělit. Rada deal stvrdila 27. 2.

Komise reprezentovala 9. 2. EU na Světovém fóru měst v Malajsii. Na udržitelném rozvoji měst prý maká jak Andrej a dokonce se posunula i v otázce “celosvětové harmonizované definice měst”.

Evropská investiční banka zainvestuje ve Rwandě. 19. 2. tam slíbila poslat 69 mil. eur. Na kanalizaci například.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA pokračuje v podpoře programu CADAP zaměřeném na střední Asii. Viz tiskovka z 22. 2. Člověk nemusí být zrovna lumen, aby přišel na to proč.

Rada 22. 2. prodloužila zbrojní embargo vůči Bělorusku a sankce vůči čtyřem jeho občanům o další rok. Do 28. 2. 2019.

EU 23. 2. oznámila, že za úspěšná jednání o Sahelu může hlavně ona. Po mezinárodní konferenci, která se ten den uskutečnila, by si Burkina Faso, Čad, Mali, Mauretánie a Niger měly přijít na politickou, bezpečnostní a finanční pomoc v řádu stovek milionů eur.

EU nemá slov, která by byla s to popsat hrůzy lidí z východní Ghouty. Toť začátek tiskovky z 23. 2. Pro zahraničně politického trpaslíka vlastně příznačný.

EU 26. 2. rozšířila sankce proti KLDR - “dokončila provedení opatření” stanovených rezolucí Rady bezpečnosti OSN 2397/2017. Znamená to třeba, že do země z EU nesmějí žádné dopravní prostředky. A z Koreje do EU například zemina.

EU bude i nadále v čele celosvětového úsilí v oblasti klimatu, i kdyby čert na koze jezdil, souhlasila 26. 2. Rada.

Rada 26. 2. “přijala závěry” k Barmě, Kambodži, Maledivám, Moldavsku a prioritám v rámci fór OSN pro lidská práva v roce 2018. Leitmotivy? Kromě lidských práv například korupce a soudnictví.

Svěřenský fond pro Afriku zafinancuje tři projekty bratru za 150 mil. eur, oznámila 26. 2. Komise. Zaměří se - v souladu s dohodou s Africkou unií a OSN - na ochranu migrantů. Jejich (re)integrací v Libyi a Etiopii.

Sankce proti Sýrii se od 26. 2. vztahují na další dva tamější ministry. Celkový počet sankcionovaných osob s hluboce zmrazeným majetkem tak vzrostl na 257.

Zásadní věc: Rada a Evropský parlament 26. 2. našli způsob, jak do unijního práva inkorporovat ochranná opatření přijatá mezivládní Regionální organizací pro řízení rybolovu v jižním Tichomoří SPRFMO.

Není třeba se bát: EU a Agentura OSN pro pomoc palestinským uprchlíkům na Blízkém východě UNRWA 27. 2. potvrdily “pevný závazek sloužit palestinským uprchlíkům”. Hlavně finančně.

Východní Ukrajina potřebuje humanitární pomoc. Komise 28. 2. oznámila, že do země pošle 24 mil. eur. Na jídlo, vodu a lékařskou pomoc například.

O EU RADARU

Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Kompletní archiv EU RADARU je k dispozici na goo.gl/aGYlCF. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.

Štítky: