EU RADAR 1/2018

EU RADAR 1/2018
Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami.

NEPŘEHLÉDNĚTE

 • EU opět podpoří propagaci zemědělských produktů po celém světě
 • Komise zmodernizovala pravidla pro poskytování státní podpory
 • Coreper schválil “nařízení o sdílení úsilí” v odvětvích, která nespadají do systému obchodování s emisními povolenkami
 • Komise chce dát státům více autonomie při stanovování sazeb DPH
 • Od 7. 2. 2018 se uplatní upgradovaná verze nařízení o mezibankovních poplatcích za platby kartou
 • Postup při makroekonomické nerovnováze není technický, ale politický
 • GDPR straší
 • Komise znovu upozornila na neplnění povinností ze strany Česka
 • Komise může s Velkou Británií jednat o přechodném období
 • Chemická legislativa REACH umožní od 1. 6. 2018 prodej pouze řádně registrovaných látek
 • Komise navrhla sjednotit klinická hodnocení zdravotnických technologií
 • Velvyslanci při EU potvrdili další zpřísnění směrnice o energetické náročnosti budov

EU NÁM

Evropská kultura má pro rok 2018 dvě hlavní města - Leeuwarden a Vallettu, informovala 3. 1. Komise. Nevíte-li kam letos vyrazit (a nejste-li zrovna kulturní barbaři), navštivte je. Nizozemci i Malťané prý připravili bohatý program.

  Nezaměstnanost v listopadu a prosinci 2017? Eurozóna 8,7 %, EU-28 7,3 % a Česko 2,5 % a 2,3 %. Zdroj: Eurostat, 9. 1. a 31. 1.

Evropský účetní dvůr 9. 1. informoval, že se zaměří na welfare hospodářských zvířat. Audit by se měl zabývat jejich životem, přepravou a smrtí.

3-monochlorpropandiol (3-MCPD) nacházející se například v palmovém oleji je v pohodě, informoval 10. 1. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Přehánět by to s ním však neměly děti, mladí a muži, kteří chtějí zůstat plodní.

“Společná pomoc při podpoře projektů v evropských regionech” aka JASPERS vykazuje významné nedostatky, řekli 11. 1. euroauditoři. JASPERS podle nich nemá žádné jasně měřitelné cíle, a tak není jasné, zda plní svůj účel.

Komise chce investovat 1 mld. eur do superpočítačů. Oznámila to 11. 1. Když si ale příslušnou tiskovku přečtete pořádně, zjistíte, že tak horké to nebude. Samotná EU poskytne na projekt EuroHPC do roku 2020 jen 486 tis. eur.

Generální advokát Melchior Wathelet tvrdí, že pojem „manžel nebo manželka“ zahrnuje pro účely svobody pobytu občanů Unie a jejich rodinných příslušníků i manžela nebo manželku stejného pohlaví. Řekl to 11. 1. ve svém právně nezávazném stanovisku ve věci C-673/16.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin (EFSA) 12. 1. zahájil veřejnou konzultaci týkající se posuzování rizik nanotechnologií v potravinářství. Příspěvky lze zasílat do 4. 3. 2018.

  13. 1. uplynula implementační lhůta směrnice (č. 2015/2366) o platebních službách známé také jako PSD2. Komise spotřebitelům den předem slíbila “levnější, bezpečnější a inovativnější elektronické platby”. Zvláště v Česku by to bylo záhodno. Byť v poslední době se i u nás situace docela zlepšuje.

EU opět podpoří propagaci zemědělských produktů po celém světě, oznámila 12. 1. Komise. Alokuje na ni 169 mil. eur, o 27 mil. eur více než v roce 2017. Ano, je to šílené číslo. Pokud vám to ale nevadí a/nebo máte v šuplíku nějaký projekt, vězte, že deadline pro podání návrhů je 12. 4. 2018.

Polští loďaři dostali 15. 1. z Bruselu dvě zprávy. Ta dobrá je, že Komise schválila investiční podporu malým a středním podnikům. Ta špatná je, že začala šetřit daňové pobídky polské vlády.

Komise zmodernizovala pravidla pro poskytování státní podpory - a podle všeho udělala dobře. Když si přečtete tiskovku týkající se roku 2017 (z 16. 1.), předpokládám, že dospějete k témuž závěru jako já.

Oběhové hospodářství = bezplastové hospodářství. Všechny plastové obaly budou recyklovatelné, bude omezeno používání plastů na jedno použití a bude zakázáno úmyslné používání mikroplastů. To vše do roku 2030 a ideálně nejen v EU. Komise svůj záměr - za mocné informační podpory Eurostatu - označila 16. 1. za “strategii”.

  Inflace v Česku v prosinci 2017 mírně zpomalila na 2,2 %, ale pořád byla vyšší než průměr EU (1,7 %) i eurozóny (1,4 %), informoval 17. 1. Eurostat.

Coreper 17. 1. schválil “nařízení o sdílení úsilí”, které definuje závazné cíle snižování emisí v odvětvích, která nespadají do systému obchodování s emisními povolenkami. Sektory jako stavebnictví, zemědělství či doprava by měly své emise do roku 2030 snížit alespoň o 30 % oproti roku 2005. Vítejte v pekle!

Děti musí získat “klíčové” a digitální kompetence, navrhla 17. 1. Komise. A Rada bude nejspíše pro. Protože výsledkem nebude žádná závazná norma, ale pouhé doporučení. I když: budou si chtít členské státy nechat radit i o “společných hodnotách, inkluzivním vzdělávání a evropském rozměru výuky”?

Komise 18. 1. zveřejnila zprávu o nesplácených úvěrech v EU. Průměrně jich ve druhém kvartále 2017 bylo 4,6 %, tedy o jeden procentní bod méně než v roce 2016. Což Berlaymontu dává naději, že v rámci EU nakonec skutečně vznikne vytoužená “bankovní unie”.

Ceny bydlení rostly v Česku nejvíce z celé EU i ve třetím kvartále 2017. Meziročně o 12,3 %, přičemž celounijní průměr činil pouhých 4,6 %. Eurostat svá data zveřejnil 18. 1.

Evropská investiční banka se 18. 1. ohlédla za rokem 2017. Schválila celkem 901 projektů, na něž přislíbila 78,16 mld. eur. (Data za jednotlivé členské státy najdete ve factsheetu.)

Komise chce dát členským státům více autonomie při stanovování sazeb DPH. 18. 1. zveřejnila na své poměry mimořádně flexibilní text umožňující kromě základní 15% sazby zavést dvě sazby v rozmezí 5-15 %, jednu sazbu v rozmezí 0-5 % a sazbu 0 % pro zboží od DPH osvobozené. Což vyváží i “ale”, která návrh obsahuje rovněž.

Komise 18. 1. informovala, že od 7. 2. 2018 se uplatní upgradovaná verze nařízení o mezibankovních poplatcích za platby kartou. Pro spotřebitele je klíčové, že “schémata platebních karet” budou na základě nových technických standardů umožňovat, aby transakce zpracovávali odlišní zpracovatelé. Přeloženo do češtiny: platby kartou by měly zlevnit.

Vznikají GMO jen transgenezí nebo i mutagenezí? Na tuto zapeklitou otázku se pokusil najít odpověď generální advokát Soudního dvora EU Michal Bobek. Své stanovisko ve věci C-528/16 zveřejnil 18. 1. Čtení na dobrou noc to teda není, fajnšmekři jej ale ocení.

V roce 2016 splnily unijní emisní cíle všechny sledované automobilky, informovala 18. 1. Evropská agentura pro životní prostředí. Pokud si ale svůj kredit chtějí zachovat i v dalších letech, “budou muset pokračovat v úsilí”. Třeba tím, že omezí nabídku dieselů (protože větší zlo aby člověk na světě pohledal).

Evropská investiční banka podpořila v roce 2017 české projekty částkou 1,16 mld. eur. Vyplývá to ze zprávy uveřejněné 19. 1.

V devíti členských státech včetně Česka je horší ovzduší, než by mělo být. Komisař Karmenu Vella si proto 19. 1. pozval na kobereček (na 30. 1) příslušné ministry životního prostředí, aby jim sdělil, že pokud s tím něco neudělají, bude Komise jejich země žalovat u Soudního dvora EU za porušování unijní legislativy.

Rada 22. 1. zveřejnila mandát pro jednání o nové asociační dohodě s Chile, který Komisi udělila v listopadu 2017. Přiznala, že tak transparentní asi ještě nebyla.

Hydroxyanthracenové deriváty mohou poškodit DNA a způsobit rakovinu střev, varoval 23. 1. Evropský úřad pro bezpečnost potravin. Používají se třeba v potravinových doplňcích s projímacími účinky.

Postup při makroekonomické nerovnováze, který EU používá jako bič na “neposlušné” členské státy, není technický, jak by měl být, ale politický, konstatoval 23. 1. Evropský účetní dvůr. “Za relevantní možnost snížení nerovnováh se označují reformy vycházející ze strategie Evropa 2020. V důsledku toho některá doporučení souvisejí s makroekonomickou nerovnováhou jen vzdáleně, pokud vůbec.”

Evropská agentura pro léčivé přípravky 23. 1. reportovala, že v roce 2017 autorizovala 92 léků, z nichž 35 obsahovalo novou účinnou látku. To si zaslouží respekt.

Tak nám černé tečky napadly i citrusy v EU. Respektive spíš ne. Evropský úřad pro bezpečnost potravin 23. 1. informoval, že přezkoumal údajné důkazy o přítomnosti Phyllosticta citricarpa v Portugalsku, Itálii a na Maltě - a zdá se, že je vyvrátil.

Evropský úřad pro bezpečnost potravin dospěl 24. 1. k názoru na listerii. Ohrožuje zejména ženy mezi 25 a 44 a všechny nad 75.

Lidi spí víc v hotelích. A v roce 2017 tomu nebylo jinak. Největší nárůst zaznamenalo Lotyšsko (12 %), Slovinsko (11,3 %) a Chorvatsko (10,6 %). Výrazně pozadu nezůstalo ani Česko (7,7 %), informoval 24. 1. Eurostat.

Vládní dluh v EU ve třetím kvartále 2017 poklesl, napsal 24. 1. Eurostat. Nejvíce v Česku. V porovnání s druhým čtvrtletím o 4,3 procentního bodu.

Qualcomm dostal 24. 1. od Komise pokutu 997 mil. eur za zneužití dominantního postavení na trhu. Společnost platila Applu za to, že nebude kupovat chipsety do iPhonů a iPadů od jejích konkurentů.

Po Polsku bude v Bruselu na tapetě, zdá se, Rumunsko. Jean-Claude Juncker a Frans Timmermans vydali 24. 1. varující “společné prohlášení k poslednímu vývoji” v rumunském soudnictví.

Komise 24. 1. informovala o dalších krocích proti radikalizaci teroristů. Ve věznicích, na netu, ale i jinde.

Migranti potřebují kromě přijetí vzdělávání, zaměstnání, bydlení a přístup k veřejným službám. Tak to 24. 1. definovala Komise. A současně navrhla, jak pro tyto účely dojit evropské fondy. Podporu získala okamžitě a navíc ze strany skutečně silného hráče: Evropského hospodářského a sociálního výboru.

GDPR straší. Komise proto 24. 1. vydala pokyny, které mají od 25. 5. 2018 umožnit “přímé a bezproblémové uplatňování nových pravidel na ochranu údajů v celé EU”. Jinak bude zainteresovaným hrozit pokuta až 20 mil. eur.

Komise 25. 1. uspořádala první summit o vzdělávání. Hlavním a jediným tématem bylo “kvalitní, inkluzivní vzdělávání založené na hodnotách”. Do roku 2025 ve vašem kině.

Individuální žaloba proti Facebooku? Proč ne! S tou kolektivní ale aktivista Max Schrems utře. 25. 1. o tom rozhodl Soudní dvůr EU (ve věci C-498/16).

Žadatel o azyl nemůže být podroben psychologickému testu za účelem určení jeho sexuální orientace. Zvlášť když jde o Nigerijce v Maďarsku. Soudní dvůr EU bývá málokdy tak přímočarý jako v rozsudku ve věci C-473/16 (z 25. 1.).

Česko splnilo svůj závazek týkající se podílu energie z obnovitelných zdrojů na celkové spotřebě o čtyři roky dříve, informoval 25. 1. Eurostat. Cíl pro rok 2020 si mohlo v roce 2016 odškrtnout spolu s námi dalších deset členských států.

Komise 25. 1. znovu upozornila na neplnění povinností ze strany členských států včetně Česka. Tentokrát máme problém s implementací směrnic o STK (č. 2014/45 a 2014/47), směrnice č. 2015/719 týkající se rozměrů a hmotnosti kamionů a ještě jsme Bruselu nesdělili, kdo je u nás odpovědný za uplatňování pravidel tzv. Nagojského protokolu o přístupu ke genetickým zdrojům, jak nám ukládá nařízení č. 511/2014. Čili slušná nakládačka.

Energetická infrastruktura dostane 873mil. injekci z Nástroje na propojení Evropy aka CEF, oznámila 25. 1. Komise. Česko sice mezi obmyšlenými státy nechybí, sáhne si ale jen na drobné - sotva 1,6 mil. eur.

HDP a inflace porostou, nezaměstnanost poklesne. Bankéři jsou podle zprávy Evropské centrální banky z 26. 1. pro roky 2018 a 2019 mírnými optimisty.

Domácnosti v EU víc mají, ale taky víc spotřebují. Eurostat 26. 1. zveřejnil data za třetí čtvrtletí roku 2017.

Evropská agentura pro léčivé přípravky 26. 1. udělala radost nejen všem hemofilikům: souhlasila s autorizací preparátu Hemlibra.

Rada 29. 1. souhlasila se zrušením automatického intervenčního nákupu sušeného odstředěného mléka. EU ho má ve skladech na 400 tis. tun. Přitom by tak ráda pomohla zemědělcům a trhu.

Eurostat 29. 1. informoval o finančních závazcích vlád členských států. Česko na tom není špatně.

Komise může s Velkou Británií jednat o přechodném období. Rada jí k tomu 29. 1. dala mandát. Výsledkem by mělo být to, že unijní právo - včetně práva duševního vlastnictví - se v zemi bude uplatňovat i po brexitu, a to až do 31. 12. 2020.

Úřad EU pro duševní vlastnictví bude v únoru pořádat pět webinářů. Informoval o tom 29. 1. Fajnšmekři si přijdou na své, ostatní to ani nezapínejte.

Chemická legislativa REACH umožní od 1. 6. 2018 prodej pouze řádně registrovaných látek (a týká se to i těch, jichž se v EU ročně prodá jen do 100 tun). Evropská agentura pro chemické látky proto 31. 1. uspořádala v Helsinkách setkání stakeholderů, aby se pokusila přitlačit na ty, kteří na své závazky dosud kašlali.

Komise 31. 1. navrhla sjednotit klinická hodnocení zdravotnických technologií a léků v EU, ale až po šesti letech od schválení nové normy. To zní fér, ne?

Evropský účetní dvůr 31. 1. sdělil, že zkoumá strategii EU pro boj proti desertifikaci. Česko je ale v tomto ohledu z obliga. Problém s ní ale má nebo může mít až třináct členských států.

Velvyslanci při EU 31. 1. potvrdili další zpřísnění směrnice o energetické náročnosti budov. Tisková zpráva je sice optimistická - všechno má být efektivnější, jednodušší a elektromobilnější -, ale věřte jí, když víte, co způsobila a ještě způsobí stávající podoba této normy (č. 2010/31).

Jak podpořit rozvoj léků pro děti a revidovat příslušnou legislativu, ptá se od 31. 1. Komise a Evropská agentura pro léčivé přípravky. Tentokrát ale netřeba písemných odpovědí, pouze zájem o workshop konaný 20. 3. 2018 v Londýně. Hlásit se můžete do 14. 2. 2018.

EU SOBĚ

EU nesmí být “územně slepá”. Šéf Výboru regionů Karl-Heinz Lambertz tím měl 8. 1. na mysli, že nesmí zapomínat na regiony. A hlavně na peníze, které si spolu s městy zaslouží i po roce 2020.

Pět eurokomisařů si zapřemýšlelo, jak bojovat s nelegálním online obsahem. Výsledky svého brainstormingu zveřejnili 8. 1., den před setkáním se zástupci provozovatelů sociální sítí (kteří podle nich pořád nedělají dost).

Evropský hospodářský a sociální výbor tlačí na kybernetickou bezpečnost. V tiskovce z 9. 1. je řada zajímavých postřehů. Jenže pokud bude chtít všechno a hned, je dost pravděpodobné, že nebude mít nic.

Komise 11. 1. informovala, že se poprvé sešla platforma “pro účely plnění cílů OSN v oblasti udržitelného rozvoje v EU”. Jejích třicet členů se dohodlo, že letos přispějí do diskusního dokumentu o směřování k udržitelné Evropě. Očekávejme tedy něco vskutku velkého!

Evropský orgán pro cenné papíry a trhy (ESMA) 11. 1. zveřejnil zprávu o poplatcích účtovaných ratingovými agenturami. Moc pozitivní není.

Jean-Claude Juncker 11. 1. v Sofii slavnostně zahájil bulharské předsednictví. A ještě si při tom stihl dvakrát udělat srandu z europrezidenta Donalda Tuska. (Bulharům to bylo jedno, protože si tentýž den přišli na 100mil. úvěr z Evropského fondu pro strategické investice.)

Máme jedinečnou příležitost prohloubit měnovou unii,” prohlásil 12. 1., den před nástupem do funkce předsedy Euroskupiny, Mário Centeno. Proč je tak jedinečná, však už (raději) neřekl.

Úřad EU pro duševní vlastnictví (EUIPO) se od 15. 1. ptá, jak jste spokojeni s jeho službami. Takže pokud je využíváte, šup na to. Formulář je ale třeba vyplnit do 4. 2. 2018.

Krizové řízení Evropské centrální bance podle zprávy euroauditorů z 16. 1. docela jde. Její zaměstnanci by ale ještě měli absolvovat nějaká ta školeníčka.

Euroombudsmanka doporučila 17. 1. Mariu Draghimu pozastavit členství v G30. Prý jím ohrožuje nezávislost Evropské centrální banky.

Jean-Claude Juncker 18. 1. jmenoval členy pracovní skupiny pro subsidiaritu a proporcionalitu. Na nejvyšší úrovni se tedy může začít čile diskutovat o tom, zda jsou unijní rozhodnutí přijímána co nejblíže občanům. Jsem fakt zvědav, k čemu oněch devět borců do 15. 7. 2018 dojde.

Evropský hospodářský a sociální výbor se 18. 1. připomněl s prosbou, aby Rada a Evropský parlament okamžitě přijaly návrh Komise na ochranu hospodářské soutěže v letecké dopravě. Vy byste ho vyslyšeli?

Komise se 19. 1. mohla dmout pýchou. K její iniciativě proti hate speech, díky níž sociální sítě do 24 hodin údajně přezkoumají 81 % “nenávistných příspěvků”, se po Facebooku, Twitteru, YouTube a Microsoftu přidal i Instagram a Google+. Gratulujeme!

Euroskupina vydala 22. 1. prohlášení k Řecku. Diplomaticky ho pochválila i zkritizovala.

Pracovní skupina Euroskupiny (sic!) má nového šéfa. 22. 1. jím byl jmenován Nizozemec Hans Vijlbrief.

Evropský institut pro rovnost žen a mužů se za pomoci devíti dalších agentur bude v roce 2018 věnovat digitalizaci, oznámil v tiskovce 23. 1. Muži budou nuly a ženy jedničky.

Klíčová Evropská agentura pro léčivé přípravky se od 23. 1. ptá stakeholderů, čeho se bojí v souvislosti s brexitem, resp. přesunem EMA z Londýna. Moc času jim ale nedala. Konzultace končí už 9. 2. 2018.

Backup Centra pro sledování bezpečnosti systému Galileo se kvůli brexitu přesune z Velké Británie do Španělska. 24. 1. o tom definitivně rozhodla Komise.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA od 24. 1. oficiálně předsedá další síti unijních agentur, tentokrát těch pro vědecké poradenství (EU-ANSA). A bude po celý rok 2018, během něhož hodlá pomáhat budovat klastry a spolu s Evropským úřadem pro bezpečnost potravin “komunikovat vědeckou nejistotu”. V roce 2019 bude v jeho obtížné misi pokračovat Agentura EU pro základní práva.

Evropská agentura pro bezpečnost a ochranu zdraví při práci (EU-OSHA) uspořádala 25. 1. seminář věnovaný problematice zajištění bezpečnosti a ochrany zdraví zaměstnanců v mikropodnicích a malých podnicích. Bilbao poctila svou návštěvou i komisařka Marianne Thyssenová.

363 tis. kusů padělaných eurobankovek. Tolik jich bylo od července do prosince 2017 v EU staženo z oběhu, informovala 26. 1. Evropská centrální banka. Z 85 % šlo o dvaceti- a padesátieurovky.

Komise se 26. 1. vyžvejkla k nadcházejícímu Dni ochrany údajů (28. 1.). A znovu zlověstně připomněla, že rok 2018 bude rokem GDPR.

Evropské monitorovací centrum pro drogy a drogovou závislost EMCDDA si přeje zdravější a bezpečnější Evropu. 26. 1. informovalo, že začalo plnit svůj program pro roky 2018-2020. Svou pozornost zaměří i na nové psychoaktivní látky s tím, že informace může čerpat také z výsledků pilotního online průzkumu, kterého se zúčastnilo už na 50 tis. feťáků.

Evropský účetní dvůr se 29. 1. pochlubil, že mu Rada (znovu)jmenovala osm auditorů. Práci mají zajištěnu do roku 2024.

Donald Tusk 29. 1. poblahopřál ke znovuzvolení českému a finskému prezidentovi. Najděte pět rozdílů. Skutečně tam jsou.

Orchestr mladých Evropské unie bude mít peníze až do konce roku 2020. Zástupci členských států to odsouhlasili 31. 1. Bude ale muset “vynaložit větší úsilí v oblastech, jako je rozvoj publika a zviditelnění, a zajistit zeměpisně vyvážené zastoupení hudebníků, jakož i usilovat o to, aby byl méně závislý na financování ze strany Unie”.

Mladí 31. 1. debatovali s komisařem Tiborem Navracsicsem o budoucnosti Evropy (tedy asi nejen EU). Ten u té příležitosti řekl, že “když se setkává s tak angažovanými mladými lidmi a poslouchá jejich osvěžující myšlenky, vidí budoucnost Evropy optimisticky”.

Expertní skupina na vysoké úrovni pro udržitelné financování (sic!) zveřejnila svou závěrečnou zprávu a Komise to 31. 1. neopomněla přivítat. A co že skupina navrhla? Třeba celounijní známku (kvality) pro “zelené investiční fondy”. Nebo shodu na tom, že by bylo dobré definovat, co to znamená “udržitelný”.

Komise od 31. 1. nový etický kodex. Prodlužuje období, během něhož musí bývalí komisaři před přijetím nové práce dát vědět, na dva roky (v případě předsedy na tři). Stávající komisaři ale zase mohou kandidovat ve volbách do Evropského parlamentu, aniž by museli žádat o uvolnění z funkce.

EU SVĚTU

EU sladila své severokorejské sankční seznamy s nejnovější rezolucí Rady bezpečnosti OSN. Odklepla to Rada 8. 1.

EU 8. 1. zveřejnila návrh své strategie pro Irák. Jaké si klade cíle, asi dokážete odhadnout. Bohužel však v dokumentu zcela absentuje, jak jich dosáhnout. Pouhá humanitární pomoc zemi fakt nespasí. Ať si Rada (od 22. 1.) myslí cokoli.

EU 15. 1. schválila program na podporu rohingských uprchlíků v Bangladéši. Pošle jim 5 mil. eur.

Unijní celní úlevy mají na dotčené rozvíjející se ekonomiky pozitivní dopad, konstatovala 19. 1. Komise a Evropská služba pro vnější činnost. Největší prospěch z tzv. GSP mají nejméně rozvinuté země: jejich vývoz do EU se zvýšil téměř o 40 % a v roce 2016 dosáhl částky 23,5 mld. eur.

Sedmnáct Severokorejců se chce vyhýbat sankcím. Proto je Rada 22. 1. sankcionovala - zařadila je na sankční seznam. Podobně jako sedm venezuelských státních úředníků.

Rada 22. 1. přijala závěry o Zimbabwe. EU je prý “připravena přezkoumat celou škálu svých politik”, aby zohlednila pokrok, jehož země dosáhla.

Rada 23. 1. odstranila ze svého seznamu osm jurisdikcí, o nichž se domnívala, že kryjí daňové podvody, nebo je dokonce svou politikou aktivně napomáhají realizovat. Barbadosu, Grenadě, Koreji, Macau, Mongolsku, Panamě, Tunisku a Spojeným arabským emirátům stačilo přijmout “politické závazky vysoké úrovni”.

Nadace Billa a Melindy Gatesových dá na aktivity EU v Africe 51,1 mil. eur. Komisi to nakoplo natolik, že 25. 1. slíbila poslat na černý kontinent dalších 50 mil. eur.

Jean-Claude Juncker se 26. 1. vyjádřil k Mezinárodnímu dni památky obětí holokaustu. Což je v pořádku. Jen mi není jasné, proč EU pořád tak fedruje Palestince.

Komise pošle do Afghánistánu, Íránu a Pákistánu humanitární pomoc za 37,5 mil. eur. Lidi tam trpí konflikty, katastrofami a kdovíčím ještě. Berlaymont to oznámil 30. 1.

O EU RADARU

Dnešní EU není jen brexit a migrační krize. Bruselem, Štrasburkem a Lucemburkem toho hýbe mnohem víc. Pravidelný EU RADAR je tu od toho, aby vám o tom dal vědět. Stručně, chronologicky, občas sarkasticky, ale vždy s odkazy na příslušné oficiální dokumenty, abyste si o dění v EU mohli udělat obrázek i sami. Kompletní archiv EU RADARU je k dispozici na goo.gl/aGYlCF. Výběr z EU RADARU najdete také na vládním webu Euroskop.

Štítky: